توسط پژوهشگران دانشگاه سیستان و بلوچستان صورت گرفت؛

انتشار دومقاله بنیادی با موضوع زمین شناسی و تکتونیک و خطر و مدل سازی سونامی، شرق و جنوب شرق ایران

۱۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۱ کد : ۵۶۷۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۴
دو مقاله بنیادی و مسئله محور با موضوع زمین شناسی و تکتونیک، و خطر و مدل سازی سونامی، شرق و جنوب شرق ایران با ضریب تاثیر حدود ۱۰ و ۵ توسط گروه زمین شناسی توسط پژوهشگران دانشگاه سیستان و بلوچستان منتشر شد.
انتشار دومقاله بنیادی با موضوع زمین شناسی و تکتونیک  و خطر و مدل سازی سونامی، شرق و جنوب شرق ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سیستان وبلوچستان، مقاله اول با عنوان " اُروکلاین شرق ایران" یا “The Eastern Iranian Orocline” در مجله Earth-Science Reviews یکی از معتبرترین مجلات زمین شناسی از مجموعه انتشاراتی Elsevier (IF:9.724) با حجم ۱۱۹ صفحه توسط دکترساسان باقری به چاپ رسیده است.

این پژوهش نگاه جدید و متفاوتی به سرگذشت و تکامل زمین شناسی و تکتونیک شرق ایران داشته و در واقع بخش قابل ملاحظه ای از ایران شرقی، ایران مرکزی و بخش هایی از کشورهای همسایه نظیر افغانستان و پاکستان را در بر می گیرد.

در این نظریه بنیادی زمین شناسی ایران کوهزاد شدیداً خمیده و پیچیده ای تصور میگردد که در فاصله زمانی ۴۵ تا ۳۰ میلیون سال پیش در طی برخورد صفحه هند به اورازیا شکل کلی کنونی خود را یافته است.

در چنین الگویی چینش واحدهای زمین شناسی بگونه ای متفاوت از انگاشته های پیشین در نظر گرفته میشود. این واحدهای جدیداً معرفی شده میتوانند مبنای بسیاری از مطالعات اکتشافی مواد معدنی و ساختاری لرزه ای مورد استفاده سازمان صنایع و معادن، مراکز علمی، شرکت های دانش بنیان و غیره قرار گیرد.

مقاله دوم با عنوان ” Anatomy of a crustal-scale accretionary complex: Insights from deep seismic sounding of the onshore western Makran subduction zone, Iran “ در مجله تخصصی و ارزشمند Geology مربوط به سازمان زمین شناسی آمریکا (IF:4.768) به چاپ رسیده است.

این پژوهش حاصل عملیات لرزه‌نگاری فعال با مشارکت چندین دانشگاه و مرکز پژوهشی داخلی و خارجی همچون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه هرمزگان، و مرکز علوم زمین آلمان (GFZ) در عرض رشته کوه های مکران می باشد.

نتایج این پژوهش بنیادی نشانگر ساختار گوه برهم افزایشی مکران و هندسه صفحه اقیانوسی در حال فرورانش با قدرت تفکیک بالا می باشد.

این نتایج اطلاعات حیاتی و مهمی را برای ارزیابی خطر و مدل سازی سونامی مهیا کرده اند. مکران سابقه زلزله بالای ۸ ریشتر و سونامی حاصل از آن را در گذشته نه چندان دور در کارنامه لرزه ای خود دارد، که خود حکایت از اهمیت این نتایج برای مطالعات خطر در این منطقه می باشد. نتایج و اطلاعات حاصل از این پروژه علاوه بر مقاله مذکور به صورت آنلاین در اختیار محققان قرار گرفته است که یک مبنای بالقوه برای جامعه دانشگاهی، دستگاه های اجرایی و مسئول درخصوص خطرات لرزه ای را فراهم کرده است. دکتر عبدالرضا پرتابیان یکی از نویسندگان این مقاله می باشد.

گفتنی است علاقه مندان جهت دسترسی به این مقاله می توانند به آدرس الکترونیکی https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0012825220303688

 

https://pubs.geoscienceworld.org/gsa/geology/article-abstract/doi/10.1130/G47700.1/589698/Anatomy-of-a-crustal-scale-accretionary-complex?redirectedFrom=fulltext

مراجعه کنند.

ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان


( ۱ )