رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی:

دانشنامه‌ آزادگان؛ سرآغازی برای فعالیت هرچه بیشتر دانشگاهیان در عرصه‌ ادبیات پایداری و دفاع مقدس

۲۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۷:۵۴ کد : ۵۶۴۲۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۲۶
دکتر قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، هم‌زمان با سی‌امین سالروز ورود آزادگان سرافراز به کشور و در مراسم رونمایی از کتاب دانشنامه‌ آزادگان گفت: دانشنامه‌ آزادگان مقدمه‌ خیر و سرآغازی برای فعالیت هرچه بیشتر دانشگاهیان در عرصه‌ ادبیات پایداری و دفاع مقدس است.
دانشنامه‌ آزادگان؛ سرآغازی برای فعالیت هرچه بیشتر دانشگاهیان در عرصه‌ ادبیات پایداری  و دفاع مقدس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر قبادی، در این مراسم که با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران و نماینده ولی فقیه در امور آزادگان، مهندس سعید اوحدی معاون رئیس‌جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و جمعی از آزادگان سرفراز و مؤلفان این اثر ارزشمند برگزار شد، ضمن تبریک سالروز ورود آزادگان سرفراز به میهن اسلامی‌مان اظهار داشت: انجام این پژوهش و به‌ثمر رساندن دانشنامه آزادگان در آستانه ماه محرم دوپیام برای ما دارد: اول، آنان‌که رفتند کاری حسینی کردند و آنان که از اسارت آمدند کاری زینبی. امروز در آستانه‌ ماه محرم اسیران آزاده و سرافراز ما یادآور نهضت زینب کبری (س) هستند. اگر امام حسین (ع) خون خداست، زینب (س) جلوه‌ حق و پیام خداست و آزادگان ما راه زینب (س) را پوئیده‌اند. زینب (س) اسیر عشقِ حق است و از این‌روی چیزی جز زیبایی ندید و دانشنامه‌ آزادگان تداوم پیام زینب (س) است.
وی افزود: پیام دوم، نشان‌دهنده فعالیت‌های ارزش‌مدار در مجموعه آموزش عالی از جمله پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است. در کنار پژوهش‌هایی در حوزه اقتصاد مقاومتی، تبیین الگوهای بومی برای توانمندسازی روستاهای مناطق محروم، پژوهش‌ها گوناگون حوزه تعمیق مطالعات قرآنی و کارگروه ویژه‌ شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در ادبیات دفاع مقدس، همه‌وهمه نشان‌دهنده‌ مسیر حرکت اسلامی و اصیل پژوهشگاه علوم انسانی در طول سالیان اخیر است.
دکتر قبادی تأکید کرد: با رونمایی از دانشنامه آزادگان امیدواریم مقدمه خیر و سرآغازی برای فعالیت هرچه بیشتر دانشگاهیان در عرصه ادبیات پایداری و دفاع مقدس فراهم شود و این آغاز یک راه بزرگ است. خوشبختانه در این راه سعی شده با روش‌های پیشرفته علمی اثری نفیس و ماندگار خلق شود که ان‌شاءالله می‌تواند مراجع درسی دانشگاه‌ها نیز باشد و با تحقیق و پژوهش‌هایی که در ادامه صورت خواهد گرفت ما شاهد غنی‌تر شدن رشته‌ ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها باشیم.
گفتنی است تدوین این کتاب که با همکاری بنیاد دانشنامه‌نگاری ایران و مؤسسه‌ی پیام آزادگان انجام شده است، شامل تصاویر و اطلاعات اسرای جنگی و آزادگان است که بر اساس اولین اردوگاهی که اسرا در آن نگهداری می‌شدند، طبقه بندی و از اسناد صلیب سرخ نیز در آن استفاده شده است.
ل.م ۵۴


( ۲ )