برگزاری اولین کنفرانس انرژی های تجدید پذیر و توسعه پایدار دردانشگاه زابل

۲۵ آبان ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۶ کد : ۵۶۳۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۲
اولین کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار درتاریخ 24 و 25 دی ماه سال جاری دردانشگاه زابل برگزارمی شود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمود اوکاتی صادق رئیس دانشگاه زابل با اعلام این خبر، ...
اولین کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار درتاریخ 24 و 25 دی ماه سال جاری دردانشگاه زابل برگزارمی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمود اوکاتی صادق رئیس دانشگاه زابل با اعلام این خبر، گفت: 15 سال خشکسالی پی در پی بویژه خشک شدن هامون باعث معضلات زیست محیطی فراوانی درسیستان شده به طوری که بسیاری ازمردم این منطقه ناگزیر به مهاجرت شده اند این درحالی است که  منطقه سیستان از ظرفیت بسیار بالایی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بویژه نصب و راه اندازی نیروگاه های بادی برخوردار است و استفاده از این ظرفیت می تواند علاوه بر رونق اقتصادی درمنطقه، مشکلات معیشتی مردم بومی را برطرف کند.
رئیس اولین کنفرانس انرژی تجدیدپذیر و توسعه پایدار گفت:  دانشگاه زابل درسال 90 همایشی با موضوع انرژی های نو برگزارکرد و همچنین حضور مسئولان ارشد ازجمله مسئولان وزارت نیرو  و نیز سرمایه گذاران بخش خصوصی درآن همایش نشان داد که استفاده از انرژی ها تجدیدپذیر گزینه ای است که همه آن را قبول دارند، اما  مشکلات زیر ساختی مانع از جذب سرمایه و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می شود، به همین دلیل دانشگاه زابل مصمم شد کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار را با هدف فرهنگ سازی برای رفع مشکلات زیر ساختی و جذب سرمایه و سرمایه گذار برگزار کند.
دکتر اوکاتی صادق درادامه گفت: انتشار خبر برگزاری این کنفرانس با استقبال صاحب نظران، مسئولان، مردم و بویژه ائمه جمعه  مواجه شده است، براین اساس انتظار می رود این کنفرانس بتواند بستر لازم را  برای ایجاد  رونق اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی مردم منطقه محروم سیستان با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر فراهم کند.
وی افزود: دولت برای مقابله با  معضل کم آبی، طرح انتقال آب به 46 هزار هکتار زمین کشاورزی را در دست اجرا دارد. این درحالی است که انتقال آب درصورتی کارسازاست که  کشت گلخانه ای جایگزین کشاورزی سنتی و آبیاری مدرن جایگزین آبیاری غرقابی شود.
دکتراوکاتی صادق با اشاره به شرایط سخت اقلیمی درسیستان خاطر نشان کرد: کشت گلخانه ای درسیستان با توجه به گرما و سرمای شدید که اغلب همراه با باد و طوفان است نیاز به انرژی دارد  اما درحال حاضر استفاده از برق  برای کشت گلخانه ای مقرون به صرفه اقتصادی نیست، این درحالی است که استفاده از انرژی های باد وخورشید می تواند انرژی مورد نیاز گلخانه ها را تامین کند.
رئیس کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر درادامه گفت: براساس تحقیقات انجام شده دردانشگاه زابل، ایجاد مزارع بادی درسیستان باعث  اشتغال و درآمد برای جوامع بومی و رونق کشاورزی می شود.
وی درتوضیح این مطلب افزود: نیروگاه های 20 تا 50 کیلوواتی که امکان نصب و راه اندازی آن در مزارع وجود دارد سبب  می شود کشاورز برق مورد نیاز برای کشت گلخانه ای را استفاده و برق مازاد را به شبکه بفروشد که این علاوه بر رونق کشاورزی، برای کشاورز درآمد هم ایجاد می کند. این شیوه سال هاست که درسایر کشورهای مختلف  تجربه شده ازجمله 60 درصد برق امریکا به همین شیوه تامین می شود.
همچنین درکنفرانس انرژی های تجدیدپذیر وتوسعه پایدار به نشانی آدرس اینترنتی www.resd2015.ir، علاوه بر سخنرانی مقامات، دو پانل تخصصی با عناوین «اقتصاد کم کربن با تکیه برانرژی های تجدید پذیر » و« فرصت ها، چالش ها و راهبردهای توسعه انرژی های تجدیدپذیر» برگزارمی شود.
گفتنی است دراین پانل ها موضوعاتی چون: «تبیین چالش ها و راهکارها برای اجرایی شدن اقتصاد کم کربن بااستفاده از فناوری انرژی­های تجدیدپذیر با هدف رونق بخشی به اشتغال جوامع بومی و جلوگیری ازمهاجرت»و«روش های تشویق بخش خصوصی در سرمایه گذاری و مشارکت در حوزه انرژی های تجدیدپذیر» با حضور صاحبنظران ومسئولان بررسی می شود.