دکتر رئیسی در نشست مجازی روسای دانشگاه‌ها تاکید کرد:

لزوم اطلاع‌رسانی به داوطلبان برای اعمال خود ارزیابی در سایت salamat.gov.ir /معضل همراهان داوطلبان، بزرگ‌ترین چالش سلامت برگزاری آزمون

۲۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۲۰:۲۷ کد : ۵۶۴۴۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۶۳۹۱
دکتر رئیسی ، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مجازی روسای دانشگاه ها تاکید کرد: به همه داوطلبان آزمون سراسری اطلاع رسانی شود که در سایت سلامت خودارزیابی را انجام دهند زیرا مزیت این کار ،غربالگری این افراد بعد از ۷ تا ۱۰ روزپس از برگزاری آزمون است تا بهتر بتوانیم امنیت و سلامت کنکور و داوطلبان را به درستی بررسی کنیم.
لزوم اطلاع‌رسانی به داوطلبان برای اعمال خود ارزیابی در سایت salamat.gov.ir /معضل همراهان داوطلبان، بزرگ‌ترین چالش سلامت برگزاری آزمون

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست مجازی که بعد از ظهر امروز (یکشنبه) با حضوردکترمنصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با موضوع " هماهنگی جهت برگزاری مطلوب آزمون سراسری " در محل وزارت علوم برگزار شد، دکتررئیسی با بیان اینکه حدود نود و یک در صد رضایت مندی در برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد و دکترا به دست آمد که قابل تقدیر است، اظهار داشت: اگردرهمه جا پروتکل های بهداشتی در موارد مختلف رعایت می شد، وضعیت شیوع کرونا در کشور بسیار کاهش می یافت.
وی با بیان اینکه در برگزاری آزمون سراسری با دو آزمون قبلی به دلیل تفاوت گروه سنی شان باید تفکیک قائل شد، گفت: اگرقرار بود کنکور در پاییز برگزار شود مصیبت بسیار بزرگی به وجود می آمد زیرا فصل پاییز فصل آنفلوآنزا است و گروه هدف هم همین بچه ها هستند.
وی افزود: در بحث کرونا هم شاید این گروه سنی هم مبتلا شوند ولی میانگین مرگ و میر در این بیماری ۷۰ در صد برای گروه های سنی ۷۰ سال به بالاست پس نگرانی ما ازابتلای آنها نیست بلکه خطر در اینجاست که اینها می توانند والدین خود را مبتلا کنند.
دکتر رئیسی با بیان اینکه میزان ابتلا در داوطلبان از میزان ابتلا در جامعه کمتر است، گفت: از بررسی وضعیت و غربال گری ۱۲۴ هزار نفر، میزان بستری در سطح کشور در تمام گروه های سنی به میزان ۶ نفردر ده هزار نفر است ولی این میزان در داوطلبان آزمون تنها ۱.۷ در صد می باشد.
وی با تاکید برلزوم خودارزیابی دست اندر کاران کنکور در سایت سلامت افزود: اگر فردی از دست اندر کاران برگزاری آزمون قبلاً کرونا گرفته باشد تنها در صورتی می تواند در آزمون حضور داشته باشد که یا ۱۴ روز از زمان ابتلایش گذشته باشد و یا یک تست منفی از ابتلا به کرونا ارائه دهد.
دکتر رئیسی با بیان اینکه هر چقدر سقف محل برگزاری آزمون بلندتر باشد، ضریب امنیت و اطمینان آزمون از نظر بهداشتی بالا تر می رود، گفت: زدن ماسک برای همه الزامی است ولی استفاده از دستکش در هنگام برگزاری آزمون برای داوطلبان به شرط استفاده از لوازم تحریر شخصی خودشان الزامی نیست ولی مراقبان باید دستکش به دست داشته باشند.
وی در پایان سخنان خود گفت: همراهان داوطلبان بزرگ ترین چالش بهداشتی ماست زیرا ما آمار داوطلبان را به صورت کامل داریم ولی از تعداد همراهان داوطلبان بی اطلاع هستیم، بنابراین ما نگران داخل سالن های برگزاری آزمون نیستیم ولی این مورد هماهنگی همراهان و خانواده های داوطلبان باید به صورت جدی مدیریت و کنترل شود.
ر.ب ۴۵/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷


( ۱۳۴۴ )