معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری:

از افزایش مهارت‌های عمومی دختران دانشجو حمایت می‌کنیم

۰۱ مهر ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۷ کد : ۵۷۱۳۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۱
دکتر معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در اختتامیه رویداد کمند در دانشگاه حضرت معصومه (س) قم گفت: معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری با همکاری وزارت علوم از ایده، الگو و خلاقیت‌های مهارتی و کارآفرینی دختران دانشجو حمایت می‌کند.
از افزایش مهارت‌های عمومی دختران دانشجو حمایت می‌کنیم
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حضرت معصومه (س)، دکتر ابتکار در مراسم اختتامیه رویداد منطقه ای کار، مهارت و نوآوری دختران دانشجو که به میزبانی دانشگاه تک جنسیتی حضرت معصومه (س) قم به صورت مجازی برگزار شد گفت: با توجه به قرار داشتن کشور در شرایط دشوار تحریم، رویداد کمند یک حرکت امیدبخش و مفید و کاربردی به شمار می‌رود و باید تداوم داشته باشد.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: در این رویداد علاوه بر مهارت‌های مربوط به زندگی، مهارت‌های مربوط به اشتغال و خلاقیت انجام می‌شود و دولت در طی ۷ سال گذشته حمایت‌های زیادی در این بخش انجام داده است.
وی با اشاره به اهمیت تقویت جنبه کاربردی دانش‌های روز در عرصه اقتصاد مقاومتی برای نظام جمهوری اسلامی اظهار داشت: باید آموزش مهارت‌های عمومی دختران دانشجو افزایش یابد، چرا که آموزش مهارت‌های عمومی بستری مهم برای اشتغال بانوان فارغ‌التحصیل و دانشجویان دختر است.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده نیز در این رویداد بیان کرد: مشاور امور زنان و خانواده در وزارت علوم برای ایجاد عدالت آموزشی و شغلی در سطح مراکز آموزش عالی ایجادشده است.
دکتر فائزه رحمانی ابراز داشت: وظیفه بخش مشاور امور زنان و خانواده در وزارت علوم، ایجاد زمینه مناسب برای رشد دختران دانشجو و آموزش مهارت‌های حفظ خانواده و تعادل در نقش‌های چندگانه است.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده تاکید کرد: هدف‌گذاری این طرح مهارت‌آموزی دختران دانشجو همزمان با فارغ‌التحصیلی از دانشگاه است.
وی اضافه کرد: کارآمدتر شدن دختران دانشجو سبب می‌شود تا این افراد در محیط خانواده و عرصه اجتماعی نقش مؤثرتری را ایفا کنند.
در این مراسم، پیش از سخنان معاون رئیس جمهور، محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم طی سخنانی با اشاره به جلسات و رایزنی های صورت گرفته با دستگاه های مسؤلیت پذیر از جمله معاونت زنان و خانواده اظهار داشت: رویداد کمند حاصل ائتلاف و توافق این دستگاه هاست که با هدف توانمندسازی دانشجویان دختر در سال پایانی تحصیل در دانشگاه و دوره تحصیلات تکمیلی به منظور ورود به فضای کسب و کار برگزار می شود.
وی افزود: رویداد کمند هم اکنون در ۱۰ دانشگاه کشور در حال برگزاری است و با توجه به اینکه بخش عمده ای از فرآیند اجرایی آن صورت گرفته تا نیمه آبان ماه سال جاری، هر هفته اختتامیه یکی از این رویدادها برگزار می شود.
عسکری ادامه داد: در این رویدادها ابتدا دستورالعمل اجرایی آن از سوی وزارت علوم ابلاغ و پس از آن طی فراخوان های جداگانه از سوی هریک از دانشگاه های مجری کار دنبال شد.
وی گفت: صنایع دستی، پوشاک، صنایع غذایی، زیورآلات، گردشگری، محیط زیست، صنایع خلاق و اپلیکیشن ها را از جمله محورهای این رویداد کارآفرینانه است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در فرآیند اجرای این رویداد بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی دختر دوره های آموزشی از قبیل خلق ایده، بازاریابی، ارتباط با بازار و… را به صورت مجازی فرا گرفتند.
وی همچنین ادامه داد: در این دوره های آموزشی علاوه بر صاحبنظران دانشگاهی از ظرفیت انجمن ملی زنان کارآفرین و از بانوان فعال در شرکت های دانش بنیان ذیل پارک های علم و فناوری به منظور خدمات منتورینگ و مشاوره ای استفاده شد.
عسکری ادامه داد: برگزاری وبینارهای تخصصی با حضور بانوان کارآفرین از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با صندوق کارآفرینی امید اظهار داشت: در این تفاهم نامه که با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال در قالب تسهیلات بدون بهره و کارمزد و با توقف ۶ ماهه به برگزیدگان رویداد کمند اعطا می شود، زمینه تبدیل ایده به محصول فراهم می شود که این حمایت موجب تکمیل چرخه کار می شود.
عسکری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت توجه به توانمندسازی دختران دانشجو اظهار داشت: در این راستا برنامه های متعددی در معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در حال اجراست و همچنین سند جامع توانمندسازی دختران دانشجو در دست تدوین است.
ابراهیم عبدی پور رئیس دانشگاه حضرت معصومه (س) قم نیز با بیان اینکه رویداد کمند، زمینه فرهنگ نوآوری، کار و تلاش در بین دانشجویان دختران است تصریح کرد: زمینه و زیرساخت لازم برای کسب مهارت‌های اشتغال‌زایی در کنار تربیت‌های معنوی در دانشگاه حضرت معصومه (س) قم فراهم است.
عبدی پور با اشاره به برنامه‌های مهارتی دانشگاه حضرت معصومه (س)، ابراز داشت: برگزاری مهارت‌های عمومی زندگی، مهارت رشته‌های تخصصی و آموزش یک مهارت خاص و ویژه به دانشجویان آموزش داده می‌شود.
دکتر فاطمه حسینی، دبیر رویداد کمند نیزاز ارسال ۱۵۰ اثر توسط دانشجویان دانشگاه های استان های قزوین، قم، مرکزی و همدان به دبیرخانه این رویداد خبر داد و گفت: پس از ۲ مرحله داوری این آثار، ۵ اثر برگزیده شد.
گفتنی است رویداد کمند ویژه دانشجویان دختر منطقه ۴ کشور و با حضور دانشگاه‌های استان های قم، قزوین، مرکزی و همدان در بخش‌های فناوری اطلاعات، گردشگری، صنایع‌دستی، تولیدات غذایی و خوراکی، طراحی و دوخت پارچه و لباس و محیط‌زیست برگزار و از برگزیدگان رویداد تجلیل شد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

 

 


( ۱ )