به همت فناوران پارک علم و فناوری کرمان؛

کپسول زیر سطحی، برای کاهش مصرف آب تولید شد

تعداد بازدید:۱۱۰۲
فناوران پارک علم و فناوری کرمان موفق به تولید کپسول زیر سطحی، برای کاهش مصرف آب شدند.
کپسول زیر سطحی، برای کاهش مصرف آب تولید شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری کرمان، دکتر امان ا... جوانشاه مدیر عامل شرکت دانش بنیان بر افزا کشاورز مستقر در پارک علم و فناوری کرمان در این خصوص گفت: آبیاری قطره ای یکی از بهترین راهکارها برای افزایش راندمان و کاهش مصرف آب است اما این سیستم دارای معایب خاص خود می باشد، بخصوص در کشور ایران که در صد قابل توجهی از جغرافیای آن در محدوده اقلیم خشک و نیمه خشک است.
وی افزود: سیستم آبیاری روی سطحی به دلیل قرار گرفتن در معرض نور شدید و بادهای خشک درصد قابل توجهی از این آب به سرعت تبخیر می شود و برای جبران آن و افزایش عمق آبیاری باید زمان آبیاری را فزایش داد.
دکتر جوانشاه تصریح کرد: تیم تحقیق و توسعه شرکت دانش‌بنیان برافزا کشاورز پارس توانست پس از ثبت اختراع، طراحی و ساخت کپسولی به نام هادر را آغاز و مشکلات آبیاری تحت فشار زیر سطحی و رو سطحی را تا ۳۰ درصد کاهش و آب و مواد غذایی را مستقیم در معرض ریشه گیاه قرار دهد.
این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات پسته در بیان مشخصات فنی محصول گفت: کپسول هادر دارای سه قسمت از جمله مخزن قیف مانند که دارای درپوش و قطره چکان است و وظیفه آن جمع کردن آب و هدایت آن به قسمت نازل است و سپس ناز قرار دارد که از یک لوله عمودی ته بسته به طول ۳۰ سانتی متر که یک سوم بالای آن بدون شکاف و دو سوم پایین آن دارای ۴ شکاف سراسری طراحی شده است و نهایتاً پلیت که داخل لوله نازل را پرکرده تا آب خروجی بصورت یکنواخت در سراسر نازل پخش شود.
این فناور عضو پارک علم و فناوری کرمان در تشریح سایر شاخصه‌های این کپسول گفت: بومی بودن، سازگار با اقلیم ایران، قیمت پایین، کاهش علف‌های هرز، کاهش مصرف آب تا ۳۰ درصد، جلوگیری از تجمع نمک در سطح خاک و افزایش راندمان آب از دیگر مزایای این محصول دانش بنیان را می‌توان برشمرد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۳ )