دکتر سیف در نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها خبر داد:

آغاز پایش طرح تحول در همکاری‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت

۰۴ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۵:۱۰ کد : ۵۶۶۴۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۵۹۱
دکتر سیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به تصویب و ابلاغ طرح تحول در همکاری‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت در سال ۱۳۹۸، از آغاز برنامه پایش این طرح در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور خبر داد.
آغاز پایش طرح تحول در همکاری‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دوزادهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی امروز (سه‌شنبه) با حضور دکتر سیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین دکتر درفشه رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور در ساختمان مرکزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

دکتر سیف، در ابتدای این نشست مجازی، با تأکید بر هم‌افزایی و همکاری در انجام کارها به صورت جمعی، گفت: اگر توان‌های محدودمان در دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌ها را با هم به اشتراک بگذاریم، می‌توانیم بیش از آن چیزی که هستیم، باشیم.
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم ضمن مرور فعالیت‌ها و اقدامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با اشاره به بحران‌ها و چالش‌های موجود در کشور، اظهار داشت: اگر همه مسائل دقیق بررسی شود، ملاحظه می‌شود که ریشه‌ها و راه‌حل‌های علمی و فناورانه دارد و دانشگاه‌ها می‌توانند در این راستا کمک کنند.
دکتر سیف در ادامه با اشاره به فرصت‌ها و ظرفیت‌های کشور، تصریح کرد: لازمه تحقق فرصت‌ها راهکارهای علمی و دانش و علم روز است.

 

ضرورت راه‌اندازی دفتر ارتباط دانشگاه و صنعت در استانداری‌ها
در بخش دیگری از این نشست دکتر درخشه رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور اظهار داشت: هم‌افزایی قابلیت‌ها میان دو وزارتخانه، به‌خصوص در شرایط ویژه کشور باید به حداکثر ظرفیت خود برسد.
وی با اشاره به جهت‌گیری سیاست وزارت کشور در راستای تقویت قابلیت‌های هم‌افزایی میان وزارت علوم و وزارت کشور، اعلام کرد: مأموریت‌های وزارت کشور منحصر در حوزه سیاسی و امنیتی نیست و در دولت تدبیر و امید تمرکز بسیار زیادی بر مقولات اجتماعی و توسعه‌ای شده است.
دکتر درخشه ضمن پیشنهاد به استانداری‌ها برای راه‌اندازی دفتر ویژه‌ای در جهت ارتباط دانشگاه و صنعت، به «نیازسنجی»، «ضرورت‌های توسعه‌ای» و «شناخت قابلیت‌های هر استان و مزیت نسبی آن» به عنوان الزامات توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد.
وی در پایان سخنان خود در این نشست به ارائه مطالبی پیرامون انتظارات استانداری‌ها، ضرورت توسعه همکاری‌های تخصصی بین دانشگاه‌ها و مراکز علمی با استانداری‌های سراسر کشور، ظرفیت‌های همکاری با دانشگاه‌ها و روش‌ها و الگوهای پیشنهادی وزارت کشور برای همکاری با دانشگاه‌ها پرداخت.

گفتنی است دوازدهمین نشست مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، با حضور بیش از ۱۳۰ استانداری و مراکز دانشگاهی از سراسر کشور به صورت مجازی برگزار شد.
ح. ج / ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷