همزمان با ایام اربعین حسینی؛

سوگواره ملی اربعین دانشگاهیان در دانشگاه قم برگزار می‌شود

۳۰ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۵۷ کد : ۵۷۰۵۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۸۸
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه قم گفت: همزمان با ایام اربعین حسینی سومین سوگواره اربعین دانشگاهیان کشور توسط حوزه معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه قم برگزار می‌شود.
سوگواره ملی اربعین دانشگاهیان در دانشگاه قم برگزار می‌شود
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه قم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا نوروزی اظهار داشت: امسال با توجه به وجود شرایط کرونایی پیاده روی زائران به سمت کربلای معلی در ایام اربعین تقریباً منتفی است و این موضوع حرارت و سوزشی را در جان همه عاشقان اهل بیت بویژه دانشگاهیان که سهم قابل توجهی در این پیاده روی داشتند، ایجاد کرده‌است.
وی با یادآوری اینکه سال‌های گذشته کاروان های بزرگی متشکل از دانشجویان کشور به پیاده روی اربعین اعزام می شد، که به لحاظ حجم و تعداد جمعیت در مقایسه با سایر کاروان های اعزامی بی نظیر بود افزود: چون در سال جاری امکان برگزاری حضوری راهپیمایی اربعین نیست، از این رو با قدرت بیش از پیش این سوگواره علمی، فرهنگی و هنری اربعین را که طی سال های ۹۶ و ۹۷ نیز به همت معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری ترتیب یافته، برگزار می‌کنیم تا شاید در حدی بتوانیم جای خالی زیارت حضوری حرم مطهر امام حسین (ع) را ترمیم کرده و آن نقشی که دانشگاهیان در این حماسه داشتند را به یک حماسه غیر حضوری در فضای ادبی، هنری و علمی تبدیل کنیم.
معاون فرهنگی دانشگاه قم با بیان اینکه مسئولیت برگزاری این دوره از سوگواره از سوی وزارت علوم به دانشگاه قم سپرده شده است، خاطرنشان کرد: هدف اصلی ما این است که از ظرفیت دانشگاهیان اعم از دانشجویان، استادان و کارکنان در ارائه آثار فاخر ادبی و هنری به منظور احیای پیاده روی اربعین و نهضت امام حسین (ع) استفاده کنیم.
دکتر نوروزی سوگواره را شامل بخشهای پژوهشی، ادبی، هنری و چند رسانه‌ای دانست و افزود: بخش پژوهشی در سه محور کتاب، پایان نامه و مقاله است و ما در محضر دانشگاهیان برای ارسال کتاب ها، پایان نامه ها و مقاله های مرتبط با قیام امام حسین و پیاده روی اربعین خواهیم بود.
وی بخش ادبی این سوگواره را نیز شامل سه محور داستان، نمایش نویسی، خاطره گویی و بیان دل نوشته ذکر کرد و افزود: بخش هنری نیز از عکس و اینفوگرافی تشکیل شده است و در بخش چند رسانه نیز در رشته هایی مثل پادکست، نماهنگ و فیلم مستند پذیرای همه دانشگاهیان هستیم.
دکتر نوروزی همچنین تصریح کرد: برای این سوگواره یک بخش ویژه تحت عنوان شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به عنوان مدافعان حریم اسلام و ولایت و جبهه مقاومت در نظر گرفته شده تا نگاه به شهید و شهادت و دفاع از اهل بیت زنده شود.
معاون فرهنگی دانشگاه قم همچنین با بیان اینکه دانشگاهیان سراسر کشور از همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی امکان شرکت در این سوگواره را دارند، گفت: علاقه‌مندان می توانند آثار خود را تا ۱۵ مهرماه به سایت Smauni.ir و یا به آیدی @smauni3 در شبکه های اجتماعی ارسال کنند تا توسط داوران ملی و بین‌المللی داوری شود.
وی بیان کرد: آیین پایانی این سوگواره در پایان ماه صفر و هفته آخر مهرماه برگزار می شود و حضوری یا مجازی بودن آن نیز به شرایط بیماری کرونا در آن زمان بستگی دارد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴