توسط محققان دانشگاه حکیم سبزواری صورت گرفت:

شبیه سازی مدلی جدید جهت پرتودرمانی سرطان سینه

۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۷ کد : ۵۶۷۱۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۰
در پژوهش رضا شمس آبادی دانشجوی دکتری دانشگاه حکیم سبزواری که با راهنمایی های اعضای هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه حکیم سبزواری صورت گرفت مدلی جدید جهت پرتو درمانی سرطان سینه شبیه سازی شد.
شبیه سازی مدلی جدید جهت پرتودرمانی سرطان سینه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، شمس آبادی با تاکید براینکه امروزه روش های درمانی مفید و موثری جهت درمان سرطان پستان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر در میان زنان معرفی شده است، گفت: یکی از این روش ها مبتنی بر پرتودهی پستان توسط پرتوهای ایکس کم انرژی است که به رادیوتراپی حین عمل معروف است.

وی با تشریح ابعاد این پژوهش افزود: در این پژوهش به دنبال تعیین خصوصیات فیزیکی و اثرات زیست شناختی حاصل از پرتوهای ایکس کم انرژی در پرتودهی پستان هستیم تا بتوانیم ارزیابی دقیقی از میزان دوز تجویزی هنگام تابش دهی به پستان بیمار جهت بهبود عملکرد روش درمانی را به دست آوریم و سایر خصوصیات فیزیکی و بالینی این نوع تابش را برآورد کنیم.

وی در ادامه گفت: در همین راستا یک مدل از سیستم درمانی مورد استفاده در پرتودرمانی حین عمل توسط روش مونت کارلو شبیه سازی شد.

شمس آبادی با تاکید براینکه مدل معرفی شده به طور کامل می تواند نیاز های یک مرکز درمانی جهت تابش دهی به پستان بیمار را برطرف سازد، اظهارداشت: با این مدل می توان با استفاده از آن به تمام پارامترهای فیزیکی و بالینی لازم جهت طراحی درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه دست یافت.

وی افزود: این پژوهش با راهنمایی دکترحمیدرضاباغانی، دکتربهنام آزادگان و دکترعلی اصغر مولوی، اعضای هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری صورت گرفته است.

این دانشجوی دکتری دانشگاه حکیم سبزواری گفت: بخشی از نتایج بررسی های انجام گرفته تاکنون منتهی به چاپ ۲ مقاله JCR در مجلات Zeitschrift für Medizinische Physik و Radiation Physics and Chemistry به ترتیب با ضرایب تاثیر ۲ و ۲.۲۲ شده است.

 

علاقه مندان جهت دسترسی به این مقاله می توانند به آدرس الکترونیکی

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0969806X20302942

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0939388919301199?via%3Dihub مراجعه کنند.

ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: دانشگاه حکیم سبزواری


( ۱ )