با هدف توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی در دانشگاه ایلام صورت گرفت؛

بررسی راهکارهای توسعه روابط علمی دانشگاه ایلام و دانشگاه‌های عراق

۱۹ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۸ کد : ۵۶۸۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۹۳
با هدف توسعه همکاری‌های علمی و بین‌المللی مابین دانشگاه ایلام و دانشگاه‌های کشور عراق، دکترامجد حمید المظفر رایزن فرهنگی سفارت جمهوری عراق در ایران در دانشگاه ایلام حضور یافت و به بحث و تبادل نظر در این زمینه پرداخت.
بررسی راهکارهای توسعه روابط علمی دانشگاه ایلام و دانشگاه‌های عراق

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، در این دیدار، دکترعلی‌ا‌کبری رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه انجام این سفر در این شرایط خاص حکایت از اهمیت موضوع دارد، اظهارداشت: در جمهوری اسلامی ایران، دانشکاه ایلام نقش کریدوری توسعه ارتباطات با دانشگاه‌های کشور عراق را دارد و لذا حضور دکتر امجد در دانشگاه ایلام می‌تواند فصل تازه‌ای از توسعه همکاری‌های دوجانبه را به همراه داشته باشد که وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران، رایزن فرهنگی سفارت ایران در کشور عراق، رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران و دانشگاه ایلام اضلاع چهارگانه این حرکت تازه می‌باشند.

رئیس دانشگاه ایلام یادآورشد: دو دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه ایلام در جمهوری اسلامی ایران برای آموزش دانشجویان عراقی جایگاه خاصی دارند و مقامات عالی وزارت عتف به صورت صریح به اهمیت جایگاه دانشگاه ایلام در این موضوع تأکید کرده‌اند.

دکتر علی‌اکبری با عنوان اینکه در دانشگاه ایلام برای توسعه روابط علمی و بین‌لمللی، فقط به پذیرش دانشجوی خارجی اکتفا نشده است، گفت: مدیریت دانشگاه ایلام به جامعیت ارتباطات دوجانبه اعتقاد دارد و در این راستا برای توسعه همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های کشور عراق، دانشگاه ایلام تنها دانشگاهی بود، که رشته کارشناسی ارشد مطالعات تاریخ عراق را راه‌اندازی کرد.

وی افزود: همچنین مجوز پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور برای تحصیل دانشجویان عراقی اخذ شده تا این عزیزان به صورت جامعه‌محور و مسئله محور این دوره را گذرانده و هدفمند وارد بازار کشور عراق شوند و در حل مشکلات مردم آنجا کوشا باشند.

دکتر علی‌اکبری اخذ مجوز راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی در عراق را گامی دیگر در این زمینه دانست و گفت: اگر سفارت عراق برای راه‌اندازی این مرکز همکاری کند، داوطلبان عراقی قبل از تحصیل می‌توانند دوره آموزش زبان فارسی را با حضور بهترین اساتید صاحب‌نظر به اتمام رسانده و آمادگی لازم را برای تحصیل در دانشگاه‌های ایران و دانشگاه ایلام کسب نمایند، که قطعاً این امر به تسهیل یادگیری بهتر مسائل آموزشی و پژوهشی توسط آنان؛ کمک شایان توجهی خواهد کرد.

رئیس دانشگاه ایلام به علاقه خاص داوطلبان کشور عراق برای تحصیل در دانشگاه ایلام اشاره کرد و بیان داشت: بدون هیچ‌گونه تبلیغاتی، دانشگاه ایلام جزو اولین انتخاب‌های دانشجویان عراقی برای ادامه تحصیل در ایران است که این امر موجب خرسندی است و دانشگاه ایلام هم برای پی‌گیری مسائل مورد نظر دانشجویان عراقی اهمیت ویژه‌ای قائل است و تمام همکاران اینجانب برای حل مشکلات و تسهیل در فرآیند امور آموزشی و پژوهشی آنان اهتمام ویژه‌ای دارند.

دکتر علی‌اکبری افزود: در این فرآیند تربیت دانشجویان نخبه‌ای که بتوانند برای مردم عراق مؤثر بوده و گره‌گشای مشکلات آنان باشند، اولویت دارد، که برای تحقق آن، امتیازات خاصی همچون تخفیف شهریه برای جذب این نوع دانشجویان تصویب شده است.

رئیس دانشگاه ایلام در پایان خواستار برگزاری پژوهش‌های مشترک دانشگاهی با محورهایی همچون: گرد و غبار، اربعین، مسائل زیست محیطی، کرونا، مسائل مرز و موضوعات فرهنگی و اجتماعی شد.

همچنین دکتر امجد رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران دراین دیدار، به سابقه تاریخی روابط دو کشور ایران و عراق اشاره و تأکید کرد: به علت اشتراکات مختلف فرهنگی، قومی و دینی و احساس نیازی که در این زمینه وجود دارد، بستر لازم برای توسعه هر چه بیشتر روابط آماده است.

وی با ابراز خرسندی از وضعیت مطلوب آموزشی و پژوهشی و امکانات دانشگاه ایلام بیان کرد: به علت فاصله کم مابین دانشگاه ایلام و مرز عراق، جایگاه خوب دانشگاه ایلام در جمهوری اسلامی ایران، ظرفیت‌های خوب آزمایشگاهی و کارگاهی و علاقه خاص دانشجویان عراقی برای تحصیل در دانشگاه ایلام، یکی از اولویت‌های اصلی سفارت عراق در ایران برای توسعه روابط علمی با کشور ایران، توسعه روابط دانشگاهی با دانشگاه ایلام می‌باشد که خوشبختانه قدم‌های مثبتی در این زمینه برداشته شده است.

رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران افزود: برای تحقق اهداف مورد نظر، یکی از اولویت‌ها توسعه همکاری‌های دوجانبه مابین دانشگاه ایلام و دانشگاه‌های مرزی عراق همچون: میسان، واسط و دیاله می‌باشد و سفارت عراق در ایران با تمام توان از این روند حمایت می‌کند.

دکتر امجد با استقبال از راه‌اندازی دفتر کنسولی و مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دانشگاه ایلام، خواستار اهتمام مدیریت دانشگاه ایلام برای پذیرش دانشجویان بورسیه عراقی، حضور دانشجویان عراقی در کلاس‌های درس دانشجویان ایرانی، برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک، امضای تفاهم‌نامه مطالعات پژوهشی با دانشگاه‌های عراقی و تخفیف در پرداخت شهریه‌ها شد.

سپس دکترحمید المظفر از آزمایشگاه مرکزی، کتابخانه مرکزی، مجتمع گلخانه‌های تحقیقاتی و دانشکده‌های کشاورزی، فنی و مهندسی و علوم پایه بازدید کرد و از نزدیک در جریان ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ایلام قرار گرفت.

وی همچنین به دیدار تعدای از دانشجویان عراقی رفت و در نهایت در یک نشست با اعضای هیأت علمی دانشگاه به بحث و تبادل نظر پرداخت.

 

ل.س ۴۲/

کلید واژه ها: ایلام