توسط پژوهشکده هواخورشید دانشگاه فردوسی مشهد انجام شد؛

نصب اولین توربین بادی ۲۵۰ کیلووات

۰۶ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۳ کد : ۵۶۰۶۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۶
اولین توربین بادی ۲۵۰ کیلووات تولید شده توسط پژوهشکده هواخورشید مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد نصب شد.
نصب اولین توربین بادی ۲۵۰ کیلووات

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، انرژی باد جزو انرژی های پاک و تجدیدپذیر می باشد که دارای توجیه اقتصادی در مناطق بادخیز کشور است. این انرژی می تواند سبب صیانت از منابع انرژی آبی، گازی و سایر انرژی ها ی تجدیدناپذیر باشد و افق روشنی را جهت استفاده از این نعمت خدادادی پیش روی صنعت برق قرار داده است.
نخستین نمونه داخلی توربین بادی ۲۵۰ کیلووات با توانایی تولید میانگین ۹۷۶ مگاوات ساعت انرژی برق در سال، ساخته شده است.
طرح مطالعاتی ساخت توربین بادی ۲۵۰ کیلوات توسط پژوهشکده هواخورشید مستقر در دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری سازمان توان شروع شد و در روز ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ عملیات نصب توربین در منطقه بادی بینالود کلید خورد و در حال حاضر کلیه مراحل نصب بخش های مختلف تاور، ناسل و مونتاژ قطعات روتور و اتصال آن به توربین به همراه امور کیفی مربوطه با موفقیت به پایان رسیده است.
این توربین بادی شامل سه بخش پایه یا برج، موتورخانه و روتور است و دارای ارتفاع برج ۳۰ متر و قطر روتور ۳۱ متر می باشد. توربین مذکور با حداقل سرعت باد ۴ متر بر ثانیه و حداکثر ۲۳ متر بر ثانیه قادر به تولید انرژی برق می باشد. و دارای قدرت تحمل سرعت باد تا ۷۰ متر بر ثانیه می باشد.
گفتنی است این توربین توانایی تولید برق برای نقاط بحرانی و یا تامین برق زمین های کشاورزی و مراکز تجاری کوچک را دارا می باشد.
ل.س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد


( ۱ )