معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تأکید کرد:

لزوم سهیم شدن مجموعه های کانونی در کاهش آلام اجتماعی ناشی از کرونا

۳۰ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۸ کد : ۵۵۹۵۹ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۱۴۱
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با رئیس و چند تن از مسئولان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تأکید کرد: مجموعه‌های کانونی می‌بایست در کاهش آلام اجتماعی ناشی از شیوع بیماری کرونا سهیم شوند.
لزوم سهیم شدن مجموعه های کانونی در کاهش آلام اجتماعی ناشی از کرونا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترغفاری در این دیدار با اشاره به مأموریت های جمعیت هلال احمر اظهار داشت: جمعیت هلال احمر از جمله نهادهایی است که مأموریت‌های آن معطوف به خیر و منفعت عمومی است و لذا اقدامات این نهاد مورد پذیرش اجتماعی قرار گرفته و به نوعی از سرمایه اجتماعی مطلوبی برخوردار است.
وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در ماه‌های اخیر در کشور و حتی در جهان اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دغدغه دست‌اندرکاران آموزش عالی کشور در شرایط پیچیده کنونی بازگرداندن دانشجویان به فضای دانشگاهی است چرا که نبود دانشجویان در محیط دانشگاه تأثیر منفی می‌گذارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم داد: باید بپذیریم در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به لحاظ اجتماعی پرریسک هستیم و در چنین شرایطی نقش تشکل‌ها و مجموعه‌های داوطلب از اهمیت بیشتری برخوردار است.
دکتر غفاری ادامه داد: در شرایطی که اوضاع اجتماعی پیچیده می‌شود، نقش‌آفرینی مجموعه‌های داوطلب ضرورت پیدا می‌کند چرا که در این شرایط مجموعه‌ها به عنوان میانجی عمل نموده و در باز گرداندن جامعه به حالت عادی تأثیر دارند.
معاون وزیر علوم اظهار داشت: هر چه اتصال مجموعه‌های دانشجویی با مجموعه‌هایی همچون سازمان هلال احمر بیشتر برقرار باشد، نقش این مجموعه‌ها پررنگ‌تر و مؤثرتر می‌شود.
دکترغفاری افزود: هنگامی که اتصال مجموعه ها با یکدیگر بیشتر شود، احساس خود اجتماعی تقویت می‌شود و آن گاه است که دانشجویان خود را سهیم در حل مسائل جامعه می‌دانند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تأکید کرد: در همین شیوع بیماری کرونا، مجموعه کانون‌های فرهنگی نقش‌آفرینی ارزشمندی داشتند و به طرق مختلف اعم از اقدامات پیشگیرانه، اقدامات امدادی و اقدامات کنترلی فعال بوده و هستند.
دکتر غفاری با بیان اینکه ضرورت دارد تا مجموعه‌های کانونی در کاهش آلام اجتماعی ناشی از شیوع بیماری کرونا سهیم شوند، تأکید کرد: معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم آمادگی دارد تا بیش از پیش نسبت به همکاری و تعامل با سایر نهادها از جمله سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اقدام نماید.
دکتر محمد گل فشان رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز در این دیدار در سخنانی با اشاره به ساختار این سازمان اظهار داشت: سازمان جوانان متشکل از کانون هایی از قبیل دانشجویی، روستایی، طلاب و دانش آموزی است که در میان این کانون ها، کانون های دانشجویی هم از تکثر و هم از طراوات خاصی برخوردارند.
وی افزود: این کانون ها علاوه بر ارائه خدمات امدادی، در زمینه های اجتماعی از قبیل محیط زیست، آسیب های اجتماعی، مسائل بهداشتی نیز فعال هستند و تا کنون خدمات ارزنده ای را به انجام رسانده اند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به نقش آفرینی کانون های دانشجویی در شرایط بحرانی به نقش این کانون ها در جریان زلزله سرپل ذهاب و یا سیل ابتدای سال گذشته اشاره کرد و افزود: خوشبختانه کانون‌های دانشجویی در موضوع کرونا ورود خوبی داشته و اقدامات بزرگی را به انجام رسانده اند.
دکتر گل فشان افزود: وجود کانون های هلال احمر در سطح دانشگاه ها موجب تلطیف فضای دانشجویی در مواجهه با تنش های اجتماعی می شود چرا که کانون های هلال احمر از جمله مجموعه هایی هستند که افراد فارغ از نگاه و گرایش سیاسی به صورت کاملاً داوطلبانه و بر اساس نوع دوستی در آن فعالیت می نمایند.
وی تأکید کرد: این مجموعه های پویا و با طراوات می بایست از سوی مسؤلان دانشگاه دیده شوند و به فعالیت های آنان بها داده شود تا بتوانند هویت خود را حفظ نمایند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه این سازمان و تأکید رئیس جمهوری بر راه اندازی «خانه های هلال» به منظور ارائه آموزش های لازم برای پیشگیری از بحران هایی نظیر زلزله و دیگر حواد ث طبیعی و یا غیر مترقبه از مسؤلان وزارت علوم خواست: نسبت به راه اندازی خانه هلال در سطح دانشگاه ها ورود نمایند.
دکتر گل فشان در تبیین ساختار و مأموریت خانه های هلال دانشگاهی افزود: در این خانه ها، فعالان دانشجویی و کارشناسان دانشگاه ها آموزش های لازم را در خصوص نحوه مواجهه با رخدادهای طبیعی دیده و مکانی هم از سوی سازمان تجهیز می شود تا در موقع ضرورت به کار بیاید.
وی همچنین از آمادگی این سازمان به منظور حمایت برنامه های خلاقانه و مبتکرانه کانون های دانشجویی در زمینه های مرتبط با سازمان خبر داد و افزود: با توجه به ساختارهای موجود در دانشگاه ها هم افزایی در اجرای برنامه ها مورد تأکید سازمان می باشد.
دکتر گل فشان در پایان اظهار امیدواری کرد: زمینه توسعه همکاری ها و فعالیت های مشترک با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم فراهم گردد.
در ادامه این دیدار، مهندس محمدهادی عسکری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز با اشاره به «دانشگاه اجتماعی» به عنوان راهبرد معاونت فرهنگی و اجتماعی در دوره فعلی تأکید کرد: دانشگاه اجتماعی نمی تواند نسبت به رویداد ها و حوادث پیرامون خود در جامعه بی تفاوت باشد و از این منظر جمعیت هلال احمر و کانون های دانشجویی هلال احمر واجد ارزش های مهمی هستند.
وی با اشاره به خدمات ارزشمند جمعیت هلال احمر در حوادث طبیعی سال های اخیر کشور، این سازمان را سازمانی مردمی و مورد تأیید و حمایت مردم دانست و افزود: کانون های دانشجویی هلال احمر دانشگاه ها نیز در این حوادث تلخ در کنار سایر اقشار این جمعیت، اقدامات سازنده ای را انجام داده اند که شایسته قدرشناسی است.
مهندس عسکری در ادامه با اشاره به شرایط پیش آمده ناشی از شیوع کرونا گفت: کرونا به عنوان یکی از موضوعات مهمی اجتماعی واجد الزاماتی است که می بایست بدان توجه شود و این الزام های اجتماعی در نحوه مواجهه با آن و دیگر موضوعات از اهمیت برخوردار است.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: حضور کانون های هلال احمر در سطح دانشگاه های کشور علی رغم اینکه یک فرصت برای دانشگاه اجتماعی قلمداد می شود، می بایست فاقد نگاه فرمایشی از بیرون دانشگاه باشد و در این راستا باید ضمن تداوم حمایت از این مجموعه های پویا و تلاش در جهت استمرار ارتباط با ظرفیت های ایجاد شده نباید گذاشت تا آنها گرفتار نوعی رها شدگی و نفی نظارت پذیری شوند.
مهندس عسکری تأکید کرد: باید افتراق ساختار و تعارض در فعالیت های دانشجویی را به رسمیت شناخت و بر این اساس می بایست به دنال ایجاد مزیت رقابتی در فعالیت ها بود.
وی افزود: یکی از مؤلفه مهم دانشگاه اجتماعی، مشارکت است. هدف مجموعه معاونت فرهنگی و اجتماعی توسعه مشارکت دانشجویی در فعالیت هاست و در این راستا می بایست زمینه کنش دانشجویان در برنامه ها را فراهم ساخت.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت هایی که ار تعاملات بین سازمانی ایجاد می شود، اظهار داشت: تعاملات بین سازمانی نباید محدود به برنامه های دوره دانشجویی افراد باشد و بلکه این تعاملات زمانی مؤثر تر و کارآمد تر می شود که در آن از ظرفیت های ایجاد شده در دوران پس از دانشجویی و در سطح جامعه هم بتوان استفاده کرد.
مهندس عسکری نیز در پایان ابراز امیدواری کرد: برگزاری این دیدار بتواند گام مؤثری در جهت افزایش تعاملات ستاد فرهنگی وزارت علوم و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایجاد نماید.
گفتنی است در پایان این دیدار مقرر شد تا کارگروه مشترکی متشکل از نمایندگان معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تشکیل و زمینه های توسعه همکاری‌ها احصاء شود.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷