در راستای حمایت از تولید ملی؛

دستگاه «راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال» توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی طراحی و ساخته شد

۲۳ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۲:۲۳ کد : ۵۶۳۸۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۲
پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی در راستای حمایت از تولید ملی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه «راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال» شدند.
دستگاه «راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال» توسط پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه محقق اددبیلی، دکتر یاشار عزیزیان رئیس دانشکده فناوری‌های نوین نمین دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در راستای حمایت از تولید ملی، دستگاه «راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال» به همت میراحمد جمشیدی از فارغ التحصیلان دانشکده فناوری‌های نوین نمین دانشگاه محقق اردبیلی و دکتر غلامرضا پیرقلی و دکتر یاسر شکری اعضای هیئت علمی این دانشگاه با همکاری دو جانبه شرکت تجارت فناوران آزما پردازش و دانشکده فناوری‌های نوین نمین طراحی و ساخته شده است.
وی افزود: راکتورهای تحت فشار و اتوکلاوهای همزن دار به منظور انجام واکنش‌‌های شیمیایی تحت فشار مانند هیدروژیناسیون و پژوهش های پلیمری و کاتالیسیتی در آزمایشگاه ‌های تحقیق و توسعه و نیز برای تولید مواد شیمیایی در واحد های آزمایش صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
دکتر عزیزیان ادامه داد: تعیین مقدار فشار و اتمسفر واکنش و همچنین کنترل دما در انجام این واکنش ها بسیار مهم می باشد.
وی تصریح کرد: دستگاه راکتور اتوکلاو سنتز هیدروترمال طراحی شده این امکان را به اپراتور می‌دهد تا فشار و دمای واکنش و همچنین زمان واکنش را با استفاده از سیستم کنترل دما و فشار تحت کنترل داشته باشد.
دکتر عزیزیان با اشاره به مشخصات فنی دستگاه، گفت: حجم این دستگاه ۲۰۰ میلی لیتر و قابل سفارشی سازی بوده، جنس آن استیل ضدخش ۳۰۴، جنس لایه محافظ داخلی آن PTFE با کیفیت، بیشینه دمای کاری C˚۲۰۰، بیشینه فشار کاری ۲۵۰ بار و قابل سفارشی سازی، سیستم نمایش آن مانیتور ۷ اینچ رنگی با قابلیت لمسی و پارامترهای قابل تنظیم در آن، دما (سیستم PID کنترل)، فشار، زمان، سرعت همزن مغناطیسی می باشد.
ل.م ۵۴


( ۱ )