معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم:

کارکرد حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها، تربیت شهروند آگاه و مؤثر است

۰۲ مهر ۱۳۹۹ | ۲۲:۲۴ کد : ۵۷۱۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۴۲۹
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری این معاونت با انجمن ملی زنان کارآفرین تأکید کرد: کارکرد حوزه فرهنگی، تربیت شهروند مؤثر و آگاه پس از دوره تحصیل دانشجویان است.
کارکرد حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها، تربیت شهروند آگاه و مؤثر است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامرضا غفاری در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: انسان‌ها زمانی که قابلیت ندارند و دچار فقر قابلیتی هستند، نمی‌توانند صاحب نقش شوند و در جامعه کنش‌گری نمایند.
وی ادامه داد: این قابلیت‌ها شئون و اشکال مختلفی دارند که این اشکال در ابعاد مختلف توسعه بروز می‌نماید و آن عبارت است از توسعه انسانی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی که هر یک از آنان از قابلیت‌ها و شایستگی‌های خاص خود برخوردار بوده و دارای اهمیت هستند.
دکتر غفاری افزود: این علایق و انگیزه های انسان است که تعیین می‌کند کدام یک با اهمیت‌تر است؛ به هر حال به میزانی که این قابلیت‌ها را از هر سنخ به وجود می‌آوریم، افراد کنش‌گری و قدرت انتخاب و آزادی بیشتری خواهند داشت.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تأکید کرد: در جامعه‌ای که کنش‌گران آن قدرت انتخاب و انتخاب‌های چند گانه دارند، از شانس‌ها و فرصت‌های بیشتری برخوردارند و بالطبع کنش‌گری بیشتری خواهند داشت.
وی تصریح کرد: به میزانی که این توانمندی بیشتر می‌شود، توانایی و توسعه جامعه بیشتر می‌شود و کیفیت زندگی بهتری پیدا می‌شود و کنش‌گران خود اجتماعی را پیدا می‌کنند.
دکتر غفاری در ادامه با بیان اینکه تمام تلاش‌هایی که در حال انجام بوده و اهدافی که در این تفاهم‌نامه به دنبال آن هستیم، معطوف به توانمندسازی دانشجویان اعم از دختر و پسر است، تصریح کرد: در کلان موضوع، رسالت و کارکرد حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تربیت شهروندانی آگاه و مؤثر است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به برنامه‌هایی که توسط این مجموعه در دست پیگیری است، افزود: اهتمام همکاران ما، تعامل مؤثر با مجموعه‌های این چنینی به منظور تسهیل ورود به عرصه دانشگاهی و نیز متقاعدسازی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها به نگاه و ارتباط با مجموعه‌های بیرونی است.
وی افزود: علی‌رغم تلاش‌های به نسبت خوبی که صورت گرفته و در حال انجام است، این تلاش‌ها کافی نبوده و تا سرمنزل مطلوب فاصله وجود دارد.
دکتر غفاری ادامه داد: این امر میسر نمی شود جز در سایه ارتباط با مجموعه‌ها و نهادهای مدنی فعال همچون انجمن زنان کارآفرین تا در کنار دانش و مهارت کسب شده در دانشگاه دانشجویان بتوانند با جامعه بیرون خود ارتباط برقرار نموده و این مدنیت در سرشت و جان آنان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز در این نشست طی سخنانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه توانمندسازی دانشجویان دختر اظهار داشت: در این راستا برنامه‌های متعددی پیش‌بینی شده و هم اکنون در حال اجراست.
محمدهادی عسکری ادامه داد: بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای مدنی و تلاش برای برقراری ارتباط دانشجویان با جامعه از طریق تعامل با این نهادها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در راستای تکمیل چرخه توانمندسازی به شمار می رود.
وی با اشاره به تدوین سند جامع توانمندسازی دختران دانشجو اظهار امیدواری کرد: ثمره این تلاش ها بتواند منجر به نقش‌آفرینی مؤثرتر بانوان دانشگاهی شود.
رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل انجمن ملی زنان کارآفرین هریک در سخنان جداگانه‌ای با اشاره به تاریخچه تأسیس انجمن اظهار داشتند: این انجمن در سال ۱۳۸۴ با مجوز وزارت کشور با هدف توانمندسازی زنان و دختران و توسعه کارآفرینی زنان فعالیت خود را آغاز نموده و در قالب کارگروه‌های مختلف مشغول فعالیت است.
وی با ابراز خرسندی از تعامل چند ماهه انجمن با حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اظهار امیدواری کرد: در بستر این تفاهم نامه بسیاری از فعالیت‌های مرتبط با توانمندسازی دانشجویان دختر تسهیل گردد.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷