برگزاری اولین کنفرانس بین المللی «بسته بندی، صنایع دستی و توسعه پایدار» دردانشگاه الزهرا(س)

۱۵ دی ۱۳۹۴ | ۱۰:۳۷ کد : ۵۶۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۹۵
اولین کنفرانس بین المللی «بسته بندی، صنایع دستی و توسعه پایدار» دردانشگاه الزهرا (س) برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این کنفرانس برای اولین بار درکشور و به همت دانشگاه الزهرا (س) و انج...
اولین کنفرانس بین المللی «بسته بندی، صنایع دستی و توسعه پایدار»  دردانشگاه الزهرا (س) برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این کنفرانس برای اولین بار درکشور و به همت دانشگاه الزهرا (س) و انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران و باهمکاری سایر دانشگاه ها و انجمن های علمی  به میزبانی دانشکده هنر دانشگاه الزهراء(س) برگزار شد.
دکترخزعلی در سخنانی ، این برنامه را حرکتی بزرگ درسطح کشور و منطقه ارزیابی و اظهارامیدواری کرد این همایش تحولی در ایجاد  ایده های نو فرآهم آورد.
وی افزود: در واقع حقیقت این است که خیلی از داشته های ما ناشناخته است و نتوانسته ایم از استعداد ها و توانایی های خود استفاده نماییم. یکی از صنعت هایی که همواره در آن چشم شرق به غرب دوخته شده است صنعت بسته بندی است و نیاز به بازنگری و بازگشت به خویش به منظور بازنگری عملکردها و تجدید نظر در شیوه ها و راهکارها کاملا محسوس است.
دکترخزعلی همچنین اظهار امیدواری کرد که دانشکده هنر دانشگاه الزهراء(س)  با خلاقیت بانوان و دختران این سرزمین بتواند پایه گذار این تحول و نوآوری باشد و این برنامه الگو و زیرساختی برای این صنعت که مرتبط و مکمل سایر صنعت هاست در سراسر کشور توسعه یابد. 
سپس دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بسته بندی را عنصری ضروری برای همه ی کالاها و به خصوص صنایع دستی دانست و گفت: مسئله بسته بندی از مسائل مهم صنایع دستی است که باید به آن توجه بیشتری شود چون معرف کالا است.
وی افزود: بسته بندی صنایع دستی به عنوان صنایع دوستدار محیط زیست باید سبز باشد. اگر صنایع دستی مشابه محصولات غیرزیست محیطی بسته بندی شود، جای خود را در بازار پیدا نمی کند.
دکتر نامور مطلق عدم وجود فرهنگ متناسب و شناخت درست نسبت به اهمیت بسته بندی درمیان تولیدکنندگان صنایع دستی و نیز هزینه بربودن این امر با توجه به تنوع صنایع دستی را دلیل اصلی عدم توجه به بسته بندی صنایع دستی دانست و بر ضرورت جلوگیری از فروش صنایع دستی بدون بسته بندی و کمک به راه اندازی کارگاه بسته بندی صنایع دستی تاکید نمود. وی پیشنهاد کرد واحدهای درسی بسته بندی در رشته صنایع دستی دانشگاه ها گنجانیده شود.
درادامه دکترمهین سهرابی نصیرآبادی دبیرعلمی کنفرانس با ارائه اهداف کمیته علمی گفت: صنایع دستی ابزار مهم و کارآمد در تبادلات فرهنگی است و در شرایط کنونی جهان که همه جوامع به دنبال اشاعه فرهنگ خویش درسایر نقاط جهان هستند، بسته بندی مناسب در واقع می تواند یک ویترین فرهنگی باشد. تولید و ترویج صنایع دستی و تجارت آن عین مفهوم جهانی فکر کردن و محلی عمل کردن است. از این رو رسیدن به ایده آل ها درصنایع دستی منوط به تمرکز بر اقتصاد مبتنی بر اندیشه است و نه اقتصاد وابسته به غیر. بدیهی است که بسته بندی زمانی می تواند جامه مناسب بر تن صنایع دستی باشد که دریافت صحیحی از آن به دست آمده باشد.
دکتریوکو اراکی استاد دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن درمورد بسته بندی در کشور ژاپن تاریخچه ای کوتاه از بسته بندی صنایع دستی در کشورش بیان کرد و سپس تعدادی از نمونه های بسته بندی در آن کشور را ارائه کرد.
درادامه مهندس مرضیه اله دادی دبیراجرایی کنفرانس ضمن خوش آمدگویی به حاضران گزارش کوتاهی از روند شکل گیری دبیرخانه دائمی سلسله کنفرانس های بسته بندی صنایع دستی درایران و تعداد مقالات و آثار دریافتی ارائه داد.
وی همچنین نوید برگزاری دومین کنفرانس بین المللی « بسته بندی، صنایع مواد غذایی و توسعه پایدار» را در پاییز سال 1395 داد.
براساس این گزارش از 113 مقاله دریافت شده توسط دبیرخانه  81 مقاله به صورت سخنرانی و پوستر توسط اعضای کمیته علمی کنفرانس مورد پذیرش قرار گرفت.
 درمراسم افتتاحیه دکترنامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران، دکتربای سلامی عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری کشور، دکترمنصور حسامی رئیس دانشکده هنر دانشگاه الزهراء(س)، دکترسیموموتو و دکتریوکواراکی از دانشگاه کوبه دیزاین ژاپن و جمعی از اساتید رشته طراحی صنعتی و صنایع دستی  دانشگاه های تهران، علم و صنعت، هنر، تبریز و مدرس ، دکترسعدبن احمد بن خلیل آل بیروت سفیر عمان، دکتر داولاتلی هتامو سفیر تاجیکستان، دکتر ادواردو مارتین آر منز سفیر فیلیپین و دکترسوفیان میم مونی سفیر الجزایر درتهران نیز حضور داشتند.
 گفتنی است وزارت صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه هنر، دانشگاه هنراصفهان، دانشگاه هنراسلامی تبریز، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران، سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دانشگاه آزاد مشهد، مرکز تحقیقات شعر و هنر دانشگاه الزهراء(س) ، انجمن علمی پژوهش های هنری ایران، انجمن علمی فرش ایران، انجمن علمی و معماری و شهرسازی ایران دانشگاه علم و صنعت ایران، انجمن ارزیابی محیط زیست ایران، شبکه زنان دانشمند جهان اسلام، مسابقات ملی آیدیران، مرکز مطالعات و پژوهش های لجستیکی و سایر حامیان رسانه ایی نیز در این کنفرانس بین المللی مشارکت داشتند .

( ۱ )