رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی در آیین امضای تفاهم نامه با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد:

ضرورت ارتباط رشته‌های علوم پزشکی با علوم انسانی / راه‌اندازی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته ارتباطات سلامت در دانشگاه علامه‌طباطبائی

۰۸ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۵ کد : ۵۶۱۲۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۶
دکترحسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در آیین امضای این تفاهم نامه همکاری در زمینه های آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از آرمان های این دانشگاه به عنوان میان دار رشته های علوم انسانی این است که بتواند ارتباط تنگاتنگ و نزدیک با اقدامات واقعی با دانشگاه های علوم پزشکی داشته باشد.
ضرورت ارتباط رشته‌های علوم پزشکی با علوم انسانی / راه‌اندازی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته ارتباطات سلامت در دانشگاه علامه‌طباطبائی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری عطنا، دکتر سلیمی با بیان اینکه این جدا افتادگی دانش پزشکی از سایر رشته‌های علمی در دانشگاه‌ها مزایا و معایبی داشته که یکی از معایب، این بوده است که ما نتوانستیم ارتباط نزدیک علمی با حوزه‌های علوم پزشکی داشته باشیم، اظهار داشت: این اقدامات و هماهنگی‌ها می‌تواند شرایطی را فراهم کند که بر این ضعف در جامعه غلبه کنیم. استادان ما در بسیاری از زمینه‌ها با یافته‌های علوم پزشکی بیگانه‌اند و این باعث می‌شود که به حوزه علوم انسانی و بخشی که به ارگانیسم بدن انسان و نحوه اندیشیدن، زیست فردی و زیست اجتماعی آگاهی نداشته و با آن بیگانه باشند.
وی افزود: از طرف دیگر علوم انسانی در درون خود یافته‌ها و ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند مکمل دانش پزشکی باشد. شرایط شروع کرونا یا وجود فجایعی که در جامعه بشری به وجود آورده است ولی ما را به حوزه‌هایی وارد کرد که اگر این بیماری شیوع پیدا نمی‌کرد ما به این حوزه‌ها وارد نمی‌شدیم.
دکترسلیمی ادامه داد: همانطور که بعد از شیوع کرونا در اقتصاد با یک دیجیتال جامپ مواجه شدیم که ماهیت آموزش، پژوهش و فعالیت‌های بین المللی ما را به شدت تحت تأثیر خود قرار داد، شاید بتوانیم از این فرصت و پتانسیل‌های موجود در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی به طور کلی استفاده کنیم.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه از منظر علوم انسانی، هر اتفاقی که در عالم انسانی می‌افتد چیزی است که در ذهن ما شکل می‌گیرد، گفت: جهان ما جهانی است که ما با شیوه تفکر خود آن را می‌سازیم. مدعی هستیم که حتی در حوزه سلامت هم این چنین است، یعنی انسان صرفاً یک موجود بیولوژیک نیست بلکه موجودی است که با نحوه تفکر خود، با زیست اجتماعی خود با چگونگی ارتباط خود با دیگر انسان‌ها و دیگر جوامع نه فقط معنای سلامت را می‌سازد، بلکه می‌تواند شیوه‌های سازماندهی و ساختارهای ایجاد سلامت را به وجود بیاورد.
وی افزود: روابط اجتماعی ما هستند که نه فقط تعریف سلامت را برای ما ایجاد می‌کند بلکه ساختارهایی که می‌تواند شبکه سالم ساز را در جوامع به وجود بیاورد هم با یک شیوه تفکر، شیوه ارتباط بیناذهنی و شیوه تعامل اجتماعی می‌تواند اتفاق بیفتد.
دکتر سلیمی گفت: شیوع کرونا را شاید با شیوه‌های پزشکی خیلی موفق آمیز بتوانیم کنترل کنیم اما راه حل نهایی، چگونگی سامان دادن به روابط اجتماعی و ذهنیتی است که بتواند رفتاری را به دنبال داشته باشد که این رفتار هم توانایی پیشگیری و هم توانایی درمان داشته باشد.
وی با بیان اینکه اتفاقی که در حوزه بیماری می‌افتد ساختار اقتصاد جهانی، روابط قدرت در عرصه جهانی، شیوه ارتباط اجتماعی و ماهیت آموزش عالی را دگرگون می‌کند، گفت: از طرف دیگر آنها که دگرگون می‌شوند روابط سلامت، مفهوم سلامت و چگونگی زیست انسانی در حیطه سلامت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با ابراز امیدواری برای باز شدن دریچه‌ای به دنیای جدید در حوزه آموزش عالی با امضای این تفاهم نامه، گفت: درست است که انگیزه اصلی آغاز همکاری، رشته ارتباطات سلامت است ولی زمینه‌های بسیار متعددی وجود دارد که بتوانیم در حوزه‌های بین رشته‌ای، چه رسمی و چه غیر رسمی همکاری کنیم. به طور مثال در حوزه اقتصاد سلامت و رشته‌های مدیریت سلامت، مدیریت بهداشت، جامعه شناسی، پژوهشگری اجتماعی، مددکاری اجتماعی، آینده پژوهشی، بیمه و ترجمه می‌توانیم دوره‌های رسمی مشترک راه اندازی کنیم که هم از دانش استادان علوم پزشکی در آموزش‌های تخصصی استفاده کنیم و هم اگر دانش استادان ما توانست در آموزش‌های حین خدمت به استادان علوم پزشکی کمک کند در این زمینه وارد شویم. بنابراین هم در حوزه آموزش‌های تخصصی رسمی و هم در حوزه آموزش‌های تخصصی آزاد زمینه بسیار وسیع و گسترده‌ای بین دو دانشگاه وجود دارد که می‌توانیم بسیاری از آنها را به سرعت راه اندازی کنیم.

وی در پایان سخنان خود گفت: در حوزه پژوهشی هم دانشگاه علامه طباطبایی زمینه‌های فوق العاده ای را برای همکاری دارد. به طور مثال به تازگی آزمایشگاه علوم شناختی نسبتاً خوبی را راه اندازی کرده است. حوزه علوم شناختی حوزه‌ای است که می‌تواند موجب وصل بین دانش پزشکی و علوم انسانی باشد. اولین تحقیقاتی که در حوزه مدیریت با کمک علوم شناختی انجام شد، نتایج شگفت انگیزی داشت که با مشاهده آنها می‌توان پی برد یرخی مشکلات مدیریت ناشی از چیست.
وی افزود: همچنین دراین دانشگاه کرسی یونسکو وجود دارد که در حال حاضر دو پروژه تحقیقاتی را از طرف یونسکو گرفته است و در این زمینه حتی می‌توان با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کارهای مشترک پژوهشی انجام داد که فضای علمی جهانی را تحت تأثیر خودش قرار دهد. اینها برخی از زمینه‌های مشترک همکاری است و مطمین هستیم با اندیشه، دانش و بینشی که در بین استادان علوم پزشکی دانشگاه شهیذ پزشکی وجود دارد بتوانیم دریایی از ایده‌های جدید برای کار مشترک ایجاد کنیم.
در بخش دیگری از این آئین، دکترهادی خانیکی، مدیر گروه رشته ارتباطات دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس کرسی ارتباطات علم و فناوری یونسکو با اشاره به چند نکته برای پیشبرد ارتباطات، گفت: در سطح ملی ۱۶ کرسی از یونسکو مجوز فعالیت دارند که هشت کرسی فعال هستند. کرسی یونسکو که در دانشگاه مستقر است در دوسال گذشته تلاش کرده است که زمین‌های بین رشته‌ای را در زمینه آموزش و پژوهش شناسایی کند. با توجه به تحولی که ارتباطات پیدا کرد و همچنین با توجه به وضعیت عالم گیری کرونا بر روی علم و فناوری متمرکز شدیم و تلاش کردیم در گام نخست ارتباط وسیع‌تر و نزدیک تری از یک طرف با سازمان بهداشت جهانی و از طرف دیگر هم با یونسکو داشته باشیم.
وی افزود: یکی از وظایف کرسی براساس اساسنامه راه اندازی رشته‌های رسمی و غیر رسمی است. خوشبختانه با استقبالی که دانشگاه علوم پزشکی به دلیل رویکردهای میان رشته‌ای خود از راه اندازی یک رشته بین رشته‌ای نشان داد، این رشته راه اندازی شد. به فرصت‌های ناشی از کرونا باید توجه کرد، هیچ زمانی همچون الان اهمیت ارتباطات مشخص نشده است. ارتباطات را به مفهوم عام و تخصصی باید دید و ما هم به عنوان قطب ارتباطات کشور برای نشان دادن اهمیت ارتباطات تلاش می‌کنیم.
دکترخانیکی با تاکید بر اهمیت مقابله با کرونا، ادامه داد: پیدا کردن ریشه‌های فراتر از سلامت، بهداشت و اقتصاد برای مقابله با شیوع کرونا بسیار اهمیت دارد. با کارهایی که انجام گرفته، توجه به منشأ فرهنگی در این مسئله بسیار مهم است. توجه به فرهنگ‌های غلط در سوگواری‌ها، جشن‌ها، آئین‌ها و مراسم است که شیوع کرونا را تحت تأثیر قرار داده است. یعنی مسئله مهمتری شروع شده است و نشان می‌دهد باید کارهای پژوهشی و آموزشی وسیعی انجام شود. کرونا همه را وادار کرده است کارهای با محوریت کرونا را جدی بگیریم.
وی در پایان با اشاره به وجود همدلی در بین دو دانشگاه گفت: امیدواریم با همکاری هم این دوره را راه اندازی کنیم بتوانیم از ظرفیت‌های دو دانشگاه در کنار هم استفاده کرد و در ابتدا دوره‌های رسمی و بعد از آن دوره‌های غیررسمی را راه اندازی کنیم.
به منظورتوسعه آموزش‌های میان رشته‌ای، پژوهش‌های کاربردی، رفع مشکلات نظام سلامت کشور و پاسخ گویی به مهمترین نیازهای جامعه به ویژه در شرایط برآمده از ویروس کرونا، همکاری عملی و علمی میان حوزه‌های علوم پزشکی و علوم انسانی و اجتماعی و برقراری ارتباطات متقابل و مؤثر، تفاهم نامه همکاری در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به امضا رسید.
این تفاهم نامه شامل همکاری‌های آموزشی همچون راه اندازی رشته ارتباطات سلامت با همکاری علمی و اجرایی دو دانشگاه، راه اندازی مرکز آموزش‌های حرفه‌ای علوم انسانی و سلامت، برگزاری سمینارها، کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی، تبادل استاد و دانشجو، طراحی و راه اندازی رشته‌های مشترک دیگر، استفاده متقایل از امکانات نرمم افزاری و سخت افزاری آموزشی و پژوهشی، تأمین فضا و تجهیزات مورد نیاز برای برگزاری کلاس‌های آموزشی، کمک در راه اندازی و ایجاد دوره‌های مشترک توانمندسازی اعضای هیئت علمی در زمینه‌های مختلف آموزشی و همکاری‌های پژوهشی همچون استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات تحقیقاتی دو دانشگاه، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و پایگاه‌های پژوهش و اطلاع رسانی و تبادل آمار و اطلاعات، حمایت‌های معنوی و مادی از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی در زمینه‌های میان رشته‌ای مرتبط، انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و برگزاری سمینارها، وبینارها، سخنرانی‌ها و نمایشگاه‌های مشترک در سطوح ملی و بین المللی می‌شود..

ل. س ۴۲/‏ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: دانشگاه علامه‌طباطبائی


( ۱ )