توسط محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی صورت گرفت؛

طراحی و ساخت فرامواد مکانیکی/ ساخت هیدروژل آتش نشانی

۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۸ کد : ۵۷۰۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۳
محققان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، موفق به طراحی و ساخت فرامواد مکانیکی و هیدروژل آتش نشانی شدند.
طراحی و ساخت فرامواد مکانیکی/ ساخت هیدروژل آتش نشانی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، کیوان نارویی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به تشریح ساخت هیدروژل آتش نشانی پرداخت و گفت: آتش‌سوزی یکی از حوادث مخاطره‌انگیز است که سالانه ضررهای جانی، مالی و زیست محیطی زیادی را بر کره زمین و ساکنان آن تحمیل می‌کند.
‎ وی افزود: برای نخستین بار در دنیا کشور آمریکا در سال ۲۰۱۸ توانست هیدروژل آتش نشانی را تولید کند، باتوجه به انواع تحریم ها که از سوی آمریکا متوجه کشورمان می باشد، به هیچ عنوان امکان نداشت که آنها این ماده را در اختیار ما قرار دهند.
‎ نارویی اظهار کرد: باتوجه به اینکه سالانه تعداد زیادی از هموطنان عزیزمان در حوادث آتش سوزی جان خود را از دست می دهند مرگ این تعداد از هم‌وطنان عزیز، ما را بر آن داشت تا از آبان ماه سال ۱۳۹۸ تیمی متشکل از متخصصان را در شرکت گرد هم آورده و مطالعات خود را پیرامون هیدروژل ها آغاز کنیم. همچنین با ادامه تلاش های بی وقفه موفق به دست یابی به دانش فنی و تولید هیدروژل آتش نشانی برای نخستین بار در کشور شده ایم.
‎نارویی در مورد مزایای این نوع ماده خاطر نشان کرد: مزایای استفاده از هیدروژل آتش نشانی بسیار زیاد می باشد از جمله، سرعت اطفای حریق را بسیار بالا برده و طی چند دقیقه حریق کاملاً اطفا می شود، مصرف آب را به شدت کاهش می دهد و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.
از دیگر مزایای این نوع ماده می توان به توانایی آن در اطفای انواع حریق اشاره کرد از جمله توان اطفای آتش های رایج چون چوب، پارچه، لوازم آشپزی، آتش های حاصل از مایعات و گازهای قابل‌اشتعال چون بنزین و حلال‌ها، آتش های تجهیزات الکتریکی مثل کامپیوتر و آتش های حاصل از فلزات قابل احتراق مانند منیزیم، لیتیوم را نیز دارا می باشد.
‎وی در پایان افزود: هیدروژل های آتش نشانی توانسته اند استانداردهای لازم را با بالاترین درجه کسب کنند.

*طراحی و ساخت فرامواد مکانیکی
کیوان نارویی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی همچنین به تشریح فرامواد مکانیکی که یکی از دستاوردهای این دانشکده می‌باشد پرداخت و گفت: طی پروژه مشترکی که دانشکده با گروه تحقیقاتی امیرعباس زاد پور استاد دانشگاه صنعتی دلفت داشت برای اولین بار با استفاده از ساخت افزایشی، توانستیم ماده ای از دو جنس آگیلوس و سیلیکون بسازیم که در شرایط بارگذاری با نرخ کرنش های مختلف رفتار متفاوتی را نشان بدهد، این رفتار می تواند در کاربردهای مختلف بایو، سیستم های میکرو الکترومکانیکی، ابزارهای پزشکی و روباتیک کاربرد داشته باشد.
نارویی بیان کرد: در این تحقیق برای اولین بار نشان داده شده است که با استفاده از ترکیب خواص مواد و روش ساخت افزایشی می توان ساختارهایی را بوجود آورد که در نرخ کرنش مختلف رفتارهایی از متداول تا غیر عادی و ویسکوالاستیک منفی نشان دهند.
وی در ادامه افزود: با توجه به تکرارپذیری و عدم وابستگی به اندازه، از این رفتارها می‌توان در آینده در تولید لباس های هوشمند، رباتیک نرم، عملگرها و اجزای الکترونیکی قابل انعطاف استفاده کرد و طراحی را به گونه‌ای انجام داد که سویچ بین رفتار عادی و غیرعادی، ویسکوالاستیک منفی و تبدیل حرکت خطی به دورانی بسته به نرخ بار گذاری بوجود آید.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی


( ۱ )