با رونمایی از طرح پل؛

بیست و دومین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت به کار خود پایان داد

۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۰۹:۳۸ کد : ۵۷۰۱۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۴۸۹
«بیست و دومین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی» که با هدف بررسی و تعیین نقش دولت، دانشگاه‌ها و بخش خصوصی در تحکیم ارتباط فی‌ما‌بین، دستیابی به ساز و کارهای لازم و تعیین استراتژی های مناسب برگزار شده بود، با رونمایی از طرح پل به کار خود پایان داد.
بیست و دومین کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت به کار خود پایان داد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در این دوره از کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی نشست‌هایی با موضوعاتی چون " الگوها و تجارب بین‌المللی ارتباط صنعت و دانشگاه "، " اقتصاد نوآوری: راهبردی اثربخش در حوزه تعاملات دانشگاه و صنعت" و " نهادهای واسط و مدل‌های ارتباطی" برگزار شد.
در آئین اختتامیه این کنگره دکتر مسعود شفیعی، بزرگترین هدف این کنگره را عملی شدن پروژه‌های علمی دانشگاه در بخش صنعت دانست و گفت: تحقیقات باید به سمت صنعت و صنعتی شدن برود.
رئیس جمعیت و دبیر دائمی کنگره همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت، با ارائه چند نکته و پرسش کلیدی اینگونه به صحبت‌های خود خاتمه داد: "متولی ارتباط صنعت و دانشگاه کیست؟ چه مدل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت به درد ما می‌خورد؟ چرا بعد از ۵۰ سال مدیران ارشد در مورد کارآموزی صحبت می‌کنند؟ انتقال تجربیات چطور اتفاق می‌افتد؟ چگونه جایگاه اصلی خود در تولید را پیدا کنیم؟ در تولید علم بالا هستیم اما ثبت و اختراع نداریم. موازی کاری‌ها باید کنار گذاشته شود. چطور می‌شود تکنولوژی و علم را به سمتی ببریم که تولید ثروت کند؟ "
وی همچنین در پایان از طرح پل که یک طرح در خصوص تحول صنعت کشور است و از طریق تقویت ساز و کارهای ارتباط واقعی صنعت به مثابه حامی دانشگاه و موتور توسعه کشور و دانشگاه به عنوان پایگاه دانش و نیروی محرکه جامعه دانشی و تربیت کننده نیروی متخصص می‌باشد رونمایی کرد.
این طرح بر آن است با نگاهی مسئله محور، نتیجه گرا، جامع، متفاوت، ساختارمند و متکی بر برنامه و به دور از هر رویکرد تبلیغی و احیاناً نمایشی و تمرکز بر واقع گرایی پژوهش محور، در مسیر حل عارضه‌ای مزمن گام بردارد.
اهداف این طرح ملی شامل: ایجاد و تقویت بنیان‌های تبادلی و تعاملی از طریق پلی مستحکم و قابل اتکا، به جریان انداختن سرمایه راکد و زیر ساخت‌های معطل، احیای صنایع نیمه فعال و غیر فعال، نجات سرمایه راکد بانک‌ها نزد واحدهای صنعتی راکد، بهره وری صنایع و واحدهای موجود در استفاده از منابع و حداکثر سازی بهره وری از ظرفیت‌های واقعاً موجود به روز آوری دانش و بهبود فناورانه صنایع، بهینه سازی سیستم‌ها، چابکی و رقابت پذیری صنایع در شرایط پساتحریم، و اهداف مهم دیگر می‌باشد.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام،