در راستای گسترش همکاری‌های آموزشی و پژوهشی صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه وشهرسازی

۲۲ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۹ کد : ۵۶۳۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۹۰
تفاهم.نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه و شهرسازی، در راستای گسترش همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری به امضاء رسید.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه وشهرسازی

در راستای گسترش همکاری‌های آموزشی و پژوهشی صورت گرفت؛
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه وشهرسازی

تفاهم.نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه و شهرسازی، در راستای گسترش همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری به امضاء رسید.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم و صنعت ایران، دکترجبارعلی ذاکری رییس دانشگاه علم وصنعت ایران در جلسه انعقاد این تفاهم‌نامه که با حضور دکتر قدرتی امیری رییس دانشکده مهندسی عمران، دکتر یقینی رییس دانشکده مهندسی راه آهن و دکتر شریعت مهیمنی رئیس مرکز تحقیقات ایمنی کاربردی دانشگاه و در سالن همایش وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: دانشگاه علم و صنعت ایران اولین دانشگاهی است که برنامه راهبردی تدوین کرده و اکنون در حال تدوین پنجمین برنامه راهبردی خود بویژه در حوزه‌های فناوری عصبی، ماهواره، کامپوزیت و حمل و نقل است.
وی افزود: در دانشگاه علم و صنعت ایران، در دو سال گذشته حوزه حمل و نقل، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و به جهت داشتن دانشکده‌های مهندسی عمران و راه آهن، گروه‌های آموزشی راه و ترابری و حمل و نقل، کارگروه لجستیک، مهندسی سواحل و بنادر، سازه‌های دریایی برآنیم تا این برنامه ها را همسو و هدفمند سازیم که گام اول، در پردیس حمل و نقل (از جمله هوایی و ریلی) برداشته شده است.
دکتر ذاکری در ادامه خاطرنشان کرد: خوشبختانه دانشگاه علم و صنعت ایران، جایگاه خوبی در سطح دانشگاه های دنیا دارد. در حوزه حمل و نقل در رتبه ۱۵۰-۱۰۰ جهان هستیم و در تلاشیم تا در سال‌های آینده این رتبه را ارتقاء دهیم. ما مرکز تحقیقات ایمنی را شکل دادیم، مطالعات خوبی را در حوزه حمل و نقل در دست اقدام داریم و با توجه به اینکه همکاران دانشگاهی ما، ارتباط خوبی با مدیران حمل و نقل داشتند و برخی اساتید از مدیران اجرایی هستند، تعاملات خوبی در این حوزه صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه علم وصنعت ایران ابراز امیدواری کرد که هم افزایی خوبی بین معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه علم و صنعت ایران شکل گیرد و گفت: پیشنهاد می‌شود هر ۳ تا ۴ ماه، نشستی مشترک برگزار شود تا به شکل مطلوب، این تعهدات عملیاتی شوند.
وی تاکید کرد: سعی ما در دانشگاه این است که هر تفاهم نامه و قراردادی که منعقد می شود، حتماً اجرایی شود و دانشگاه علم و صنعت ایران، طی دو سال گذشته، رتبه اول را در اجرای تفاهم نامه‌ها از سوی وزارت علوم، تحقیقات ووفناوری داشته است.
سپس دکتر شریعت رئیس مرکز تحقیقات ایمنی کاربردی دانشگاه علم وصنعت ایران، یکی از محورهای فعالیت دانشگاه را حمل و نقل عنوان کرد و گفت: با تجربه ای که داریم، دانشگاه مرکزی است که در حوزه حمل و نقل، تفاهم نامه هایی با سازمان های راهداری داشته و در تصمیم گیری‌ها، کمک های فکری هم به وزارتخانه و هم مجلس و دیگر نهادهای تصمیم‌گیر ارائه داده است. همچنین برای اولین بار، کل شبکه راه های کشور را ساخته‌ایم و در طرح جامع کشور حضور فعال داشتیم و این پتانسیل را داریم که هر سناریویی که مد نظر باشد را ارزیابی کنیم.
وی افزود: در دانشگاه علم و صنعت ایران روی تکنولوژی‌های خاص، کارهای ویژه ای مانند ارزیابی داده های موبایل و همچنین ارزیابی و پیش بینی وضعیت ترافیک را انجام دادیم. در مدیریت بحران، ایمنی نیز پتانسیل خوبی موجود داریم و آماده ایم در زمان های مختلف، پاسخگو باشیم و نیازها را برآورده سازیم. این را هم متعهد می شویم که بعد از انجام کار، در کنار کارفرما باشیم.
در ادامه این نشست، مهندس آدم نژاد معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران را یک قطب علمی کاربردی در کشور، دانست و از انعقاد این تفاهم نامه همکاری، ابراز خوشحالی کرد.
وی افزود: خوشبختانه رییس این دانشگاه، هم شخصیت علمی و هم اجرایی در سطح کشور هستند و تصریح کرد: باید نگاه ما به سیستم، مانند ساعت باشد که اگر بخشی از آن کار نکرد، باید شناسایی و اصلاح شود.
آدم‌نژاد افزود: حمل و نقل از نظر من یعنی زندگی. هر جا تحرک باشد، زندگی وجود دارد.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی، ضمن تاکید بر لزوم توسعه حمل و نقل عمومی، تصریح کرد: در حوزه ایمنی در کشور، در چند موضوع باید فکر کنیم. مثلاً در شهر تهران، احساس می شود خیابان ها فقط برای دارندگان خودرو طراحی شده و در آن، عابر پیاده و راحتی مردم دیده نشده است. در پروژه های جامع و توسعه ای نیز کمتر راحتی مردم مورد توجه بوده است.
مهندس آدم نژاد گفت: در بخش تصادفات، متخصصانی که ترکیب تجربه و علم را داشته باشند، کم داریم. خروجی ترافیک، نشانگر بی نظمی تمام کارهایی است که انجام شده و لازم است با وجود کمک مردم، در بخش های مربوطه، جدی تر برنامه ریزی و اقدام گردد.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی گفت: یکی از مباحثی که اخیراً مشکل داریم، بحث سرعت در جاده هاست که در این

زمینه متخصصانی در دولت و دانشگاه باید تربیت شوند. بخش های بیمه و صندوق های سرمایه گذاری هم می توانند از نظر مالی کمک کنند.
وی در پایان افزود: وزارت راه و شهرسازی به خود می بالد که میزبان اساتید دانشگاهی است.
در پایان این جلسه، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علم و صنعت ایران و وزارت راه و شهرسازی، توسط دکتر ذاکری و مهندس آدم نژاد، امضاء و تبادل شد.
گفتنی است موضوع این تفاهم نامه، گسترش همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری مابین معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی و مرکز تحقیقات و آزمایشگاه ترافیک دانشگاه به منظور جلب مشارکت بیشتر اساتید، محققان و دانشجویان، گسترش همکاری های خاص از جمله بهره گیری از ظرفیت‌های نخبگان علمی، استفاده بهینه از ظرفیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری و ایجاد ارتباط و هماهنگی فی مابین از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی و همایش‌های تخصصی مشترک، تشکیل کارگروه‌های آموزشی تخصصی مشترک، انجام پروژه‌های مشترک تحقیقاتی در حوزه تخصصی مورد نیاز است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: علم و صنعت ایران