با حضور استاندار مرکزی صورت پذیرفت؛

رونمایی از دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی و مرکز فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی اراک

۲۸ تیر ۱۳۹۹ | ۱۸:۰۲ کد : ۵۵۹۲۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۶۳
استاندار مرکزی در بازدید از بخش‌های مختلف و شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی اراک شامل طراحی و ساخت اولین درخت خورشیدی، طراحی و ساخت خودروی خورشیدی، طراحی و ساخت دستگاه کاهنده مصرف آب، طراحی و ساخت دستگاه چهارمنظوره خورشیدی به عنوان دستاوردهای دانشگاه صنعتی اراک بازدید و پنج دفتر تحقیقاتی و پژوهشی این دانشگاه با عنوان مرکز فناوری‌های نوین را رونمایی کرد.
رونمایی از دستاوردهای تحقیقاتی و پژوهشی و مرکز فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی اراک

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اراک، در این بازدید که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز حضور داشتند، رئیس دانشگاه صنعتی اراک طی سخنانی حمایت از دانشگاه صنعتی را حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد و با تاکید بر ضرورت بازنگری در نظام آموزشی کشور گفت: برنامه‌ریزی‌های آموزشی به گونه‌ای است که اقبال دانش‌آموزان بیشتر به سمت رشتههای تجربی است و این امر زنگ خطر را برای رشتههای فنی و مهندسی به صدا درآورده است.
دکتر حمیدرضا رضایی‌آشتیانی با اشاره به هدفگذاری دانشگاه صنعتی اراک نسبت به مهارت‌افزایی دانشجویان گفت: بر این اساس دانشجویان سال آخر تحصیلی خود را با حضور در واحدهای صنعتی می‌گذرانند.
وی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد کل دانش‌آموختگان این دانشگاه وارد بازار کار میشوند، افزود: ۶۲ تفاهم‌نامه همکاری بین این دانشگاه و شرکتها و سازمانهای مختلف برای استقرار دانشجویان در واحدهای صنعتی به امضا رسیده است.
وی از نهایی سازی و راه‌اندازی خط تولید موتور دیزل تک سیلندر ویژه ماشینالات کشاورزی برای اولین‌بار در کشور توسط این دانشگاه خبر داد و افزود: در چهار ماهه نخست سال جاری با وجود همه مشکلات و تنگناهای شدید اقتصادی ۸۰۰ میلیون تومان قرارداد بین این دانشگاه و واحدهای صنعتی منعقد شده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اراک دارای ۶۶ عضو هیات علمی ۱۰ گروه آموزشی و ۱۵۳۱ دانشجو است، گفت: با شیوع بیماری کرونا کلاسهای آنلاین دانشگاه از ۲۳ فروردین‌ماه آغاز شد و ۱۵۳ استاد و مدرس از طریق سامانه آموزشی دانشگاه ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان را از سرگرفتند و با وجود تعطیلی آموزش حضوری، ولی حضور اعضای هیات علمی و انجام کارهای تحقیقاتی و همچنین آموزش غیر حضوری با کیفیت بدون وقفه ادامه دارد.
رئیس دانشگاه صنعتی اراک تشویق واحدهای صنعتی و معدنی برای همکاری با محققان داخل استان، ترغیب واحدهای صنعتی استان برای عضویت یک عضو هیات علمی در کمیته تحقیق و توسعه، محوریت دانشگاه صنعتی در نیازسنجی پژوهش صنایع استان، ایجاد آزمایشگاه مرجع صنایع و معادن در دانشگاه، هدایت دانش‌آموزان نخبه به سمت حوزه فنی و مهندسی، ورود دانشجویان سال آخر صنایع و معادن استان در راستای آموزشهای کاربردی و مهارت‌افزایی، فراهم کردن مسکن اعضای هیات علمی، اختصاص زمین برای مجتمعهای خوابگاهی و رفاهی و اختصاص فضای مناسب برای رفع کمبودهای فضای آموزشی و کمک آموزشی و تخصیص اعتبار جهت تکمیل پروژه مسجد را از جمله مطالبات و درخواستهای مجموعه دانشگاه از استان برشمرد.
وی اظهارداشت: دانشگاه صنعتی درکنار پارک علم وفناوری و بنیاد نخبگان میتواند درتوسعه پایدار نقش مهمی داشته باشد که ورودی پارک علم وفناوری، خروجی دانش آموختگان دانشگاه است.
دکتر رضایی‌آشتیانی افزود: علم مهمترین عامل رشد اقتصادی است و تولید علم در مراکز علمی و دانشگاهی محقق می‌شود بنابراین با حمایت از دانشگاه صنعتی، اقتصاد پایدار ایجاد میشود که در همین راستا دانشگاه صنعتی اراک کیفی سازی را رسالت نهادینه خود قرار داده است یک دانشگاه کیفی است که دقیقاً براساس نیاز منطقه شکل گرفته و جزء معدود دانشگاه هایی در کشور است که تمام برنامه های توسعه ای خود و برنامه جامع مصوب منابع انسانی و برنامه های راهبردی و عملیاتی خود را دقیقاً براساس نقشه جامع علمی و امایش اموزش عالی کشور بنا نهاده است
وی اظهار داشت: دانشگاه‌ها در کنار پارک علم و فناوری و بنیاد نخبگان میتوانند در توسعه پایدار نقش اثرگذاری داشته باشند و ورودی پارکهای علم و فناوری خروجی دانش‌آموختگان دانشگاهی هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی اراک گفت: گرچه دانشگاه صنعتی اراک دانشگاه کوچکی است اما ازپتانسیل وظرفیت خیلی بالایی برخوردار می باشد که امروز به سمع و نظر بازدید کنندگان رسید.

* دانشگاه صنعتی اراک در حوزه علم و دانش و همچنین صنعت مایه افتخار استان مرکزی است

استاندار مرکزی نیز در این آیین گفت: دانشگاه صنعتی اراک افتخاری بزرگ درحوزه علم وصنعت استان مرکزی است اماهنوز از ظرفیت هاوپتانسیل های دانشگاه به نحومطلوب استفاده نشده است.
سیدعلی آقازاده با بیان اینکه این دانشگاه در حوزه علم و دانش و صنعت مایه افتخار استان مرکزی است، افزود:
امروز برخی دانشگاههای کشور از نظر جذب دانشجو، اساتید و امکانات شرایط خوبی ندارند، اما وضعیت دانشگاه صنعتی اراک مطلوب است و در عرصه‌های مختلف دستاوردهای خوبی داشته است.
آقازاده اظهارداشت: باتوجه به اینکه دانشگاه صنعتی اراک یکی ازدانشگاه های فعال استان می باشد، این دستگاه نیازمند مجتمع تحقیقاتی وصنعتی برای توسعه ابعادعلمی وپژوهشی است که با کادرعلمی قوی، امکانات وظرفیتهای پژوهشی مناسبی که دارد لازم است دستگاه های دولتی وبخش خصوصی ازاین مجموعه علمی حمایت واستفاده بهینه کنند.
وی در ادامه افزود: اختراعات وابتکاراتی که امروز ما دراین دانشگاه شاهد آن هستیم می تواند حیات دانشگاه صنعتی اراک را استمرار بخشد وآن را کیفی تر کند.
آقازاده گفت: رونمایی از پنج دفتر تحقیقاتی و پژوهشی در این دانشگاه نشان از آن دارد که نیازهای علمی کشور همچنان به صورت مستمر در این دانشگاه پیگیری می‌شود.
آقازاده تصریح کرد: هنر استان مرکزی و دستگاههای اجرایی، دولتی و خصوصی آن استفاده از ظرفیت این دانشگاه است و بازدید امروز نشان از حمایت استان از این دانشگاه دارد.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اراک نیازمند مجتمع تحقیقاتی و صنعتی برای توسعه ابعاد علمی و پژوهشی است، افزود: ساخت خوابگاه، مسجد و سردر ورودی از جمله نیازهای دانشگاه صنعتی اراک است که معاونت عمرانی استانداری به این مهم رسیدگی خواهد کرد و از ردیف بودجه استانی به دانشگاه کمک خواهد شد.

* طرح آمایش تهیه شده توسط دانشگاه صنعتی اراک؛ نجات بخش مشکلات صنایع استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز اظهار داشت: دانشگاه صنعتی باید همپای صنعت استان باشد تا بتواند نجات بخش مشکلات صنایع استان شود.
خانم یادگاری با اشاره به مزیتهای رقابتی دانشگاه صنعتی در استان بیان کرد: سال گذشته بخشی از اعتبارات دانشگاه‌های فعال در حوزه صنعتی استان به تهران برگشت در حالی که اگر دانشگاه ها تجمیع شوند می توان این اعتبارات را در دانشگاه صنعتی اراک به عنوان دانشگاه مادر استفاده کرد که به رفع محدودیت ها و نیازها کمک می‌کند.
وی تصریح کرد: دانشگاه صنعتی می تواند بابهره گیری ازظرفیت های استانی، مادر صنعتی استان شود وعلم وصنعت را درکنارهم برای استان رقم بزند.
در این نشست، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی نیز بیان کرد: طرح آمایش تهیه شده توسط دانشگاه صنعتی می‌تواند نجات بخش دانشگاه باشد، که با هدایت منابع مالی و مدیریت استان این امر قابل تحقق است.
ل.م ۵۴