در گردهمایی مجازی معاونان دانشجویی مطرح شد؛

تاکید رئیس سازمان امور دانشجویان بر برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها برای ترم تحصیلی جدید

۰۷ مرداد ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۹ کد : ۵۶۰۹۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۵۸
معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در شصت و ششمین گردهمایی مجازی معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها که به صورت مجازی و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، گفت: معاونان دانشجویی برای اسکان حداقلی دانشجویان، نکات بهداشتی و برگزاری دروس عملی برای ترم جدید تحصیلی برنامه‌ریزی کنند.
تاکید رئیس سازمان امور دانشجویان بر برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها برای ترم تحصیلی جدید
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکترمجتبی صدیقی در این گردهمایی که با حضور و مشارکت معاون آموزشی وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به تجربه دانشگاه‌ها در ارائه دروس به صورت مجازی در ایام کرونا گفت: در ترم تحصیلی گذشته پتانسیل خوبی در دانشگاه‌ها برای آموزش مجازی ایجاد شد که برای آموزش عالی کشور یک سرمایه است و حتی پس از کرونا نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: در ترم گذشته شاهد برخی چالش‌ها در بحث ارزیابی پایان ترم بودیم که انتظار می‌رود با تکیه بر تجربه به‌دست آمده، در ترم آتی برای این موضوع نیز برنامه‌ریزی شود و آمادگی قبلی وجود داشته باشد.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: ما در هر شرایطی در مقابل نسل جدید و دانشجویان مسئولیت داریم و باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که مسائلی مانند کرونا مانع تحصیل و پرورش آنان نشود.
وی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی بلندمدت برای شرایط تحصیل ویژه ایام کرونا تصریح کرد: نحوه اسکان خوابگاهی و تغذیه مهم‌ترین دغدغه‌های معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها در ایام کرونا است.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی ارائه خدمات تغذیه در حد نیاز قابل انجام می‌باشد و در موارد ضرورت تغذیه به صورت بسته‌بندی ارائه می‌شود و استفاده از رستوران‌های مکمل توصیه می‌شود.
دکتر صدیقی تاکید کرد: در مجموع کل ظرفیت خوابگاهی امکان استفاده از ۵۰ درصد ظرفیت وجود دارد ولی در دانشگاه‌ها و خوابگاه بسته به تعداد و بزرگی اتاق‌ها و امکانات مشترک، امکان ارائه خوابگاه متفاوت است.
وی اظهار داشت: خدمات خوابگاهی به صورت چرخشی ارائه می‌شود و باید بازه مشخصی نیز خوابگاه‌ها به نودانشجویان اختصاص یابد تا با محیط دانشگاه‌ها آشنا شوند.
رئیس سازمان امور دانشجویان به معاونان دانشجویی توصیه کرد: بهره برداری مناسب از اعتبارات دانشگاه‌ها از فرصت به وجود آمده برای توسعه، به‌سازی و تجهیز رستوران‌ها استفاده کنند.
معاون وزیر علوم اظهار داشت: ترم تحصیلی پیش رو به صورت تلفیق حضوری و مجازی برگزار می‌شود به صورتی که دروس نظری به صورت مجازی و دروس عملی به صورت حضوری ارائه می‌شود و این امکان پیش بینی شده است تا دانشجویان دروس عملی را حدالمقدور به صورت میهمان در دانشگاه‌های محل سکونت خود بگذرانند.
وی افزود: ثبت نام از دانشجویان برای انتخاب دانشگاه برای گذراندن دروس عملی و آزمایشگاهی در سامانه سجاد از امروز ۶ مرداد ماه آغاز می شود و از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود حداکثر مساعدت را با در خواست ها داشته باشند تا شاهد کاهش تردد دانشجویان در شرایط حاضر باشیم.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه‌ها مراکز بهداشت و درمان را تجهیز و تقویت کنند، با دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه خود همکاری نزدیک داشته باشند و از طریق مراکز مشاوره با دانشجویان در معرض آسیب تعامل داشته باشند چرا که تماس دانشگاه با دانشجویان در یاد و خاطره آنها مانده و موجب همدلی بیشتر خواهد شد.
وی درخصوص ورزش و تربیت بدنی به عنوان بخشی از فعالیت های تحت مدیریت معاونان دانشجویی گفت: توسعه فضاهای ورزشی با قدرت ادامه یابد و واحدهای عملی تربیت بدنی با پیش‌بینی‌های لازم و با تقسیم‌بندی دانشجویان به چند گروه و نیز استفاده از نرم‌افزارهای موبایلی برگزار شود.
دکتر صدیقی در خصوص دانشجویان غیر ایرانی گفت: در خصوص این دانشجویان نیز اولویت بر ارائه دروس به شکل غیر حضوری است و حتی دروس فارسی به دانشجویان غیر فارسی زبان نیز باید به صورت مجازی ارائه شود.
وی تاکید کرد: در مواردی که حضور فیزیکی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه ضرورت دارد باید نسبت به بازگشت آنان به کشور براساس ضوابط وزارت بهداشت برنامه ریزی شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان تاکید کرد: معاونان دانشجویی در فرصت باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی برای سناریوهای مختلف حضور دانشجویان در محیط دانشگاه، پذیرش دانشجویان، امتحانات، دروس عملی و مواردی از این قبیل برنامه ریزی کنند و حداکثر آمادگی را داشته باشند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷
 
 

( ۳ )