به مناسبت هفته دولت؛

مرکز محاسبات سریع مجتمع آموزش عالی لارستان به بهره‌برداری رسید

۰۴ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۷ کد : ۵۶۶۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۵
مرکز محاسبات سریع مجتمع آموزش عالی لارستان به مناسبت هفته دولت،با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان مهندس حسنی، مقیمی رئیس شورای شهرستان، دکتر طاهری ریاست مجتمع و جمعی از روسای ادارات شهرستان در ساختمان آموزشی این مجتمع به بهره‌برداری رسید.
مرکز محاسبات سریع مجتمع آموزش عالی لارستان به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مجتمع آموزش عالی لارستان، در ابتدای این مراسم دکتر طاهری مجتمع آموزش عالی لارستان ضمن خیر مقدم و گرامی داشت هفته دولت دستیابی به سیستم های سریع محاسباتی را یک نیاز ضروری برای انجام تحقیقات کاربردی دانست و گفت: با توجه به انجام پروژه‌های تحقیقاتی متعدد در دانشگاه، پردازش محاسبات توسط سیستم‌های عادی بسیار زمان‌بر است و در مواردی ممکن است چندین روز و هفته زمان نیاز باشد، که با استفاده از مرکز محاسبات سریع این مدت زمان به چند ساعت تقلیل می یابد.

وی افزود: این مرکز دارای ۵ سرور محاسباتی، ۱۰۴ هسته پردازش و ۲۰۸ نخ پردازش همزمان، ۶۴۰ گیگابایت رم و ۸/۴ ترابایت حافظه ذخیره سازی با قابلیت پردازش داده‌های حجیم، مدل سازی و شبیه‌سازی پدیده‌های فیزیکی، حل معادلات عددی پیچیده دینامیک سیالات و مکانیک محاسباتی است. همچنین از دیگر کاربردهایی این مرکز می‌توان به کاهش زمان انجام محاسبات سنگین و زمان‌بر که معمولاً از عهده کامپیوترهای معمولی خارج است، سرویس دهی به چند نفر به صورت همزمان و ارائه خدمات از راه دور به محققان سراسر کشور اشاره کرد.

در ادامه دکتر رخگیره معاون پژوهشی، آموزشی و دانشجویی مجتمع آموزش عالی لارستان درخصوص ظرفیت‌های این مرکز اظهار داشت: یکی از کاربردهای این مرکز حل مسائل پیچیده تحقیقاتی در مدت زمان بسیار کوتاه است و امیدواریم با استفاده از این مرکز به پژوهش‌های موفق علمی دست یابیم.

مهندس حسنی رئیس شورای شهرستان لارستان نیز در ادامه ضمن تسلیت به مناسبت ایام محرم و تبریک به مناسبت هفته دولت از ریاست و مجموعه دانشگاه بابت زحمات ارزنده و این کار مهم تقدیر و قدردانی کرد و گفت: در حوزه اقدامات الکترونیکی و فناوری با انجام چنین اموری باید فاصله را از مراکز و شهرهای بزرگ کشور کاهش داد و نواقص زیر ساختی نباید تاثیری روی عملکرد و بازدهی مسئولان بگذارد.

وی در ادامه راه اندازی این مرکز را امری شایسته دانست و افزود: امیدواریم این مرکز در کنار سایر مراکز علمی شهرستان بتواند هماهنگی و هم افزایی هر چه بیشتری را در این حوزه به ارمغان آورد.

ل.م ۵۴