دستاوردی از محققان گروه مهندسی برق دانشگاه صنعتی شهدای هویزه؛

ارائه یک مبدل DC-DC بسیار فزاینده غیر ایزوله جدید

۱۷ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۳۱ کد : ۵۵۷۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۸۸
محققان گروه مهندسی برق دانشگاه صنعتی شهدای هویزه، موفق به ارائه یک مبدل DC-DC بسیار فزاینده غیر ایزوله جدید شدند.
ارائه یک مبدل DC-DC بسیار فزاینده غیر ایزوله جدید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شهدای هویزه، دکتر رضوان فانی از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی برق دانشگاه صنعتی شهدای هویزه در تشریح این طرح پژوهشی گفت: در این پژوهش یک مبدل DC-DC بسیار افزاینده غیر ایزوله جدید پیشنهاد شده است که از سلف‌های تزویج شده و خازن‌های سوییچ شده در ساختار خود بهره می‌برد.
دکترفانی با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد این مبدل در مقایسه با مبدل های مشابه قبل این است که در مبدل پیشنهادی ریپل جریان ورودی کاهش یافته است که مانع از آسیب دیدن منبع ولتاژ ورودی در اثر ریپل جریان ورودی می گردد.
عضو هیئت علمی گروه برق دانشگاه صنعتی شهدای هویزه در راستای کاربردهای مبدل جدید ارائه شده گفت: امروزه مبدل‌های الکترونیک قدرت و به‌خصوص مبدل های DC-DCبه طور وسیعی در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، مشکلات زیست محیطی ناشی از استفاده گسترده از سوخت‌های فسیلی در سراسر جهان همچون آلودگی هوا، تخریب لایه ی اوزن، افزایش گرمایش زمین در کنار محدود بودن منابع سنتی انرژی، کشورهای جهان را به استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی، بادی و پیل سوختی ترغیب کرده است. اما اغلب منابع انرژی تجدیدپذیر دارای سطح ولتاژ خروجی پایین، مستقیم و متغیر با شرایط محیطی بوده و ولتاژ غیر تنظیم شده ای را در خروجی خود تولید می کنند که از قابلیت اطمینان کافی برخوردار نیستند. بنابراین استفاده از این مبدل های واسط برای بدست آوردن راندمان بالاتر، افزایش و تنظیم ولتاژ خروجی در منابع انرژی تجدیدپذیر ضروری است.
گفتنی است نتایج این پژوهش در یکی از معتبرترین مجلات مهندسی برق دنیا به نام IEEE Transactions on Industrial Electronicsبه چاپ رسیده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی شهدای هویزه


( ۴ )