برای اولین باردر پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی صورت گرفت؛

طراحی و ساخت دستگاه تراش دیسک ترمز خودرو

۰۳ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۵ کد : ۵۶۶۱۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۰۵۰
یک شرکت فن آور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی موفق به طراحی و ساخت دستگاه تراش دیسک ترمز خودرو (دیسک تراش درجا) برای اولین بار در کشور شد.
طراحی و ساخت دستگاه تراش دیسک ترمز خودرو

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، این دستگاه با نام تجاری ثبت شده یونارآک، توسط ماشین سازی امین صنعت اورین مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی طراحی و ساخته شده است.

آرش حسینلو مدیر بازرگانی شرکت ماشین سازی امین صنعت اورین، در توضیح عملکرد این دستگاه‌ها اظهار داشت: اگر در هنگام رانندگی در سرعت‌های پنجاه کیلومتر به بالا، هنگام ترمز کردن فرمان و ترمز خودرو لرزش داشته باشد، نشانگر این است که دیسک ترمز خودرو تاب برداشته است و لازم است تاب و لنگی دیسک ترمز با تراش دیسک ترمز برطرف شود. در روش‌های عمومی دیسک ترمز از خودرو جدا می‌شود و برای رفع تاب و لنگی به تراشکاری ارسال می‌گردد. دستگاه‌های دیسک تراش این شرکت در دو شکل رومیزی و پرتابل (روکار) تولید شده است. دستگاه روکار برای تراش و رفع تاب و لنگی دیسک ترمز کلیه خودروهای سواری به شکل پرتابل بر روی خودرو نصب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع نیازی نیست دیسک ترمز از روی خودرو باز شده و برای تراش به تراشکار ارسال شود.

این دستگاه به شکل درجا دو طرف دیسک ترمز را بصورت همزمان در ده دقیقه (با احتساب زمان بازوبست چرخ) تراش می‌دهد. در دستگاه دیسک تراش رومیزی تولیدی این شرکت علاوه بر تراش دیسک ترمز کلیه خودروهای باری و سواری، امکان تراش کاسه چرخ و فلایویل و همچنین سنگ زنی فلایویل بعد از تراش فراهم شده است.

وی افزود: این شرکت علاوه بر تولید دستگاه‌های دیسک تراش، اقدام به طراحی و ساخت اپلیکیشن خدمت رسان یونارآک کرده است. با به کار گیری این اپلیکیشن توسط مشتریان، علاوه بر معرفی محصولات شرکت امکان بهره مندی از کلیه خدمات شرکت برای مشتریان فراهم شده است.

افزایش عمر مفید لنت ترمز، افزایش کیفیت سطح ترمز گیری در سرعت‌های مختلف، جلو گیری از خروج ارز برای خرید دستگاه‌های مشابه خارجی، کاهش چشم گیر هزینه‌های تعمیر و تعویض دیسک ترمز خودرو و امکان استفاده توسط یک فرد مبتدی در امر تعمیر به دلیل طراحی ساده از مزایای این دستگاه‌ها می‌باشد.

گفتنی است شرکت ماشین سازی امین صنعت اورین، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۰ با استقرار در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی آغاز نمود و در حال حاضر به بیش از هشتصد واحد در سطح کشور ارائه خدمات می‌کند.

ل. س ۴۲/

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی