با همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران انجام شد؛

استقرار سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما در دانشگاه علوم پزشکی تهران

۰۱ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۱ کد : ۵۷۱۲۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۹
آئین رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما، در محل آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران برگزار شد.
استقرار سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما در دانشگاه علوم پزشکی تهران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم وصنعت ایران، سامانه یکپارچه مدیریت آزمایشگاهی سیما، توسط مجموعه دانشگاهی سینا انفورماتیک سلامت، متشکل از تیم‌های توسعه نرم افزارهای یکپارچه سازمانی در دانشگاه علم و صنعت ایران، توسعه یافته و این سامانه بر اساس تفاهم نامه دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ۶۴ مرکز بهداشت و ۲۴ آزمایشگاه تشخیصی دانشگاه علوم پزشکی تهران مستقر شده است.
دکتر رسولی مجری پروژه، در این مراسم با تأکید بر لزوم افزایش تعاملات دانشگاه و صنعت پزشکی و سلامت، گفت: این اتفاق، تجربه‌ای است از یک تعامل مثبت بین حوزه «صنعت و دانشگاه» و به این ترتیب توانستیم ظرفیت های علمی را با نیازهای حوزه سلامت پیوند زده و با یک نگاه فناورانه، الگویی جدید از ارائه خدمات را در حوزه خدمات آزمایشگاهی به عنوان اولین تجربه شبکه های آزمایشگاهی در بخش دولتی رقم بزنیم.
وی افزود: به لطف همتی که دوستان در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران و حوزه آزمایشگاه مرجع معاونت بهداشت این دانشگاه داشتند توانستیم تجربه‌ای نو رقم بزنیم و امیدوارم این مسیر نو، تسری یابد و اتفاقات بهتری در حوزه سلامت کشور رخ دهد که مایه خیر و برکت برای کشور و جامعه باشد و در این دوران تحریم بتواند باری را از روی دوش حوزه سلامت کشورمان بردارد.
در این مراسم، دکتر دلاوری، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی نیز با بیان اینکه در بحث مسائل بالینی، یکی از مهم‌ترین بحث‌های جدی ما بحث آزمایشگاه است، گفت: دقت، کیفیت، سرعت و کاهش هزینه ها و از همه مهم‌تر «عدالت در دسترسی»، همیشه دغدغه سیستم ‌های درمانی و بهداشتی در کشور بوده است.
وی با ابراز خرسندی از اقدام مشترک دانشگاه علم و صنعت ایران و شرکت سینا انفورماتیک با دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با این اتفاق می‌توانیم به صورت عملی، همه آزمایشگاه‌های حوزه بهداشت دانشگاه را به هم متصل کنیم و به جهت عدالت در سلامت و بویژه دسترسی آسان، این امکان فراهم است که از دورترین نقطه منطقه تحت نظر دانشگاه در ۶۰ کیلومتری تهران مثل قیام دشت و جنوب اسلامشهر آزمایش‌ها را با یک کیفیت و مکانیسم و با دسترسی مناسب و تعرفه دولتی، در اختیار هموطنان قرار دهیم.
دکتر دلاوری با قدردانی از دانشگاه علم و صنعت ایران و شرکت سینا انفورماتیک گفت: خوشبختانه از بازخوردهایی که کارشناسان آزمایشگاه ما داشتند، به نظر می‌رسد این سیستم کارآمد خواهد بود و امیدواریم با راه اندازی این سیستم در دانشگاه علوم پزشکی تهران، بتوانیم قدم مثبتی در جهت ارائه خدمات آزمایشگاهی که بسیار نزدیک به بحث ارائه خدمات درمان به افراد است برداریم.
دکتر سمیعی مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم با بیان اینکه یکی از بزرگترین نواقص در حوزه آزمایشگاه‌های تشخیصی، فقدان اطلاعات یکپارچه است، بیان داشت: نه تنها در داخل آزمایشگاه‌ها، بلکه در ارتباط با سایر ذی نفعان و تصمیم گیران نیز، فقدان اطلاعات یکپارچه از نتایج و آمار آزمایش های تشخیصی، مشکلات و خلأهای متعددی را در پی داشته است؛ بنابراین با توجه به امکان استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات، می‌توان در جهت ارتقای کارکردهای مورد نیاز و همین‌طور تسهیل و تدقیق تبادل اطلاعات بین ذی‌ نفعان مختلف و یکپارچه ‌سازی آن، عمل کرد و ضعف بزرگی که در سامانه‌ های فعلی مدیریت اطلاعات آزمایشگاه وجود دارد را مرتفع نمود.
دکتر عبدالله ازقندی مشاوره پروژه و نماینده شبکه آزمایشگاهی بخش خصوصی نیزگفت: این نرم افزار به صورت کامل پیاده و اجرایی شده و نتایج آن در ارتباط با احراز هویت، تبادل داده و ارسال جواب ‌های با کیفیت، با سرعت و با دقت، مشخص است. وی افزود: این نرم ‌افزار در بخش درمان و در بخش خصوصی، در بین حداقل ۶۰ آزمایشگاه از دو سال پیش در جریان است و در بخش بهداشت به عنوان اولین واحد، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران از آن استقبال کرد که امروز ثمره آن را در کاهش زمان ارائه خدمات، افزایش دقت و صحت اطلاعات و همچنین حذف تعاملات کاغذی می‌بینیم.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴