توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز صورت گرفت؛

اختراع دستگاه فلورایدتراپی با قابلیت تنظیم فلوراید ویبره

۲۹ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۶ کد : ۵۵۹۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۵۹
پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز در واحد فناور تحقیق و توسعه EAF NEXT مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی سهند تبریز موفق به اختراع دستگاه فلوراید و ویبره و تغییر نی یا برس با مزیت بهبود کیفیت دندانپزشکی، سلامت دندان و کاهش هزینه‌ها تا ۷۵ درصد شدند.
اختراع دستگاه فلورایدتراپی با قابلیت تنظیم فلوراید ویبره

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی سهند تبریز، سعید آل هاشمی و احمد رضا احمدی دو مخترع واحد فناور دانشگاه صنعتی سهند تبریز پس از یک‌سال و نیم تلاش موفق به اختراع دستگاه فلورایدتراپی با قابلیت تنظیم فلوراید و ویبره برای نخستین بار در جهان شدند.
ال هاشمی سرپرست و مدیر عامل تیم فناور در این خصوص گفت: از مزایای این دستگاه می‌توان به کاهش شدید احتمال مسمومیت بیمار به دلیل قابلیت تنظیم فلوراید، کاهش احتمال آلودگی محلول فلوراید با ایجاد سیستم استریل، کاهش میزان مصرف فلوراید، کاهش نیاز به نیروی انسانی، هزینه مقرون به صرفه دستگاه و صرفه جویی در زمان اشاره کرد.
مهندس احمدی نیز در ادامه گفت: در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت تاکنون ۲۴۰ هزار مورد استفاده از وارنیش فلوراید با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال انجام گرفته است که هر بسته از وارنیش فلوراید حاوی یک برس و مقداری فلوراید است که با رعایت اصولی خاص به صورت لایه ای نازک به روی تمام سطوح دندان مالیده می‌شود.
در راستای اجرای این برنامه در مدارس برای هر دانش‌آموز حدود ۴ الی ۵ دقیقه طول می‌کشد تا پرستار به فلوراید تراپی بیمار بپردازد و سپس باقی مانده محلول دور ریخته شود و با اختراع این دستگاه موفق به صرفه جویی در مصرف فلوراید و کاهش هزینه‌ها تا ۷۵ درصد شدیم.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۲ )