در راستای اعمال مدیریت سبز صورت پذیرفت؛

اجرای سیستم نوین آبیاری قطره‌ای در فضای سبز دانشگاه مراغه

۲۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۹ کد : ۵۶۴۰۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۲
دانشگاه مراغه توانسته است از فرصت تعطیلی دانشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا بهره برده و با اجرای سیستم نوین آبیاری قطره‌ای در فضای سبز دانشگاه، گام‌های موثری در راستای حرکت به‌سوی دانشگاه سبز بردارد.
اجرای سیستم نوین آبیاری قطره‌ای در فضای سبز  دانشگاه مراغه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه مراغه، دکتر محمد علی لطف الهی یقین، رئیس دانشگاه مراغه در حاشیه بازدید از باغ‌ها و فضای سبز دانشگاه گفت: مزرعه تحقیقاتی دانشگاه مراغه همزمان با احداث سایت اصلی (حدود سال ۸۱) در ضلع جنوبی دانشگاه با کاشت تعدادی محدودی درخت کاج و نیز تعداد قابل توجهی درختان سردرختی مثمر و برای تامین فضای سبز دانشگاه و همچنین ایجاد باغ تحقیقاتی برای استفاده دانشجویان دانشکده کشاورزی احداث گردیده بود که به مرور با رشد درختان با عنایت به کم آبی منطقه و مشکلات ناشی از نگهداری، برخی درختان و فضای باغ بخصوص در انتهای باغ رو به خشکی نهاده بود از سال ۱۳۹۴ در راستای ایجاد دانشگاه سبز و همچنین فراهم کردن محیط دلنشین برای دانشجویان توسعه و نگهداری باغ دانشگاه در اولویت کاری قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه مراغه افزود: این دانشگاه با به کارگیری نیروهای شاغل در بخش خوابگاه‌ها، با انجام اقداماتی علاوه بر احیای مجدد باغ دانشگاه، آن را در بخش‌های مختلف و با روش آبیاری قطره ای توسعه داده و با بهره گیری از پتانسیل اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه در راستای درآمدزایی آن تلاش می نماید.
وی با اشاره به اقلیم منطقه و توجه به امر کشاورزی در باغ شهر مراغه گفت: این پتانسیل شهرمراغه را به یکی از صادر کننده‌های محصولات کشاورزی تبدیل نموده است که دانشگاه مراغه نیز از آن مستثنی نبوده و امیدواریم با توسعه باغ های دانشگاه علاوه بر جلوه زیبای آن در راستای دانشگاهی سبز بحث درآمدزایی آن را نیز جدی بگیریم.
دکتر لطف الهی یقین خاطر نشان کرد: در این راستا اقدامات مختلفی انجام پذیرفته استاز جمله در طول سالهای ۹۵ لغایت ۹۷ بخش اعظم باغ موجود تحت پوشش آبیاری قطره ای رفته و کلیه فضای باغ ازجمله درختان نیمه خشکیده طراوت اولیه خود را بازیابی نموده است بعلاوه بخش قابل توجهی باغ انگور جدید احداث شده و در طول سالهای ۹۶ و ۹۷ با تامین نهال های مختلف تزیینی و بخصوص نهالهای اهدایی خیرین (بیش از ۴۰۰۰ اصله نهال درخت تبریزی) فضای سبز و منظر دانشگاه رنگینتر گردیده است. کلیه نهال‌های غرس شده به صورت آبیاری قطره ای آبیاری شده و سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای رسیدن به دانشگاه سبز دنبال شده است.
وی افزود: به جهت تنوع بخشی به درآمدهای اختصاصی دانشگاه و با توجه به پتانسیل های موجود از اواخر سال ۱۳۹۸ تصمیم بر این شد که مزرعه-باغ دانشگاه توسعه یابد یکی از مهمترین موانع در مسیر راه توسعه باغ دانشگاه کمیود منابع آبی دانشگاه بود که پس از بررسی های لازم تصمیم بر این گرفته شد که کل مجموعه آبیاری مزارع، باغات و فضای سبز دانشگاه در وهله اول آبیاری قطره ای گردد. با عنایت خداوند متعال در اواخر سال ۱۳۹۸ و اوایل سال ۱۳۹۹ این مهم به انجام رسید.
دکتر لطف الهی یقین گفت: در طراحی سیستم قطره ای از فشار حاصل از اختلاف ارتفاع استخرمخروبه ذخیره آب که در دو سال گذشته تعمیر و آب‌بندی شده است، استفاده گردیده که تاثیر قابل توجهی در جهت حذف هزینه کرد خرید و نگهداری پمپ ها و همچنین کاهش مصرف برق داشته است و در ادامه با برآوردی که از میزان منابع آب بعمل آمد مجدداً دانشگاه مراغه در راستای پربار نمودن مزرعه اقدام به کاشت اصله ۴۰۰ نهال گردو اصلاحی ،۵۰ اصله نهال گردو پیوندی دیر برگده، ۳۰۰ نهال آلوچه و دیگر درختان مثمر نموده که این امر موجب افزایش ۲.۵ هکتاری باغ و ارتقاء مساحت باغ به ۵ هکتار گردید.
وی افزود: در کنار توسعه باغات دانشگاه با هدف افزایش فضای سبز دانشگاه به‌خصوص در بخشهای بصری دانشجویان طرح توسعه فضای سبز با تراس بندی و کاشت انواع درختان مثمر در جنب دانشکده علوم پایه جهت زیبا سازی محوطه و ایجاد فضایی دلنشین و جذاب برای عموم دانشگاهیان نیز از اهم اموری است که در ابتدای سال ۱۳۹۹ به حول و قوه الهی به انجام رسیده است. در این محوطه تراس بندی شده ۹ تراس طبقاتی اجرا گردیده است و انواع درختان مثمر مانند گیلاس، آلبالو، زردآلو، توت و … در این تراسها کاشته شده است.
گفتنی است با اجرای پروژه های فوق الذکر علاوه بر تامین فضای سبز و مفرح دانشگاه پیش بینی می شود درآمدهای اختصاصی دانشگاه حداقل چهار سال آینده دو برابر شده و بمرور با رشد درختان مثمر به‌خصوص درخت‌های گردو مرتب افزایش یابد.

س. س ۵۱/‏ ل. م ۵۴


( ۲ )