برگزاری بیست و چهارمین سمینار جبر ایران در دانشگاه خوارزمی

۲۱ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۳ کد : ۵۶۵۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۹
بیست و چهارمین سمینار جبر ایران، نکوداشت دکتر حسین ذاکری با حضور دکتر شیروگوتو از دانشگاه میجی ژاپن و دکتر زارزوئلا از دانشگاه بارسلونا اسپانیا، سرپرست و هیئت رئیسه دانشگاه خوارزمی در پردیس کرج این ...
بیست و چهارمین سمینار جبر ایران، نکوداشت دکتر حسین ذاکری با حضور دکتر شیروگوتو از دانشگاه میجی ژاپن و دکتر زارزوئلا از دانشگاه بارسلونا اسپانیا، سرپرست و هیئت رئیسه دانشگاه خوارزمی در پردیس کرج این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدعلی سبحان اللهی سرپرست دانشگاه خوارزمی در این سمینار گفت: دانشگاه خوارزمی قدیمی ترین دانشگاه مدرن کشور در سال 1298تاسیس و طی گذشت سالها، فراز و نشیب های زیادی به خود دید.
وی افزود: فعالیت های ریاضیات دانشکده ریاضی یکی از شاخص های این دانشگاه است و دانشگاه خوارزمی به دانشکده ریاضی و موسسه تحقیقات دکتر مصاحب بخاطر چهره های درخشان و ماندگاری که به کشور تحویل داده می بالد.
دکتر سبحان اللهی اظهار داشت: دانشگاه خوارزمی با نگاه نو به آموزش عالی فعالیت خود را ادامه می دهد و سیاست ما در آموزش و پژوهش در کنار فعالیت های پژوهش بنیادی، تاکید بر مشتری مداری است و باید ذینفعان خود را در نظر بگیریم و جوابگوی نیاز جامعه باشیم.
وی تصریح کرد: تعریف رشته های میان رشته ای یکی از سیاست های این دانشگاه است و از تمام دانشکده ها خواسته شد که رشته های میان رشته ای خود را تعریف کنند تا در یک دانشکده دیگر فرا رشته ای یا علوم و فنون جدید پذیرش کنیم.
سرپرست دانشگاه خوارزمی افزود: در کنار سمینار، نکوداشت دکتر حسین ذاکری استاد شایسته و برجسته علمی را نیز داریم که بنیان گذار جبر جابجایی در ایران و از افتخارات دانشگاه و جامعه ریاضی کشور می باشند و رساله دکترای وی مرجع علمی برای خیلی از دانشمندان و محققان قرار گرفته است.
در ادامه دکتر محمدتقی دیبایی دبیر علمی بیست و چهارمین سمینار جبر ایران ضمن خیرمقدم به جمع حاضر گفت: این سمینار به پاس خدمات علمی و پژوهشی استاد دکتر حسین ذاکری که در هفتاد سالگی خود  به افتخار بازنشستگی نائل آمده، اختصاص یافته است .
وی افزود: در دنیای امروز، یعنی در دهه دوم قرن بیست و یکم، هر روز با پدیده ای جدید، کشفیاتی بدیع و طوفانی از نوآوری ها مواجه می شویم. گاهی با برخی از تغییرات هماهنگ و گاهی به دلیل ناشناخته بودن آن و یا عدم آمادگی شخصی یا محیطی، با آن همگام نیستیم. آنچه مسلم است این دگرگونی بر زندگی ما تاثیر عمیقی می گذارد. امروزه به مجموعه تمام این دگرگونی ها «توسعه» اطلاق می شود. توسعه خود میزانی است برای تقسیم بندی کشورها به عنوان «توسعه یافته»،« در حال توسعه» و «توسعه نیافته». از همین منظر یک سوال اساسی مطرح است: که نقش «ما» و به ویژه «من» در جامعه خود در جهان امروز به عنوان یک شهروند چیست؟
دبیر علمی همایش به ارزیابی خدمات دکتر حسین ذاکری و میزان مشارکت وی در توسعه علم ریاضی و بویژه در ارتقای سطح دانش جبر جا به جایی، پرداخت.
 وی گفت: دکتر ذاکری در سال1353 از موسسه ریاضیات این دانشگاه و تحت آموزش های عالم وارسته مرحوم دکتر غلامحسین مصاحب، فارغ التحصیل شد و در همان سال به امر تدریس در دانشگاه تربیت معلّم وقت همت گماشت. در سال 1358 به عنوان بورسیه به انگلستان اعزام و زیر نظر پرفسورR.Y. sharp. به ادامه تحصیل مشغول شدند. پس از بازگشت به ایران به تربیت و هدایت تعداد زیادی از دانشجویان مشتاق و تشنه دوره دکتری که به تازگی در کشور راه اندازی شده بود همت گماشت. لازم بذکر است که رساله دکترای استاد ذاکری  تا کنون 80 مقاله معتبر به آن ارجاع شده است. وی 25 دانشجوی دکترای ریاضی تربیت کرده است که عموماً از اساتید شاخص کشورند. تعداد پایان نامه های کارشناسی ارشد تحت هدایت استاد ذاکری بالغ بر 70 عنوان است که نشان از نقش مثبت و ستودنی استاد در امر «تـوسعه» است.
دکتر دیبایی در خاتمه تصریح کرد: در این سمینار 2 سخنرانی از اساتید خارجی و 4 سخنرانی از اساتید مطرح داخلی ارائه می شود و از 71 عنوان مقاله ارسالی به دبیرخانه سمینار، 47 عنوان مقاله پذیرفته شده که 44 مقاله طی دو روز ارائه می شود.
گفتنی است این سمینار در روزهای 21 و 22 آبان ماه سال جاری در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار می شود.
 

( ۱ )