با هدف تسهیل در تجاری سازی فناوری صورت پذیرفت؛

راه‌اندازی دفتر فن‌بازار منطقه‌ای استان گیلان در پارک علم و فناوری استان

۱۴ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۵ کد : ۵۶۲۴۰ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۸۰۱
با هدف تسهیل در تجاری سازی فناوری و ایجاد فرآیند هم‌رسانی فناورانه بین عرضه‌کنندگان و متقاضیان فناوری ، دفتر فن‌بازار منطقه‌ای استان گیلان در پارک علم و فناوری گیلان راه‌اندازی شد.
راه‌اندازی دفتر فن‌بازار منطقه‌ای استان گیلان در پارک علم و فناوری استان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گیلان، دکترعلی باستی رئیس این پارک در مراسم افتتاح دفتر فن بازار منطقه ای استان اظهار داشت: پارک علم و فناوری به عنوان یکی از ارکان اکوسیستم نوآوری یک سری برنامه ها را در سال های اخیر مدنظر قرار داده است، لذا اولین نکته در ارتباط با پارک های علم و فناوری این است که در محیط اطرافش تاثیرگذار باشد.
وی افزود: کمک به برگزاری دوره های آموزشی مربوط به تجاری سازی، احصای نیازهای فناورانه و برگزاری همایش ها و رویدادهای ترویجی و ارتقای فرهنگ فعالیت های فناورانه و توسعه بازار فناوری در استان از دیگر اهداف دفتر فن بازار منطقه‌ای در گیلان است ضمن اینکه دفتر فن بازار استان فرصتی را برای معرفی دستاوردها و محصولات شان فراهم می کند.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان با بیان اینکه سرعت بخشی در فرآیند مبادله فناوری بین عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری از اهداف پارک علم و فناوری گیلان در راه اندازی دفتر فن بازار است، گفت: پارک علم و فناوری گیلان با توجه به تجربیات برگزاری ۹ دوره فن بازار کشور به عنوان دبیرخانه اجرایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور که همه ساله در هفته پژوهش و فناوری در تهران برگزار می شود، نسبت به راه اندازی دفتر فن بازار منطقه‌ای استان اقدام کرده است.
دکترباستی در ادامه سخنانش با بیان اینکه ظرفیت استان گیلان در بخش صنایع خلاق بسیار زیاد است، یادآورشد: با راه اندازی مرکز نوآوری صنایع خلاق از شهریور ماه سال گذشته اقداماتی انجام گرفته و اثرات بسیار خوبی گذاشته است.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به اقدامات در بخش تامین مالی شرکت ها و واحدهای فناور اظهار داشت: در این ارتباط صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان گیلان از سال گذشته آغاز به کار کرد ودر سال جاری با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رسماً افتتاح شد که اتفاق خوبی برای انجام مناسب تر تامین مالی شرکت ها است.
اکبر قنبرپور معاون توسعه پارک علم و فناوری پردیس در مراسم افتتاحیه دفتر فن‌بازار منطقه‌ای گیلان، فن‌بازار را یک شبکه واقعی دانست و اظهار داشت: در بحران کرونا که بسیاری از واحدهای صنعتی تعطیل شدند شبکه فن بازار توانست بخشی از ارزش خود را در این حوزه نشان دهد زیرا به‌واسطه این شبکه گردش اطلاعات، گردش عرضه و تقاضا و اطلاع‌رسانی آن‌ها بیشتر خواهد بود.
وی با اشاره به اهمیت اکوسیستم توسعه فناوری در کشور خاطرنشان کرد: به دو علت ارتباط بین فناوری و بازار قوی نیست اینکه برخی مواقع حین تولید محصول به بحث عرضه و بازار آن فکر نمی‌شود و برخی تولیدات توانمندی لازم برای ورود به بازار ندارند.
آرش فرزام صفت معاون استاندار گیلان نیز در مراسم افتتاح این دفتر، با اشاره به نقش مهم دفتر فن بازار در ایجاد فرآیند هم رسانی فناورانه میان عرضه کنندگان و متقاضیان فناوری اظهارداشت: عملکرد دفتر فن‌بازار، شبکه ای است و انتظار داریم که به عنوان شبکه عمل کرده و نیازها را با هم رسانی برطرف کند.
وی با مهم دانستن نیازسنجی در صنایع مختلف از جمله گردشگری استان گیلان خاطر نشان کرد: تا این نیاز جمع بندی نشود، تحقیقات نمی تواند به آن سمت حرکت کند ضمن اینکه نیاز اکنون با سال گذشته متفاوت است که این امر باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با بیان اینکه ابتدا باید نیاز و توانمندی های استان و بازار هدف را بشناسیم، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال زیتون یکی از محصولات مهم و استراتژیک گیلان است که افزون بر ۵۰ نوع فرآورده از این محصول تولید می شود.
وی در ادامه سخنانش با اشاره به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان گیلان ادامه داد: انتظار است تا این صندوق در راستای اهداف دفتر فن بازار کار کند.
فرزام صفت با تاکید بر اینکه کارهای جزیره ای و موازی کاری منتج به اهداف نمی شود، گفت: کار در حوزه دانشگاه، جهاد دانشگاهی، پارک علم و فناوری و صندوق پژوهش و فناوری همه در راستای یک هدف است و هم افزایی باید اتفاق بیفتد.
ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری گیلان