توسط محققان دانشگاه بیرجند صورت گرفت؛

بررسی بارگیری و تحلیل فرآیند سنگ در سنگ‌زنی کامپوزیت ‏PEEK‏

۲۸ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۰ کد : ۵۵۹۱۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۰۰
محققان دانشگاه بیرجند در تازه ترین پژوهش خود به بررسی بارگیری سنگ در سنگ‌زنی کامپوزیت ‏PEEK‏ و تحلیل فرآیند آن پرداختند.
بررسی بارگیری و تحلیل فرآیند سنگ در سنگ‌زنی کامپوزیت ‏PEEK‏
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، پلی‌ اِتر اِترکِتون (PEEK) خالص و تقویت شده با ذرات کربن یا شیشه، به دلیل خواص منحصربه‌فرد مکانیکی و شیمیایی‌‌اش در صنایع هوا- فضا و مهندسی پزشکی به عنوان یک زیست ماده در ساخت ایمپلنت‌‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.
سنگ‌زنی به عنوان یک فرایند پایانی با توجه به مزایایی چون کیفیت سطح بالا، دقت ابعادی، عدم تشکیل پلیسه در پلیمرها و تورق درکامپوزیت‌های پلیمری دارای مزایای بالقوه‌ی است که لزوم مطالعه آن احساس می‌گردد. خواص ویسکوپلاستیک بالای پلیمر و نقطه ذوب پایین آن، سنگزنی این ماده را تحت تأثیر قرار داده است. لذا در این رساله، به منظور مطالعه جامع و کامل سنگزنی پلیمر خالص در ابتدا آزمون تک دانه ساینده انجام گرفت، سپس اثر پارامترهای ورودی سنگزنی پیک و کامپوزیت‌هایش (اثر وجود ذرات استحکام دهنده) بر خروجی های پژوهش بررسی شد و همچنین استفاده از خنک کننده برودتی در کاهش زبری سطح و بارگیری چرخ سنگ مطالعه گردید.
با طراحی آزمایش، اثر پارامترهای ورودی مانند سرعت برشی، نرخ پیشروی، عمق برش، نسبت سرعت درسینگ و نسبت همپوشانی درسینگ بر خروجی های مورد پژوهش (زبری سطح، بارگیری چرخ سنگ، نیروی سنگزنی و حرارت تولیدی در ناحیه سنگزنی) روشن شد.
محمد خوران دانشجوی دکتری مکانیک ‏گرایش ساخت و تولید در این پژوهش مشترک از رساله خود تحت عنوان "بررسی بارگیری سنگ در سنگ زنی ‏کامپوزیتPEEKو تحلیل فرآیند" به‌صورت مجازی دفاع کرد.
با توجه به رشد روز افزون این ماده در صنایع پزشکی و قرارگیری دانشگاه فورتوانگن در منطقه‌‌ای از آلمان که دارای صنایع مختلف پزشکی بود، این رساله به‌صورت مشترک با دانشگاه فورتوانگن آلمان در قالب فرصت شش ماهه و با مساعدت دکتر بهمن آذرهوشنگ (مشاور رساله) انجام گرفته است.
حاصل این پژوهش تاکنون استخراج دو مقاله علمی و ترویجی، سه مقاله علمی پژوهشی و یک مقاله ISI بوده است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴