به میزبانی دانشگاه سمنان؛

سمپوزیوم بین‌المللی رویکرد‌های زیستی و پزشکی کووید-۱۹برگزار شد

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۵ کد : ۵۶۸۹۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۲
دانشگاه سمنان و انجمن زیست‌شناسی ایران، با توجه به بحران جهانی پاندمی بیماری کرونا، سمپوزیوم بین‌المللی رویکرد‌های زیستی، پزشکی و علوم پایه کووید-۱۹ را در مدت دو روز و به صورت مجازی با مشارکت محققان کشورهای مختلف دنیا به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار کردند .
سمپوزیوم بین‌المللی رویکرد‌های زیستی و پزشکی کووید-۱۹برگزار شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه سمنان، دبیر اجرایی سمپوزیوم بین‌المللی رویکرد‌های زیستی و پزشکی کووید -۱۹ در دانشگاه سمنان گفت: در مدت دو روز برگزاری این سمپوزیوم بین المللی، ۱۷ مقاله به صورت سخنرانی آنلاین و پوستر ارائه شد.
دکتر شمس الضحی ابوالمعالی افزود: از این تعداد ۱۲ مقاله به صورت سخنرانی و هفت مقاله به صورت پوستر ارائه شد.
دبیر اجرایی سمپوزیوم بین‌المللی رویکرد‌های زیستی و پزشکی کووید -۱۹ در دانشگاه سمنان ادامه داد: این مقالات در راستای محورهای این سمپوزیوم بین المللی از سوی دانشمندان و محققان ملی و بین‌المللی و با موضوعات ژنتیک ویروس سارس-ک و-2 (NGS، ژنوم کامل) ، ویروس در محیط کشت و تولید واکسن ، مکانیسم‌های فعالیت ویروس کرونا (سارس-ک و-۲)، شناسایی و تشخیص ویروس کرونا (سارس-ک و-۲)، خنثی سازی و تخریب ویروس ارائه شد.
دکتر ابوالمعالی ادامه داد: همچنین معالجه ملکولی بیماری کووید -۱۹، داروهای شیمیایی و گیاهی علیه ویروس عامل بیماری کووید -۱۹ و رویکردهای نظری و شبیه‌سازی مطرح در مقابله با بیماری کووید -۱۹ از دیگر موضوعاتی بود که در این سمپوزیوم درباره آنها بحث و تبادل نظر شد.
در ادامه این نشست دبیر علمی سمپوزیوم بین المللی رویکرد‌های زیستی و پزشکی کووید -۱۹ در دانشگاه سمنان نیز گفت: نیاز سنجی کشور برای شناسایی ویروس کرونا از دستاوردهای ارزنده این سمپوزیوم بین المللی دو روزه در دانشگاه سمنان بود که امیدواریم به نتایج خوبی دست یابیم.
دکتر مباشری با بیان مطلب گفت: از دستاوردهای خوب این سمپوزیوم، نیاز سنجی کشور برای شناسایی این ویروس بود که نخستین نیاز، وجود آزمایشگاه کلاس ۳ است، نوع کلاس سه ای که قابلیت کشت ویروس را داشته باشد که در این جا مطرح و امیدواریم مسئولین کشور به اهمیت استراتژیک وی اس ال ۳ بیشتر توجه کنند چرا که آینده کشور نیازمند ایجاد چنین آزمایشگاه‌هایی است.
وی با بیان اینکه با وجود فارغ التحصیلان و استادان بی شماری که در کشورمان داریم، متاسفانه هنوز ابزار کار نداریم گفت: تحریم‌های اقتصادی علیه کشوری باعث رنج تک تک افراد جامعه آن کشور می‌شود و زمینه تحقیق و پژوهش را از بین می‌برند که این اقدام بسیار ناعادلانه است.
دکتر مباشری افزود: محققان و دانشمندان کشورهای مختلف از جمله اکراین، ارمنستان، انگلستان، بولیوی و هند و خود کشور ایران با توجه به مدت کم برگزاری، یافته‌ها و تحقیقات خود را در این سمپوزیوم به اشتراک گذاشتند.
دبیر علمی سمپوزیوم بین المللی رویکرد‌های زیستی و پزشکی کووید -۱۹ در دانشگاه سمنان ضمن قدر دانی از کلیه محققان و پزشکان و دانشمندانی که در این سمپوزیوم یافته‌ها و نظرات علمی خود را ارائه کردند گفت: در این سمپوزیوم پزشکان و افراد صاحب نام فعال در زمینه ویروس کرونا در شرایط مختلف و با توجه به مشغله‌هایی که داشتند اظهار نظر کردند که از جمله آنها می‌توان به دکتر هاشمیان از متخصصان مرتبط با ویروس کرونا از بیمارستان مسیح دانشوری، پروفسور زینعلی که در تولید واکسن فعال هستند، پروفسور داس و دیگر چهره‌های برجسته اشاره کرد که در این خصوص همراه ما در این سمپوزیوم بودند.
دکتر مباشری با بیان اینکه در روز نخست جنبه‌های تئوری مساله مورد بحث قرار گرفت و نکات نظری و اطلاعات موجود را گرداوری کردیم تصریح کرد: در روز دوم این سمپوزیوم درباره آزمایشگاه‌های مورد نیاز در کشور برای شناسایی ویروس کرونا از جمله آزمایشگاه کلاس ۳ و دستگاه‌های مورد نیاز برای کار بر روی آن و رویکردهای انفورماتیکی بحث و تبادل نظر شد.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴

 

( ۱ )