در پژوهش مشترک دانشگاه فناوری های نوین سبزوار و دانشگاه مونترال کانادا صورت گرفت؛

بررسی مکانیزم تبلور مجدد دینامیکی و نقش دوقلویی رفتار تغییرشکل گرم سوپرآلیاژ پایه نیکل مونل ۴۰۰

۳۱ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۴ کد : ۵۷۰۸۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۳
پژوهش مشترک دکتر حمیدرضا عزت پور عضو هیأت علمی گروه علوم مهندسی دانشگاه فناوری های نوین سبزوار و محققانی از دانشگاه ETS در مونترال کانادا، منجر به چاپ مقاله ای در مجله معتبر Journal of Materials Science and Engineering A ' شد.
بررسی مکانیزم تبلور مجدد دینامیکی و نقش دوقلویی رفتار تغییرشکل گرم سوپرآلیاژ پایه نیکل مونل ۴۰۰

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فناوری های نوین سبزوار، دکترعزت پور درخصوص این طرح پژوهشی گفت: در این پژوهش تاثیر مکانیزم های ترمیم دینامیکی با توجه به نقش دوقلویی ها روی رفتار تغییر شکل گرم دما بالای سوپرآلیاژ پایه نیکل مونل ۴۰۰ مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه فناوری های نوین سبزوار، در این پژوهش دکتر عزت پور خاطرنشان کرد که خواص مکانیکی قابل توجه این آلیاژ و مقاومت به خوردگی بسیار خوب آن در محیط ‎ های نمکی و در برابر اسید سولفوریک و هیدروفلوئوریک باعث شده است تا این آلیاژ در صنایع دریایی، شیمایی، ساخت مخازن نفت و مبدل های حرارتی کاربرد فراوانی داشته باشد.

در این زمینه، بررسی رفتار تغییر شکل گرم و تعیین محدوده دمایی مناسب کار گرم این آلیاژ از چالش های تحقیقاتی به شمار می رود که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است ماحصل این پژوهش، پذیرش و چاپ مقاله با عنوان ذیل در ژورنال معتبر Journal of Materials Science and Engineering A (Q1) با ضریب تاثیر ۴.۶۵۲ که جزو ۱۰ درصد مجلات حوزه مهندسی مواد و متالورژی است، می باشد.

ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: فناوری های نوین سبزوار


( ۲ )