در راستای توسعه فعالیت‌های پژوهشی صورت پذیرفت؛

تعمیر، تجهیز و به‌روزرسانی دستگاه تشدید مغناطیسی هسته NMR توسط محققان دانشگاه کاشان

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۵ کد : ۵۶۹۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۵۸
دکتر مهرداد مرادی رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه کاشان از به روزرسانی دستگاه تشدید مغناطیسی هسته NMR توسط محققان این دانشگاه خبر داد.
تعمیر، تجهیز و به‌روزرسانی دستگاه تشدید مغناطیسی هسته NMR توسط محققان دانشگاه کاشان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر مرادی در این خصوص گفت: دستگاه تشدید مغناطیسی هسته NMR از جمله دستگاه‎های با تکنولوژی بالا در حوزه تحقیقات دارویی و شیمیایی می‌باشد و این دستگاه ساخت شرکت بروکر آلمان Brukerاست.
وی با بیان اینکه از این دستگاه فقط ۱۹ عدد در ایران موجود است که تا قبل از اسفند ۱۳۹۸ چهار عدد از آنها به دلایل مختلف از سرویس‌دهی خارج شده بود، خاطر نشان کرد: دستگاه دانشگاه کاشان هم در اسفندماه ۹۸ به دلیل شیوع کرونا، توقف پروازها و عدم دسترسی به هلیوم مایع از سرویس‎دهی خارج شد.
رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه کاشان اظهار داشت: در حال حاضر هیچ شرکت داخلی این دستگاه را پشتیبانی نمی‎کند و شرکت بروکر هم به خاطر تحریم‎های ظالمانه حمایتی از ایران نمی‌کند.
دکتر مرادی گفت: دانشگاه کاشان با حمایت رئیس دانشگاه و پشتوانه شورای عالی آزمایشگاه مرکزی تصمیم گرفت تجهیزات لازم برای به روزرسانی را به کمک متخصصان مواد، الکترونیک و متخصصان کار در دمای پایین طراحی و اجرا کند.
وی با اشاره به اینکه با شروع کار از فروردین ماه، قطعات مورد نیاز برای راه اندازی مجدد این دستگاه ساخته شد، افزود: بعد از فرآیند ساخت، این تجهیزات در دمای پایین (نیتروژن مایع و هلیوم مایع) تست و سپس فرآیند راه‌اندازی دستگاه شروع شد و به توفیق الهی دستگاه در اواسط مرداد ماه بعد از ماه ها کار شبانه روزی راه اندازی مجدد شد و به چرخه سرویس دهی به شبکه پژوهش و تحقیقات کشور بازگشت.
رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه کاشان تاکید کرد: دانشگاه کاشان می تواند به یک مرکز بومی برای راه اندازی سایر دستگاه ها و سرویس رسانی به سایر دستگاه های موجود در کشور تبدیل شود.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴


( ۱ )