به میزبانی دانشگاه گیلان؛

نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد

۱۷ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۰ کد : ۵۵۷۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۹۳
نشست فوق العاده رؤسای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر، به‌صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه گیلان و با حضور مجازی برخی رؤسای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی عضو اتحادیه از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه و قزاقستان برگزار شد.
نشست مجازی رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه گیلان، در ابتدای این نشست دکتراحمد رضی رئیس دانشگاه گیلان، به‌عنوان رئیس اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر و همچنین رئیس دبیرخانه دائمی ایرانی اتحادیه، به تشریح اقدامات انجام شده توسط دانشگاه گیلان به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه در طول ۹ ماه گذشته پرداخت.
وی با یادآوری این موضوع که براساس مصوبات اجلاس بیست و دوم اتحادیه، ایجاد کمیته های سه‌گانه پژوهشی، دانشجویی و آموزشی، به تصویب رسیده است، از رؤسای دانشگاه‌های دولتی آستراخان روسیه، بین المللی امام خمینی (ره) و علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، به عنوان رؤسای کمیته های سه گانه مذکور به خاطر فعالیت‌های انجام شده از سوی آنها تشکر کرد.
سپس پروفسور یوری پمینوف، رئیس اجرایی اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر ضمن ابراز تشکر از دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان به خاطر برگزاری نشست حاضر، مجدداً با تأکید بر حمایت کشور روسیه و دانشگاه‌های روسیه از جمهوری اسلامی ایران، مخالفت شدید خود را با تحریم‌های یکجانبه و غیرانسانی علیه مردم ایران در این شرایط بحرانی اعلام کرد.
وی در ادامه به تشریح فعالیت‌های کلی اعضای اتحادیه در چارچوب مصوبات بیست و دومین نشست اتحادیه در دانشگاه گیلان پرداخت و پیشنهاداتی درخصوص تداوم فعالیت‌های اعضای اتحادیه در شرایط اپیدمی کووید -۱۹ ارائه کرد.
در ادامه، رؤسای دانشگاه هایی که ریاست کمیته های سه گانه یاد شده را بر عهده دارند، به تشریح فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده و همچنین برنامه‌های در دست اجرای کمیته های خود اشاره کردند.
ارائه گزارش ایجاد تهیه مقدمات بانک اطلاعات متخصصان دانشگاه های عضو اتحادیه، ارائه گزارش برگزاری وبینارهای علمی برگزار شده توسط دانشگاه‌های عضو و انجام فعالیت‌های مشترک دوجانبه بین اعضای اتحادیه، رونمایی از پوستر عکاسی، فیلم و نوشتار درخصوص دریای خزر و ارائه برنامه های آتی اعضای اتحادیه، از جمله مواردی بود که هر یک از رؤسای دانشگاه‌های حاضر در وبینار به تشریح آنها پرداختند.
در ادامه دکتربادما سالایف رئیس دانشگاه کالمیکیا روسیه و میزبان آتی اجلاس اتحادیه با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و مهیا نبودن شرایط لازم برای برگزاری اجلاس بیست و سوم اتحادیه در اکتبر ۲۰۲۰، خواستار برگزاری مجمع عمومی اتحادیه در ماه آوریل-می سال ۲۰۲۱ میلادی شد.
همچنین مقرر شد دانشگاه های عضو اتحادیه برای نشست وزرای علوم ۵ کشور ساحلی دریای خزر برنامه‌ریزی و تلاش کنند.
در این نشست معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران ضمن تشکر از فعالیت اعضای اتحادیه برلزوم گسترش فعالیت های علمی به سایر دانشگاه های ۵ کشور ساحلی دریای خزر تاکید کرد.
وی همچنین از آمادگی وزارت علوم ایران برای حمایت از طرح های مشترک پژوهشی بین اعضای اتحادیه خبر داد.
همچنین دکتر نجفی رایزن علمی ایران در روسیه، بلاروس، اوکراین و آسیای میانه حمایت از فعالیت های اتحادیه را از اولویت های کاری آن رایزنی برشمرد.
اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر شامل ۵۷ دانشگاه، مرکز پژوهشی و پارک علم و فناوری از ۵ کشور ایران، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان است که در دو دهه گذشته بستری برای همکاری های منطقه ای بین مراکز علمی کشورهای همسایه این دریای غنی و با ارزش شده است.
برگزاری دوره‌های مشترک، کارگاه‌های آموزشی، طرح‌های پژوهشی مشترک، تبادل دانشجو و استاد بین اعضای اتحادیه، چاپ مجله ISI و برگزاری ۶ دوره المپیاد ورزشی دانشجویی بین‌المللی تنها بخشی از فعالیت‌های این اتحادیه در سال‌های گذشته می‌باشد.
گفتنی است در این نشست دکترنجفی رایزن علمی ایران در روسیه، بلاروس، اوکراین و آسیای میانه نیز حضور داشتند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: گیلان