دکتر غلامی در نشست مجازی مدیران حراست دانشگا‌ه‌ها و مراکز پژوهشی:

انتظار ما از حراست دانشگاه‌ها، مراقبت از خانواده آموزش عالی است

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۸ کد : ۵۶۹۲۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۴۸۷
دکتر منصورغلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گردهمایی مجازی مدیران حراست دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد:انتظار ما از حراست دانشگاه ها، مراقبت از خانواده آموزش عالی است و تک‌تک اعضای این خانواده باید تحت پوشش حراست دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی قرار گیرند.
انتظار ما از حراست دانشگاه‌ها، مراقبت از خانواده آموزش عالی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست مجازی که صبح امروز (یکشنبه) به صورت حضوری و ارتباط تصویری در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه در مجموع، نیم‌سال گذشته در بخش‌های مختلف آموزش عالی کشور و به ویژه در بخش آموزش به خوبی مدیریت شد، اظهار داشت: با شیوع بیماری کرونا، همه دانشگاه‌های جهان مانند دانشگاه‌های کشورمان غافلگیر شدند و اجبارا به سوی آموزش‌های مجازی روی آوردند؛ که البته سرعت انتقال دانشگاه‌های کشورمان در این خصوص قابل توجه بود و در این راستا عملکرد موفقی داشتیم.
وزیر علوم با بیان اینکه با یک بیماری ناشناخته و عواقب اپیدمیولوژی آن روبه‌رو هستیم و دانشمندان زمان مشخصی برای اتمام دوره فراگیری این بیماری نمیت‌وانند اعلام کنند، گفت: باید آمادگی کامل داشته باشیم تا این نیم‌سال تحصیلی را با ارائه آموزش‌های مجازی و بعضاً حضور دانشجویان در کلاس‌های درس به بهترین نحو برگزار کنیم و مجموعه مدیریت دانشگاه‌ها، اساتید، کارمندان و همراهی دانشجویان برای توفیق ارائه خدمات مطلوب در نیم‌سال فعلی ضروری است.
وی تصریح کرد: در شرایط جدید و با توجه به تردد محدود در دانشگاه‌ها و فعالیت محدود کلاس‌های حضوری و خوابگاه‌های دانشجویی، همکاران حراست دانشگاه‌ها نیز باید به این شرایط جدید توجه داشته و با شناسایی مسائل جدید از قالب سنتی خارج شده و با رویکردی جدید برنامه‌ریزی کنند.
وزیر علوم با بیان اینکه فضای مجازی قبلاً به عنوان یک فضای رسانه‌ای برای تبادل ایده‌ها و افکار مختلف مورد استفاده قرار می گرفت، اظهار داشت: هم اکنون فضای مجازی علاوه بر این، برای تبادل اطلاعات علمی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و طبعاً در این شرایط باید برنامه‌های حفاظتی و حراستی جدیدی در این خصوص در نظر داشته باشیم.
دکتر غلامی با بیان اینکه حراست دانشگاه فقط باید از دانشگاه حراست کند، خاطرنشان کرد: اگر تفکر و نگاهی غیر از این بر حراست حاکم باشد، ممکن است زحمات این عزیزان را کم اثر کرده و یا اینکه در مسیرهای نادرست انرژی‌های مدیران حراست تلف شود.
وی در خصوص حراست اجتماعی گفت: از حراست دانشگاه ها و مراکز پژوهشی انتظار می‌رود متصل به جامعه، صنعت، اشتغال و تولید ثروت از علم حرکت کنند که البته این ارتباط گسترده نیاز به برنامه مدیریتی منطبق با این افراد دارد و لازمه آن، خروج حراست‌ها از قالب سنتی و فعالیت منطبق با حراست اجتماعی است و لازمه آن فعالیت منطبق با حراست اجتماعی به مفهوم همگرایی و تعامل با سایر بخش ها و نقش آفرینی موثر است.
وزیر علوم با بیان اینکه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان محل رفت و آمد صاحبان مختلف ایده و نوآوری است، گفت: دراین محیط‌ها، طبعاً ظرافت برخورد و عملکرد حراست‌ها در آمد و رفت افراد با توجه به نقش و ماهیت این مراکز فناوری طبعاً متفاوت خواهد بود.
وی با بیان اینکه مسئولان حراست های دانشگاه ها باید بدانند که حراست نهاد دانشگاه هستند و فقط باید در همین حیطه و چارچوب فعالیت کنند، گفت: آموزش در حراست یک اصل کلی است و به افراد جدیدی که وارد سیستم حراست می شوند باید ضوابط و مقررات و همچنین تجربیات مثبت به خوبی آموزش داده شود.
دکتر غلامی با اشاره به لزوم توجه بیشتر به نیروهای حراست فیزیکی و تعامل مناسب با سازمان‌های خارج از دانشگاه در قالب قوانین و مقررات، اظهار داشت: برگزاری این نشست‌ها از جهت تبادل تجربیات و دیدگاه ها بسیار مناسب است و به همفکری‌ها و تبادل اطلاعات کمک می‌کند و مناسب است که به صورت مستمر برگزار شود.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۶ )