برگزاری استارت‌آپ با حضور کارآفرین ایرانی مقیم آلمان در پارک علم و فناوری گیلان

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۳ کد : ۵۵۷۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۷۴
دور دوم استارت‌آپ با حضور علیرضا امیرمستوفی کارآفرین ایرانی مقیم آلمان در پارک علم و فناوری گیلان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، برگزاری این همایش ضمن خیرمقدم به میهمانان از پارک علم و فنا...
دور دوم استارت‌آپ با حضور علیرضا امیرمستوفی کارآفرین ایرانی مقیم آلمان در پارک علم و فناوری گیلان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس تکریمی معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری گیلان ضمن خرسندی از برگزاری این استارت‌آپ و خیر مقدم به مدرس و میهمان ویژه این همایش، در خصوص تاریخچه پارک علم و فناوری گیلان و همچنین ساختارهای حمایتی آن مطالبی را بیان کرد و گفت: این سازمان با داشتن مراکز رشد در شهرستان‌های استان و وجود ساختارهای حمایتی از جمله کانون‌ها، هسته‌های تحقیقاتی و مراکز رشد، آمادگی حمایت و تجاری‌سازی از ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه را دارد.
وی در خصوص ناپایداری در تنوع نوآوری و فناوری گفت: بزرگترین دغدغه مخاطبان فناوری‌ها، تنوع در فناوری‌های مختلف و چگونگی بهره‌مند شدن از آنهاست که به واسطه تنوع و سرعت تغییر در فناوری، همواره زندگی مردم را به چالش کشیده است.
مهندس تکریمی در خصوص ورود فناوری به زندگی مردم گفت: حجم بالای اطلاعات در زندگی روزمره باعث به وجود آمدن پدیده گران‌باری اطلاعات شده‌است که سبب شده تا عدم تعادل در روند زندگی به وجود آید و این عدم تعادل یکی از موانع توسعه محسوب می‌شود.
وی در ادامه گفت: برای حفظ تعادل در زندگی باید مهارت‌هایی آموخته و فراگرفته شود و امروزه با توجه به تعریف سواد علمی و فناوری یونسکو، می‌بایستی برای انجام کارها مهارت لازم را کسب کرد و این سازمان برای برقرارکردن تعادل در زندگی مهارت‌های زندگی را پیشنهاد می‌کند.
معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری گیلان درباره تبدیل دانایی به دارایی گفت: من امیدوارم که نسل جوان ما با نگاهی متفاوت و برون‌گرا نقش گسترده‌ای در توسعه ایفا کنند تا از دانایی به دارایی برسند.
در ادامه این استارت‌آپ سپهری مدرس این همایش با معرفی کتاب راهنمای استارت‌آپ چکیده‌ای از این کتاب را ارائه کرد.
وی در خصوص شتاب دهنده‌ها در دنیای اقتصاد امروزی گفت: در دنیا، مراکزی هستند که ایده‌های قابل تجاری‌سازی را جذب و برروی آنها سرمایه‌گذاری لازم را انجام می‌دهند و در نهایت خود به عنوان سهامدار آن ایده خواهند بود و به این روش علاوه بر حمایت از طرح‌ها، شرکت‌های نوپا در زمینه‌های مختلف فناوری به وجود می‌آیند و یک روند اقتصادی را به وجود می‌آورند.
سپهری در خصوص فصل‌های این کتاب توضیح داد و گفت: چهار مرحله برای یک ستارت‌آپ در کتاب آمده که نمایش می‌دهد چگونه یک استارت‌آپ به وجود می‌آید و باید چگونه اکوسیستم خود را حفظ کند و مهم‌ترین قدم آن پیدا کردن و همراه کردند چند نفر به عنوان هم‌تیمی «هم‌بنیان‌گذار» است.
مدرس این دوره استارت آپ، به سه سوال اصلی در این کتاب اشاره کرد و گفت: سه سوال اصلی یعنی، «قصد تولید چه محصولی را دارید» ، «چه کسانی نیاز مبرم به محصول شما دارند» و  « وسعت بازار در حال و آینده چقدر خواهد بود» از سوالات مهم و اصلی است که قبل از راه اندازی یک استارت‌آپ باید پاسخ آن را شفاف بیابید تا بتوانید گام نخست را صحیح بردارید.
وی در خصوص فناوری‌های تحول‌آفرین و اینکه بهترین ایده‌ها همواره بد به نظر می‌رسند مطالبی را ارائه کرد که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
سپهری در پایان با اشاره به ویژگی‌های هم‌تیمی «هم‌بنیان‌گذاران» گفت که تعصب و انعطاف‌پذیری دو ویژگی مهم در انتخاب هم‌تیمی و موفقیت در کارها می‌باشد.
سپس علیرضا امیرمستوفی ایرانی مقیم آلمان و یکی از کارآفرینان موفق در آن کشور از چگونگی و ایجاد شرکت خود با حاضران گفت‌وگو کرد و تجارب خود را برای آنان بیان کرد.
امیرمستوفی در زمان دانشجویی به کارهای مختلف اشتغال داشته و از این راه هم کسب تجربه و هم درآمد کرد تا اینکه در یکی از شرکت خدماتی الکترونیکی به عنوان مدیریت بخش آگهی‌ها و ارتباط با مشتریان پذیرفته و مشغول به کار شد.
در طی مدتی که در آن شرکت مشغول به کار بود ایده نرم‌افزار ارسال و بررسی ایمیل‌های تبلیغاتی را دنبال کرد و به همراه یکی از دوستانش توانست نرم افزار «ارسال ایمیل‌های انبود و بررسی بازخورد آن» را طراحی و تولید نماید و برای این منظور شرکت اورنج را تاسیس و کارآفرینی و کسب و کار خود را آغاز کرد.
گفتنی است در قسمت اول این استارت آپ و قبل از شروع رسمی آن، مدعوین با هدف آشنایی و شبکه‌سازی در روند استارت‌آپ گردهم آمدند و دیدار و گفت‌وگو کردند.