برای نخستین بار در کشور،توسط پژوهشگران سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران صورت گرفت؛

ساخت اجزای انتقال‌دهنده نیرو در سامانه‌های هواپیمایی

۱۷ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۳:۵۹ کد : ۵۶۸۰۹ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۷۸۱
برای نخستین بار در کشور ساخت اجزای انتقال دهنده نیرو در سامانه های هواپیمایی توسط شرکت مهندسی عصر صنعت اعلا (عصا) از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران انجام شد.
ساخت اجزای انتقال‌دهنده نیرو در سامانه‌های هواپیمایی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، شرکت مهندسی عصر صنعت اعلا با نام تجاری عصا با مدیریت دکتر پویا باهمت فعالیت خود را در سال ۱۳۹۳ در زمینه طراحی و ساخت شیرآلات و کنترلرهای هیدرولیکی در حوزه بالادستی صنعت نفت آغاز کرد.

این شرکت دانش‌بنیان در سال‌های اخیر با توجه به ظرفیت کشور، فعالیت خود را به صنعت ساخت و تعمیرات قطعات و سامانه‌های هواپیمایی تعمیم داد. از نخستین پروژه‌های انجام شده شرکت عصا در این حوزه، می‌‌توان به بومی سازی دانش فنی طراحی و ساخت بی رینگ‌های کروی یک پارچه برای نخستین بار در کشور اشاره کرد.

بی رینگ‌های کروی یکپارچه علاوه بر مقاومت در برابر نیروهای شعاعی و محوری، امکان تنظیم هم محوری خودکار و حرکت هم زمان را برای سامانه‌های حساسی به مانند ارابه فرود هواپیماها فراهم ساخته و عدم عملکرد صحیح آنها می‌تواند به عدم حرکت محورها و قفل شدن آنها منجر شود. این نوع از بیرنگ ها که تنها در سبد محصولی تعداد محدودی از شرکت‌های صاحب فناوری خارجی وجود دارد.

همچنین این شرکت در سال‌های ابتدایی فعالیت موفق به ساخت سامانه کنترلر اصلی تاپ درایو حفاری برای نخستین بار در کشور شد. این سامانه با دارا بودن بیش از ۲۵۰ کانال داخلی، ۲۰ عدد شیر کنترلی و سلنوئیدی و بیش از ۱۳۰ عدد اتصال به عنوان پیچیده‌ترین تجهیز تاپ درایو حفاری شناخته شده و با توجه به عملکرد کاملاً یکسان با نمونه خارجی خود در تست‌های میدانی، نیاز بسیاری از شرکت‌های حفاری را که فعالیت آنها به دلیل عدم امکان تأمین تجهیزات خارجی دچار مشکل شده بود، برآورده ساخت.

گفتنی است به دلیل نیاز شرکت دانش بنیان عصا به گستره وسیعی از تخصص‌های دانشگاهی، این شرکت موفق به اشتغال زائی برای بیش از ۲۰ نفر از نخبگان دانشگاهی با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری در کشورشد که انسجام آن با دیگر توانمندی‌های زیرساختی این شرکت منجر به بومی سازی بیش از ۳۰ مجموعه و زیرمجموعه حساس در صنایع نفتی و هواپیمایی در کشور شده است. از این بین می‌توان به انواع شیرآلات دستی و سلنوئیدی اطمینان، کنترلی، پمپ‌ها، سیلینگ ها، کنترلرهای هیدرولیکی و پنوماتیکی و انتقال دهنده‌های نیرو با استانداردهای نفتی و هواپیمایی اشاره کرد که سبب برآورده سازی طیف وسیعی از نیازهای عملیاتی و ممانعت از خروج ارز از کشور شده است.

ل. س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران


( ۱ )