مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری مجازی با رسانه‌ها اعلام کرد:

آغاز فعالیت نسل دوم انجمن‌های علمی دانشجویی/ حرکت انجمن‌های دانشگاهی به سوی زیست بوم مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان

۱۴ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۸ کد : ۵۶۲۵۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۱۲
مهندس محمد هادی عسکری، مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری مجازی با خبرنگاران گفت: فعالیت نسل دوم انجمن‌های علمی دانشجویی آغاز شده تا با اصلاح و ارتقای ساختار انجمن، فعالان این انجمن‌های علمی دانشجویی از زیست بوم علمی به سمت زیست بوم مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان حرکت کنند.
آغاز فعالیت نسل دوم انجمن‌های علمی دانشجویی/ حرکت انجمن‌های دانشگاهی به سوی زیست بوم مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست خبری که پیش ازظهر امروز (سه‌شنبه) به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، مهندس عسکری با بیان اینکه اصلاح ساختار انجمن‌های علمی دانشجویی از جمله اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در سال گذشته بوده است، اظهار داشت: اگر ساختارهای انجمن‌های علمی ارتقاء پیدا کنند که این انجمن‌ها بتوانند از زیست بوم علمی مبتنی بر مشارکت، به سمت زیست بوم مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان حرکت کنند، هم آورده انجمن‌های علمی دانشجویی برای اجتماع بیشتر خواهد شد و هم فعالان انجمن‌های علمی دانشجویی علاقه و نشاط بیشتری برای مشارکت خواهند داشت.
وی افزود: اگر بحران کرونا نشست‌ها را به تاخیر نمی‌انداخت، در نظر داشتیم که سند انجمن‌های علمی دانشجویی نسل ۲ را در اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی حرکت رونمایی کنیم که اکنون به فرصت دیگری موکول شده است.
مهندس عسکری درخصوص روند اجرایی هشتمین جشنواره ملی رویش گفت: روند برگزاری هشتمین جشنواره ملی رویش با بازخوانی نقاط ضعف و قدرت جشنواره‌های پیشین و در نهایت با ابلاغ دستورالعمل جشنواره هشتم در آبان ماه سال ۱۳۹۸ آغاز شد وبر اساس دستورالعمل کلیه دانشگاه‌ها می‌بایست تا پیش از اعلام فراخوان جشنواره، نسبت به برگزاری جشنواره رویش دانشگاهی (مرحله دانشگاهی) اقدام می‌کردند.
وی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده ناشی از بیماری کرونا و عدم حضور فیزیکی دانشجویان بیش از ۴۰ جشنواره رویش دانشگاهی چه به صورت بر خط و یا حضوری (پیش از شیوع کرونا) برگزار شده است.
مهندس عسکری درخصوص روند برگزاری جشنواره ملی رویش گفت: این جشنواره در ۲ بخش رقابتی شامل کانون‌های برگزیده، آثار برگزیده کانونی (فردی و گروهی)، ایده‌های برتر و ۱۲ بخش غیررقابتی شامل معرفی چهره موفق کانونی، نمایشگاه دستاوردهای کانون‌ها، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی برگزار می‌شود.
وی افزود: فراخوان هشتمین جشنواره ملی رویش از ۲۰ تیرماه سال جاری لغایت ۶ مرداد ماه اعلام شد وتعداد ۸۷ دانشگاه در این دوره از جشنواره شرکت نموده‌اند و ۵۳۶۸ کانون فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی در این جشنواره فعالیت‌ها و دستاوردهای خود را در معرض رقابت قرار داده‌اند.
مهندس عسکری با بیان اینکه در این جشنواره ۱۰۰ ایده کانونی برای کسب عنوان «ایده‌های برتر» وارد رقابت شده است، اظهار داشت: بیش از ۱۶۴۰۰ فعالیت در طی مهلت فراخوان در سامانه جشنواره ملی رویش به ثبت رسیده که این رقم بسیار بیشتر از تمام ادوار گذشته است.
وی افزود: بیش از ۸۰۰ اثر فردی و ۱۴۰ اثر گروهی به دبیرخانه جشنواره واصل گردیده و۸۰ نفر از چهره‌های فعال در زمینه فرهنگ و هنر و ادبیات و جامعه جهت معرفی به عنوان «چهره موفق کانونی» شرح حال خود را از طریق دانشگاه‌ها ارسال نموده‌اند.
مهندس عسکری در ادامه گفت: این جشنواره از ۲۴ لغایت ۲۷ مرداد ماه به صورت برخط (آنلاین) برگزار می‌شود و مراسم اختتامیه این رویداد ملی عصر روز ۲۷ مرداد ماه برگزار می‌شود.
وی در خصوص تغییرات عمده‌ای که در دستور العمل هشتمین جشنواره ملی رویش ایجاد شده است، گفت: در این خصوص می‌توان به مواردی از قبیل گروه بندی دانشگاه‌ها به سه گروه الف، ب، ج بر اساس تعداد دانشجو، گروه بندی دانشگاه‌ها بر اساس دانشگاه‌های مادر و بالاتر از ۱۰ هزار نفر، دانشگاه‌های بالاتر از ۳ هزار نفر، دانشگاه‌های زیر ۳ هزار نفر و دانشجویان مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی اشاره کرد.
وی افزود: همچنین ایجاد لزوم کسب حد نصاب ۵۰ درصد امتیازات به منظور ورود به فرآیند رقابت با هدف بهبود کیفیت فعالیت‌ها، تدوین شاخص به منظور ارزیابی فعالیت کانون‌های فرهنگی (کانون برگزیده) با هدف افزایش دقت در داوری آثار، افزایش امکان (سهمیه) مشارکت دانشگاه‌های ستادی شامل دانشگاه‌های جامع علمی کاربردی، پیام نور، فرهنگیان و فنی حرفه‌ای و تجمیع موضوعات کانونی از ۳۲ به ۲۳ موضوع با هدف افزایش امکان رقابت کانونی از دیگر تغییرات در دستور العمل هشتمین جشنواره ملی رویش می‌باشد.
مدیر کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اعلام همکاری دستگاه‌ها و نهادهایی همچون: سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، ستاد اقامه نماز، ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و سازمان بهزیستی کشور در برگزاری این جشنواره، از تمامی دست‌اندرکاران این مراکز تشکر کرد.
مهندس عسکری در ادامه به اهم اقدامات اداره کل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در زمینه کانون‌های فرهنگی دانشجویی در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این خصوص می‌توان به مواردی از قبیل برگزاری جشنواره ملی رویش، به عنوان برون داد فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی، اهتمام نسبت به فعالیت‌های کانون‌ها در عرصه دانشگاهی با ابلاغ برگزاری مرحله دانشگاهی در جشنواره ملی رویش، برگزاری نشست‌های سالانه دبیران شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها (دوره ۱۰ و ۱۱)، اهتمام نسبت به برگزاری جشنواره‌های تخصصی ذیل کانون‌های فرهنگی مانند جشنواره فیلم کوتاه و عکس امید، جشنواره ملی هنرهای دیجیتال، جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی اشاره کرد.
وی افزود: اهتمام نسبت به توانمندسازی و ارتقای فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی همچون طرح سفیران فرهنگی، کارگاه‌های آموزشی جنب نشست‌های سالانه و جشنواره رویش، برگزاری نشست کارشناسان کانون‌های فرهنگی با هدف انتقال تجربه و هم‌افزایی کانون‌های فرهنگی، راه‌اندازی پویش‌های دانشجویی شامل پویش سیل مهربانی از طریق فراخوان عمومی به کانون‌های خیریه، هلال احمر، امداد و نجات و … به منظور کمک به مناطق سیل زده در دو مرحله، پویش زندگی، دست یاریگر توست… به منظور کمک به مقابله با بیماری کرونا در ۴ مرحله از دیگر فعالیت‌های این اداره کل بوده است.
مهندس عسکری با بیان اینکه در دو سال گذشته جایگاه کانون‌های فرهنگی دانشجویی ارتقاء یافته و تدوین، تصویب و ابلاغ دستور العمل مجمع‌های تخصصی کانون‌های فرهنگی پس از ۱۲ سال به انجام رسیده است، گفت: ایجاد زمینه مشارکت و فعالیت کانون‌های فرهنگی در همکاری بین دستگاهی، حمایت و انسجام بخشی فعالیت‌های کانونی با اجرای طرح‌هایی همچون: طرح چرتکه در خصوص بازارچه تولیدات دانشجویی، طرح دانش کار در خصوص رویداد استارت آپی کارآفرینی اجتماعی، طرح کمند در خصوص رویداد کار، مهارت، نوآوری دانشجویان، نمایشگاه منطقه‌ای توانمندی‌های دانشجویان در زمینه مد، لباس و صنایع دستی وبازنگری در ضوابط کلی فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی مصوب شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها با هماهنگی و تعامل با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که هم اکنون جهت تصویب در دستور کار این شورا قرار دارد از دیگر فعالیت‌های این اداره کل در دوسال اخیر بوده است.
ر. ب ۴۵/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷


( ۱ )