مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم عنوان کرد؛

بهره‌مندی از ظرفیت‌های اراضی دانشگاه‌ها برای تاسیس پردیس‌های علم و فناوری/ رویکرد مثبت دانشگاه‌ها نسبت به پارک‌های علم و فناوری

۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۶ کد : ۵۷۰۲۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۰۲۷
دکتر مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، در جلسه امضای توافقنامه واگذاری اراضی دانشگاه‌های قم، قزوین و ایلام به پارک‌های استان‌های ذیربط، با اشاره به رویکرد مثبت دانشگاه‌ها نسبت به پارک‌های علم و فناوری گفت: دانشگاه‌ها استفاده از ظرفیت‌های اراضی‌شان برای تاسیس پردیس‌های علم و فناوری را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
بهره‌مندی از ظرفیت‌های اراضی دانشگاه‌ها برای تاسیس پردیس‌های علم و فناوری/ رویکرد مثبت دانشگاه‌ها نسبت به پارک‌های علم و فناوری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهدی کشمیری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، در این آیین که امروز (شنبه) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت حضوری و مجازی در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، با ارائه گزارشی از واگذاری اراضی دانشگاه‌های استان‌ها به پارک‌های علم و فناوری گفت: شورای گسترش آموزش عالی تاکنون، مجوز تاسیس ۴۴ پارک علم و فناوری را صادر کرده که از این تعداد ۳۵ پارک متعلق به خانواده وزارت علوم است؛ از این تعداد، ۷ پارک دانشگاهی هستند، لذا اساساً پارک در دل دانشگاه شکل گرفته است. همچنین ۲۸ پارک به عنوان پارک‌های استانی هستند که از این تعداد ۲۳ پارک علم و فناوری تکلیف اراضی‌شان مشخص شده است.
وی با بیان اینکه به جز پنج استان خوزستان، زنجان، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان که هنوز مشکلات اراضی آنها کاملاً حل نشده در بقیه استان‌ها پارک‌های علم و فناوری وضعیت اراضی خوبی دارند، افزود: زمین پارک‌های علم و فناوری قزوین، لرستان، اصفهان، ارومیه، هرمزگان، مازندران، قم، ایلام و خراسان‌جنوبی در درون دانشگاه قرار دارد و پارک‌های علم و فناوری گیلان و یزد زمین‌هایشان در مجاورت دانشگاه و در فاصله‌ای کمتر از یک کیلومتری دانشگاه قرار دارند.
دکتر کشمیری با اشاره به رویکرد مثبت دانشگاه‌ها نسبت به پارک‌های علم و فناوری تصریح کرد: دانشگاه‌ها استفاده از ظرفیت‌های اراضی‌شان برای تاسیس پردیس‌های علم و فناوری را در دستور کار خود قرار داده‌اند و دانشگاه‌های شیراز، کاشان، فردوسی مشهد، تبریز، رفسنجان، سبزوار، گنبد و گلستان مجموعه دانشگاه‌هایی هستند که بخشی از اراضی خود را برای تاسیس پردیس‌های علم و فناوری تخصیص داده‌اند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، به امضای سه توافق‌نامه واگذاری اراضی دانشگاه‌ها به پارک‌های علم و فناوری استان اشاره کرد و افزود: اولین توافق‌نامه مربوط به دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین و پارک علم و فناوری این استان است که بر اساس آن دانشگاه متعهد شده است ۳۰ هکتار از اراضی خود را در اختیار پارک علم و فناوری قزوین قرار دهد، لذا پارک قادر خواهد بود بخش خصوصی را در این اراضی مستقر نماید و این سخاوت دانشگاه قزوین قابل تقدیر است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: توافق‌نامه دوم بین دانشگاه ایلام و پارک علم و فناوری ایلام منعقد می‌شود و دانشگاه ایلام متعهد شده است که ۳۰ هکتار از اراضی خود را به پارک علم و فناوری ایلام واگذار کند که این اراضی در سه قطعه یکی در مجاورت دانشگاه، یکی بین دانشگاه ایلام و دانشگاه علوم پزشکی ایلام و یکی هم قطعه سوم می‌باشد.
دکتر کشمیری گفت: توافقنامه سوم میان دانشگاه قم و پارک علم و فناوری قم منعقد می‌شود و سایت اصلی پارک علم و فناوری قم در مجاورت دانشگاه قم قرار می‌گیرد و دانشگاه قم ۱۵ هکتار از اراضی خود را به این پارک تخصیص می‌دهد.
در ادامه این جلسه دکتر مصطفی مافی رئیس پارک علم و فناوری قزوین گفت: پارک علم و فناوری قزوین با تولیدات محصولات دانش‌بنیان مانند محرکه مترو سعی در توسعه مراکز رشد و نوآوری در سطح شهر و شهرستان‌های استان قزوین دارد تا کل استان از ثمرات تلاش‌های این پارک برخوردار شوند.
در ادامه دکتر کامران طاهرپور رئیس پارک علم و فناوری ایلام اظهار داشت: استان ایلام از پتانسیل بالایی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان به منطقه خاورمیانه برخوردار است و پارک علم و فناوری ایلام با وجود نوپا بودن از ۱۲۱ واحد و شرکت دانش‌بنیان و فناور برخوردار است. همچنین این پارک ۱۷ شرکت دانش‌بنیان دارد که ۳۰ محصول دانش بنیان تولید کرده و ۱۲۷ محصول فناورانه دارد که تعداد ۶۶ محصول آن تجاری سازی شده است.
دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام نیز در این جلسه گفت: سال گذشته بعد از ۴۵ سال توانستیم صاحب اراضی‌مان شویم و در نتیجه بتوانیم بخشی از آن را در اختیار پارک علم و فناوری ایلام قرار دهیم و راه دسترسی دانشگاه علوم پزشکی ایلام، دانشگاه ایلام و دانشگاه فرهنگیان را حل کرده و در منطقه شهر دانشگاهی ایجاد کنیم.
وی افزود: همچنین در جریان سفر دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به استان و کمک وی به دانشگاه، برج علم و فناوری دانشگاه تا بهمن ماه افتتاح خواهد شد و امیدواریم با امضای این توافق‌نامه به چرخه علم و فناوری در استان کمک شود.
س.س ۵۱ / ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷