توسط پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان صورت گرفت؛

طراحی و ساخت نخستین نرم افزار برآوردگر بار رسوبی در رودخانه ها

۲۲ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۰ کد : ۵۶۸۸۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۱
پژوهشگران و محققان واحد فناور علوم و فنون آب هیرکان، مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، موفق به طراحی، ساخت و ارزیابی نخستین نرم افزار برآوردگر بار رسوبی در رودخانه ها (Sediment Transport Estimator(STE)) با به ‌کارگیری تمامی روابط موجود و الگوریتم های هوشمند و شبکه های عصبی مصنوعی شدند.
طراحی و ساخت نخستین نرم افزار برآوردگر بار رسوبی در رودخانه ها
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، پژوهشگر و مدیر عامل این واحد فناور در این خصوص گفت: برآورد بار رسوبی در رودخانه‌ها یکی از مهمترین بخش‌های مطالعات انتقال رسوب و مهندسی رودخانه است. بنابراین دستیابی به شیوه‌های نوین و خلاقانه ای که بتواند ضمن افزایش سرعت و دقت در محاسبات و روش‌های مختلف برآورد بار رسوبی را در رودخانه‌ها مورد ارزیابی قرار دهد، دارای اهمیت بسیاری است. با توجه به وجود روش‌های متعدد و مختلف برآورد بار رسوبی در رودخانه‌ها و همچنین حجم بالای محاسبات آنها، وجود یک نرم افزار جامع محاسباتی برای افزایش دقت و سرعت در این زمینه نیاز بود.
دکتر امیر احمد دهقانی با بیان اینکه این نرم افزار کاربردی قادر است تا با استفاده از روش‌های نوین، تراز سیلاب در رودخانه را به ازای دبی‌های مختلف برآورد کند و ظرفیت عبور دبی در مقاطع مختلف رودخانه را ارائه نماید گفت: استفاده از تمامی روابط موجود در دنیا جهت تخمین میزان رسوب در این نرم افزار این امکان را برای شرکتهای آب منطقه‌ای، آبخیزداری و شرکتهای مهندسی مشاور در زمینه مهندسی آب و رودخانه فراهم می‌کند تا برآورد دقیقی از میزان حمل رسوب و نشست رسوبات در بالادست سازه‌ها داشته باشند و بتوانند در مطالعات مهندسی و مدیریت سیلاب و رسوب از آن بهره گیرند.
وی با اشاره به اینکه زبان برنامه نویسی VB.NET برای نرم افزار برآورد گر بار رسوبی در رودخانه‌ها در محیط ویندوز طراحی شده است، افزود: در این نرم‌افزار سعی شده تا هم روش‌های هیدرولوژیکی و هم روش‌های هیدرولیکی برآورد رسوب مورد مطالعه قرار گیرد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در پایان خاطر کرد: با توجه به اینکه در شرکت‌های آب منطقه‌ای سراسر کشور به صورت ماهانه بار رسوبی اندازه گیری می‌شود و با توجه به دشوار بودن این کار، معمولاً در هر استان تعداد کمی رودخانه مورد اندازه گیری بار رسوبی واقع می‌شود. با توسعه این نرم افزار و استفاده از آن توسط شرکت‌های آب منطقه‌ای، می‌توان برای رودخانه‌های فعلی که در آنها اندازه گیری انجام می‌شود، روابط بهینه با نرم افزار تولید و رودخانه‌های دیگر کشور را مورد اندازه گیری قرار داد.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴