به همت فناوران سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران؛

دستگاه اسکن سه بعدی لیزری طراحی و ساخته شد

تعداد بازدید:۸۱۷
دستگاه «اسکن سه بعدی لیزری» توسط فناوران یکی از شرکت‌های عضو مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران طراحی و ساخته شد.
دستگاه اسکن سه بعدی لیزری طراحی و ساخته شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، دستگاه اسکن سه بعدی لیزری جریان فلوسنت، رفتار جریان‌های تخلیه‌ایی محیط دریا در سه بعد را اندازه گیری می‌کند که منجر به استخراج معادلات تجربی و نیز استانداردهای طراحی به منظور طراحی بهینه تخلیه کننده‌های دریایی به نحو مطلوب می‌شود.
این دستگاه به همت فناوران شرکت پرتونگار تجهیز امین از شرکت‌های فعال در مرکز رشد واحدهای فناور سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران طراحی و ساخته شده است.
دکتر بصام مدیرعامل این شرکت با بیان این‌که شرکت پرتو نگار تجهیز امین در زمینه طراحی و ساخت دستگاه‌هایی در حوزه اپتیک، لیزر، اسپرکترسکوپی و خلا فعالیت می‌کند در باره این دستگاه گفت: دستگاه اسکن سه بعدی لیزری جریان فلورسنت، تحلیل سه بعدی رفتار جریان، میزان اختلاط و ترقیق آن و رفتار تلاطمی جریان‌های آشفته را ممکن می‌کند. با استفاده از این سامانه رفتارهای محتمل سیال در شرایط مختلف، نحوه حرکت و توزیع زمانی و مکانی رفتار جریان‌های آشفته به نحو مطلوب ممکن شده است. این موضوع در مدل‌سازی آزمایشگاهی رفتار تخلیه کننده‌های فاضلاب‌، طراحی دقیق تخلیه‌گرها نقش بسزایی دارد.
از مشخصات فنی این دستگاه می‌توان به: تصویربرداری تا نرخ ۳۰۰ فرم در ثانیه، تعداد صفحه‌های لیزری قابل تنظیم تا ۱۲ صفحه، تغییر ارتفاع و فاصله بین صفحات لیزری تا ۲۵ سانتی‌متر، جابجایی مرکز صفحات لیزری، قابلیت به‌کارگیری چشمه‌های لیزری با توان‌های مختلف و هم‌چنین قابل حمل بودن را بیان کرد.
گفتنی است این دستگاه در حال تولید و نمونه‌هایی از آن در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران