همزمان با هفته دفاع مقدس اعلام شد؛

رشد فضای کالبدی دانشگاه رازی طی ۷ سال اخیر ۳ برابر میانگین کشوری

۰۱ مهر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۸ کد : ۵۷۱۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۳۵
دکترمحمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی گفت: میانگین رشد فضاهای کالبدی در مجموعه آموزش عالی وزارت علوم در کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹، به میزان ۱۵ درصد بوده و در دانشگاه رازی طی همین مدت بیش از ۴۵ درصد افزایش سطح زیربنا داریم.
رشد فضای کالبدی دانشگاه رازی طی ۷ سال اخیر ۳ برابر میانگین کشوری

همزمان با هفته دفاع مقدس اعلام شد؛
رشد فضای کالبدی دانشگاه رازی طی ۷ سال اخیر ۳ برابر میانگین کشوری

دکترمحمدابراهیم اعلمی‌آل‌آقا رئیس دانشگاه رازی گفت: میانگین رشد فضاهای کالبدی در مجموعه آموزش عالی وزارت علوم در کشور از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹، به میزان ۱۵ درصد بوده و در دانشگاه رازی طی همین مدت بیش از ۴۵ درصد افزایش سطح زیربنا داریم.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه رازی، دکتر اعلمی‌آل‌آقا در نشست خبری که به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدای والامقام و آرزوی سلامتی برای همه مردم، به خبرنگاران حاضر در نشست خیرمقدم گفت و فعالیت در عرصه فرهنگی را یکی از اصلی‌ترین مشترکات دانشگاه و رسانه دانست.

*ارائه ۱۵۰۰ عنوان درسی در فضای مجازی
دکتراعلمی‌آل‌آقا با اشاره به شیوع ویروس کرونا و آثار این بیماری بر کارکرد فعالیت دانشگاه‌ها و دیگر نهادها، گفت: از اوایل اسفندماه سال گذشته شرایط حاکم بر کشور بصورت فوق‌العاده تحت تأثیر کرونا قرار داشت و در ترم گذشته عمدتاً کلاس‌های درس را در فضای مجازی برگزار کردیم و این اتفاق توفیقی برای دانشگاه رازی بود که در کنار بسیاری از دانشگاه‌های دیگر، با توجه به زیرساخت‌های فناوری اطلاعات بیش از ۱۵۰۰ عنوان درس را در فضای مجازی ارائه کرد و اختلالی در زمینه فعالیت تحصیلی دانشجویان به وجود نیامد.
رئیس دانشگاه رازی با اشاره به رویکرد دانشگاه در فعال نمودن فضای مجازی برای ادامه فعالیت آموزشی دانشجویان یادآور شد: خوشحالیم که زیرساخت‌های دانشگاه جوابگوی این مهم بود ضمن اینکه از ترم گذشته تا به امروز تعداد سرورها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات دانشگاه را تقویت کردیم، لذا آمادگی داریم حتی پس از کرونا هم آموزش مجازی را در قالب ارائه رشته‌های مجازی ادامه دهیم. همچنین اعلام می‌کنیم هر زمان که ستاد کرونا شرایط را برای برگزاری حضوری کلاس‌های درس مساعد بداند، درس‌ها را به صورت حضوری برگزار خواهیم کرد.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا در ادامه به گوشه‌ای از دستاوردهای ارزشمند دانشگاه در عرصه‌های آموزشی، پژوهشی، عمرانی طی هفت سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت تعداد زیادی سامانه در دانشگاه فعال شده که برخی از آنها در فضای داخلی و برخی در فضای وب امکان ارائه خدمات را دارند. همچنین بیش از ۲۴۰ فرآیند کاری وجود دارد که پاره‌ای از این فرآیندها سامانه‌سپاری شده و سعی ما بر این است تا حد امکان این فرآیندها را در فضای وب برای ذی‌نفعان قابل دسترسی کنیم.
رئیس دانشگاه رازی کاهش ترددها، افزایش میزان شفافیت و کنترل ارائه خدمات را از مزایای سامانه‌سپاری فرآیندهای کاری در فضای وب دانست و افزود: یقیناً با توجه به این سامانه‌سپاری‌ها، شاخص‌های ارائه خدمات در دانشگاه و کشور ارتقا پیدا خواهد کرد.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه در بخش پژوهش گفت: طی شش ماه گذشته، دو کنفرانس بزرگ در فضای وبیناری شامل کنفرانس فیزیک ایران با حضور دانشمندان برجسته فیزیک از سراسر دنیا و کنگره ملی تاریخ‌دانان ایران برگزار شد. در زمینه ارائه کارگاه‌های آموزشی در فضای وب، همکاران ما تلاش‌های زیادی را داشتند، یکی از کارها؛ فعالیت پایگاه تحلیلی نامه فرهنگ رازی است که مورد استقبال رسانه‌های استان نیز قرار گرفت و جای تقدیر دارد.
وی افزود: در روزهای اخیر شاهد حضور دکترستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در استان بودیم و یکی از طرح‌هایی که با حضور ایشان و استاندار محترم افتتاح شد؛ خط تولید کاتالیست‌های جدید در مجتمع پتروشیمی پلیمر بود و خوشحال هستیم که در مراسم افتتاحیه، تاکید دکتر ستاری بر مدیریت این مجتمع صنعتی با همکاری اساتید و دانشجویان دکتری دانشگاه رازی بود.

*تعمیق اقتصاد دانش‌بنیان در استان کرمانشاه رویکرد مورد توجه دانشگاه رازی است
رئیس دانشگاه رازی تعمیق هرچه بیشتر اقتصاد دانش‌بنیان در استان کرمانشاه را رویکرد مورد توجه دانشگاه رازی دانست و بیان داشت: وظیفه ذاتی دانشگاه توسعه یک جامعه دانش بنیان است کما اینکه در شعار دانشگاه به اخلاق‌محوری و پیشرو بودن در تحقق جامعه دانش‌بنیان تاکید شده است.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا با اشاره به شرایط نامناسب اقتصادی در استان و قوت دانشگاه‌ها و آموزش عالی آن گفت: در شرایطی که اقتصاد استان توسعه مناسبی ندارد؛ تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص «جهش تولید» جز با تمسک به اقتصاد دانش‌بنیان میسر نمی‌شود و بر همین اساس از رسانه‌ها می‌خواهیم که این مطالبه را از همه مسئولان و افراد اثرگذار در بخش‌های اقتصادی داشته باشند و آنها را در مراجعه بیشتر و رغبت بیشتر به کار با دانشگاه دعوت نمایند ما نیز امیدواریم در ادای تکلیف خود در کنار آنها بتوانیم به وظایف خودمان عمل نمائیم.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا با بیان اینکه فاصله زیادی بین عنایت زبانی به علم باوری با عنایت عملی به آن وجود دارد، گفت: اعتقاد به علم باوری باید به یک فرهنگ تبدیل شود و در رفتار و کردار مسئولین با دانشگاه خود را نشان دهد.
رئیس دانشگاه رازی ادامه داد: امروز علم باوری در حوزه پزشکی بیشتر از روزهای اول شیوع کرونا در ذهن مردم و مسئولین هویدا شده است در دیگر عرصه‌ها هم باید علم‌باوری به وجود بیاید، اگر امروز دانشگاه‌ها و مشاوره با اصحاب علم و اندیشه کانون مراجعه تصمیم‌سازان گردد می‌توانیم ادعای علم باوری در جامعه را پذیرا باشیم.
وی افزود: گاهی شاهد رویکردهایی هستیم که با علم باوری در تضاد است؛ حاکمیت نگاه عشیره‌ای و قومیتی در بعضی از عزل و نصب‌ها مصداق بی‌توجهی به «علم‌باوری» و «العلم سلطان» است. رسانه‌ها باید این مطالبه را از مسئولان داشته باشند که تصمیمات آنها چقدر مبتنی بر مشاوره با اندیشمندان و صاحبان فکر و علم بوده است. در فضای فعلی هنوز علم باوری به حد کافی وجود نیامده است، علم باوری آن روزی به وجود می‌آید که هر مسئول کشوری به استان کرمانشاه آمد بر خود فرض بداند که نشستی با دانشگاهیان داشته باشد.

دکتر اعلمی‌آل‌آقا در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر کارکرد و فعالیت باشگاه دانشجویان گفت: باشگاه دانشجویان یکی از مظاهر جدید ایده‌پردازی‌ها در فضای علم و اندیشه دانشجویی است که رویکردهای جدیدی را تعقیب می‌نماید.

*راه‌اندازی رشته‌های جدید در دانشگاه رازی
رئیس دانشگاه رازی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون توجه مدیریت ارشد استان به اقتصاد دانش‌بنیان و ظرفیت‌های دانشگاه در این راستا گفت: مهندس بازوند یک استاندار اجرایی و پرکار در استان هستند، به خصوص در بحث زلزله و توانایی‌هایی که در پیگری امور زلزله مصروف داشتند نشان دادند که قدرت پیگری اجرایی ایشان بالا است اما از نظر ما به بحث اقتصاد دانش بنیان و تحقق جامعه دانش بنیان به آن صورتی که ما انتظار داشیم توجه نکرده‌اند، این توجه نکردن شاید هم به دلیل مشغله‌های کاری ایشان باشد و ما کمتر توفیق داشتیم ایشان را در فضاهای دانشگاهی و در جمع دانشگاهیان ببینم.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا از راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی جدید در دانشگاه رازی خبر داد و گفت: رشته‌های «تاریخ اسلام» و «مهندسی شهرسازی» در مقطع کارشناسی، «مهندسی معماری و انرژی»، «بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی» و «علم‌سنجی» در مقطع کارشناسی ارشد، «مامایی و بیماری‌های تولید مثل دام» و «علوم و مهندسی آب گرایش آبیاری و زهکشی (پژوهش محور)» در مقطع دکتری تخصصی رشته‌های جدید دانشگاه رازی است. علاوه بر این‌ها به دنبال راه‌اندازی رشته‌هایی هستیم که بیشتر با فناوری اطلاعات ارتباط دارند مانند رشته کشاورزی هوشمند که با سیاست‌های توسعه‌ای استان هم بیشتر سازگاری و همخوانی دارد.
رئیس دانشگاه رازی در خصوص آمار دانشجویان دانشگاه رازی گفت: هر ساله حدود ۲۰۰۰ نفر در مقطع کارشناسی، حدود ۱۰۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در مقطع دکتری پذیرش می‌شوند، در بخش دانشجویان غیرایرانی طبیعتاً شیوع کرونا تأثیر جدی بر تعداد و ظرفیت پذیرش داشته است لذا رویکرد دانشگاه رازی برای بین‌‌المللی شدن معطوف بر تعاملات پژوهشی با دانشگاه‌های خارج از کشور متمرکز گردیده است.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا در خصوص بازگشایی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه رازی گفت: ما آمادگی کامل داریم تا در صورت لزوم با ظرفیت کمتر از نصف اقدام به اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها نمائیم اما در نهایت برای بازگشایی خوابگاه‌ها تابع تأکیدات ستاد کرونا هستیم و با توجه به آخرین تصمیم این ستاد، فعلاً دروس کارشناسی ارشد و دکتری به صورت حضوری برگزار نمی‌شود البته تصمیم ما برای بازگشایی رشته‌های تحصیلات تکمیلی به صورت حضوری بوده اما با توجه به ابلاغ اخیر ستاد کرونا فعلاً کلاس‌های حضوری در مقاطع ارشد و دکتری برگزار نمی‌شود.

*اضافه شدن ۷۵ هزار مترمربع به سطح زیربنای دانشگاه رازی
رئیس دانشگاه رازی در ادامه به دستاوردهای عمرانی دانشگاه رازی و مقایسه آماری با میانگین فضای آموزش عالی کشور اشاره داشت و گفت: خداوند را شاکریم که طی هفت سال گذشته توفیقات چشمگیری در ساخت و ساز فضای عمرانی داشته‌ایم، براساس اعلام مسئولان، میانگین رشد فضاهای کالبدی در مجموعه آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در کشور حدود ۱۵ درصد در هفت سال گذشته بوده است در حالیکه در دانشگاه رازی طی همین مدت بیش از ۴۵ درصد افزایش سطح زیربنا داریم.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا ادامه داد: طی هفت سال گذشته ۷۵ هزار مترمربع به سطح زیربنای دانشگاه رازی اضافه شده است، از این مقدار ۵۰ هزار مترمربع به بهره‌برداری رسیده و ۲۵ هزارمترمربع با پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۸۵ درصد در حال ساخت می‌باشد. با تکمیل فضاهای در حال ساخت سطح زیربنای فضاهای آموزشی و کمک آموزشی دانشگاه از ۱۵۳ هزار متربع در سال ۱۳۹۲ به ۲۲۸ هزار مترمربع در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
رئیس دانشگاه رازی با بیان اینکه برگزاری برنامه‌ای برای پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه رازی در دستور کار قرار دارد، گفت: در بخش محوطه‌سازی‌ها از ۱۲۰ هزار متربع فضای محوطه‌سازی شده به حدود ۳۰۰ هزار متربع رسیده‌ایم، در بحث حصارهای دانشگاه نیز اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی احداث دیواری به طول ۲ کیلومتر انجام شده است.
دکتر اعلمی‌آل‌آقا در پاسخ به سوالی در خصوص سیاست‌های فناوری در استان گفت: در حال حاضر اگر ۵۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد سهم ما حدود یک درصد در استان است در حالیکه سهم جمعیت ما ایجاب می‌نماید که این تعداد لااقل دو برابر باشد، در اقتصاد دانش‌بنیان که شرکت‌های دانش‌بنیان از اجزای جدی آن محسوب می‌شود، رشد موردانتظار را در استان نداریم؛ انتزاع و جدایی پارک علم و فناوری از دانشگاه از نظر تشکیلات و فضای کالبدی، توسعه شرکت‌های دانش بنیان و فضای فناوری را در استان با مشکل مواجه کرده است. معمولاً پارک‌های علم و فناوری باید در مجاورت دانشگاه‌ها احداث شوند.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: رازی