به همت فناوران پارک علم و فناوری کرمان صورت گرفت؛

تولید پوشال آنتی باکتریال با توان سرمایشی بالا

۱۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۵ کد : ۵۶۷۶۱ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۷۶۱
اعضای تیم تحقیق و توسعه شرکت انرژی پاک بوتیا پس از شش ماه کار و تلاش موفق شدند در راستای اهداف محیط زیستی پوشال انتی باکتریال برای کولرهای آبی طراحی و تولید کنند.
تولید پوشال آنتی باکتریال با توان سرمایشی بالا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری کرمان، مهندس ایثاری نائب رئیس شرکت آینده پژوهان انرژی پاک بوتیا در این خصوص گفت: کولرهای آبی یکی از ابزار صنعتی مبارزه با گرما در مناطق نیمه گرمسیری می باشند که اکثریت دارای سه پنجره و هر پنجره وابسته به یک سری پوشال های است که وظیفه آنها نگهداری آب و تامین رطوبت لازم جهت کاهش دمای ساختمانهاست.

وی افزود: پوشال های مورد استفاده قبلی از توان لازم برای خنک کردن ساختمان ها در مناطق مختلف نبود و صرفاً در مناطق معتدل و نیمه گرمسیری مورد استفاده قرار می گرفت.

مهندس ایثاری گفت: ساختار این پوشال ها به دلیل استفاده از الیاف چوب و جذب مقادیر زیادی آب، محلی برای تجمع قارچ ها و باکتری ها و ایجاد بوی نامطبوع است که نهایتاً منجر به افزایش رطوبت ساختمان ها هم می شود.

این محقق عضو پارک علم و فناوری کرمان تشریح کرد: تیم تحقیق و توسعه شرکت متشکل از یک استاد دانشگاه در مقطع دکتری و دو فارغ التحصیل رشته نانو فیزیک در مقطع کارشناسی ارشد می باشند که توانستند در یک بازه زمانی شش ماهه و تلاش مضاعف پوشالی از جنس نانو ذرات و یک سری الیاف آنتی باکتریال با قدرت رسانندگی بالا تولید کنند که میزان برودت هوا را تا ۳۰ در صد نسبت به نمونه قبلی افزایش داده به طوری که پوشال معمولی تا ۲۵ درصد گرما را کاهش می داد اما پوشال آنتی باکتریال تا ۴۰ در صد باعث خنک شدن دمای ساختمان ها می شود یعنی دمای ۴۵ درجه سانتی گراد را تا ۲۵ درجه کاهش خواهد داد همچنین میزان رطوبت ایجاد شده براساس متریال استفاده شده به طور محسوسی کاهش خواهد داشت.

وی افزود: این طرح در حال حاضر به صورت نیمه صنعتی و با ظرفیت تولید روزانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ پوشال با اندازه های مختلف و قیمت یک ششم نمونه سلولزی راه اندازی شده است.

این فناور عضو پارک علم و فناوری کرمان در بیان سایر شاخصه های این پوشال گفت: کاهش مصرف آب تا ۲۰ درصد و کاهش مصرف برق تا ۲۵ درصد از مزایای مهم این پوشال خواهد بود.

ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری کرمان