توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛

کنفرانس بین‌المللی آسیب شناسی مطالعات تاریخ اهل بیت(ع) در دوره معاصر برگزار می‌شود

۰۵ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۸ کد : ۵۶۰۴۳ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۱۰۵۷
کنفرانس بین‌المللی «آسیب شناسی مطالعات تاریخ اهل‌بیت(علیهم السلام) در دوره معاصر» ۸ آبان ۱۳۹۹ به صورت مجازی در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار می‌شود.
کنفرانس بین‌المللی آسیب شناسی مطالعات تاریخ اهل بیت(ع) در دوره معاصر برگزار می‌شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین رمضان محمدی، عضو هیات علمی گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در خصوص اهداف، برنامه ها و جایگاه علمی و پژوهشی این کنفرانس گفت: کنفرانس بین المللی آسیب شناسی مطالعات تاریخ اهل بیت (ع) در دوره معاصر در نظر دارد طی فراخوانی و با همفکری و هم افزایی اندیشمندان و نخبگان داخلی و جهانی این مطالعات را در ۵ محور اساسی درآمد، مستندات، اهداف و روش ها، مبانی و رویکردها و نگاه منطقه ای و جهانی تاریخ اهل بیت (ع) در قالب یک کنفرانس یک روزه در تاریخ هشتم آبان ماه سال جاری بررسی کند.

دبیر علمی این کنفرانس بین‌المللی با بیان اینکه برای این کنفرانس از دانشمندان برجسته جهان اسلام به ویژه بزرگان اهل سنت بهره خواهیم جست، گفت: منظور از آسیب شناسی مطالعات تاریخ اهل بیت همان بازنگری و توجه به درایت روایت اهل بیت عصمت و طهارت است

وی در پاسخ به این سوال که چرا محور مباحثه و طرح موضوع در این کنفرانس «آسیب شناسی» است گفت: همانطور که از عنوان کنفرانس پیداست، کنفرانس در راستای شناخت آسیب هایی است که در حوزه مطالعات تاریخ اهل بیت (ع) وجود دارد. ما معتقدیم که ائمه اطهار علیهم السلام گنج های گرانبهایی هستند که توجه درست و استفاده صحیح از تاریخ و سیره آنان می تواند ما را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، فقهی، کلامی، معارفی، تمدنی، خانوادگی، امنیت و غیره توانمند کند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدی در خصوص مخاطب این کنفرانس افزود: سطوح مختلف اندیشمندان در حوزه های مختلف و رشته های مختلف حوزوی و دانشگاهی می توانند مخاطب این همایش باشد، دلیلش هم این است که نسبت به اهل بیت (ع) در حوزه های مختلف اندیشه کتاب نوشته شده است. علما و اندیشمندان شیعه، سنی، مستشرقان در سطوح مختلف توجه ویژه به تاریخ وسیره اهل بیت کرده اند بنابراین همه آنان می توانند مخاطب این همایش باشند.

وی در خصوص ظرفیت ها و توانمندی های داخلی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه افزود: خوشبختانه در پژوهشگاه در طول مدت فعالیت گروه تاریخ اسلام، منابع و پژوهش های بسیار مفید و پرباری تهیه و آماده شده است که می تواند در صورت لزوم و پذیرش در کنفرانس مطرح شود. به هر صورت در پژوهشگاه دانش آموخته های تاریخ، اعضای هیئت علمی هستند که جزو اساتید برجسته تاریخ هستند و نقطه نظرات مفیدی دارند که این ظرفیت می تواند بخش های مهم همایش را پوشش دهد.

دبیر این کنفرانس به بعد بین المللی آن اشاره کرد و گفت: خوشبختانه موضوع اهل بیت ذاتاً بین المللی است ائمه اطهار (ع) به لحاظ جایگاه باعظمتی که در طول تاریخ دارند همیشه مورد توجه همه اندیشمندان بوده اند. حتی اندیشمندان برون دینی مثل دهریون هم از عظمت امامان شیعه غافل نبوده اند، طبعاً اهل بیت (ع) به شدت مورد توجه اهل سنت هستند بزرگانی از اهل سنت درباره امامان شیعه کتاب ها نوشته اند که البته در کتاب های آنان هم آسیب های وجود دارد که مورد توجه این همایش هست. از این رو ما از اندیشمندان اهل سنت هم دعوت کرده ایم در این همایش مشارکت کنند که این می تواند اهل بیت (ع) را محور وحدت اسلامی و حتی محور وحدت تمام ادیان قرار دهد. چراکه اهل بیت (ع) هم همانند قرآن، مردم را دعوت به مشترکات می کنند.

وی در ادامه افزود: ما اگر بخواهیم تبین جامع و کاملی از سیره و تاریخ اهل بیت داشته باشیم، اقتضای چنین تبینی همین کنفرانس هاست تا اندیشمندان به صحنه بیایند و روش های تحقیق بهینه شود راهکارهای جدیدی ارائه شود، دیدگاه های مختلف بررسی شود، انگیزه های جدیدی برای پژوهش بوجود آید. حتماً این همایش پایان کار نیست و ما در حوزه های دیگر مطالعات تاریخ اهل بیت (ع) هم وارد خواهیم شد و تلاشمان بر ا ین است که انشاالله رویکردی تحلیلی بر اساس بستر شناسی حوادث تاریخی به سیره اهل بیت صورت بگیرد.

گفتنی است، براین اساس تاریخ پژوهان می توانند چکیده مقالات خود را حداکثر تا ۳۰ مرداد و اصل مقاله را تا ۱۵ آبان از طریق وب‌سایت کنفرانس بین المللی آسیب شناسی مطالعات تاریخ اهلبیت (علیهم السلام) در دوره معاصر به نشانی http://ahlalbaytconf.rihu.ac.ir ارسال نمایند.

س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )