توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست با استفاده از کربن‌دات برای حذف رنگزاهای صنعتی در تصفیه آب

۱۶ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۱ کد : ۵۵۶۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۰
محققان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درصدد برآمدند تا با استفاده از جاذبی نوین و سازگار با محیط زیست، رنگزاهای مورد مصرف در صنعت را از آب تصفیه کنند.
ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست با استفاده از کربن‌دات برای حذف رنگزاهای صنعتی در تصفیه آب

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ترمه تیموریان فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص پروژه کارشناسی ارشد خود با عنوان «رنگزدایی متیلن پلو با استفاده از جاذب مزوپوری بهینه شده با کربن دات» گفت: طی این پروژه در تهیه و سنتز این نانو جاذب از کربن کوانتوم دات ها به جای ترکیبات فلزی استفاده شده است. کربن کوانتوم دات ها دسته جدیدی از ساختارهای کربنی هستند که خصوصیت‌های منحصر به فردی با توجه به رفتارهای کوانتومی از خود نشان می‌دهند، از جمله این خصوصیت‌ها می‌توان به خاصیت فلورسانسی بالا، سطح ویژه بالا، سازگار با محیط زیست، غیر سمی بودن و سنتز آسان آنها اشاره کرد، همچنین کربن کوانتوم دات ها قابل جایگزین با سایر کوانتوم دات ها بر پایه فلزات سنگین می‌باشند.
به گفته وی از منابعی جهت سنتز کربن دات ها استفاده کرده است که طی یک مرحله گروه‌های عاملی دارای گوگرد و نیتروژن را در سطح کربن دات داپ می‌کند. حضور همزمان این گروهای عاملی بر روی یکدیگر اثر سینرژیک گذاشته و باعث بهبود خاصیت فلورسانسی و انتخاب پذیری بهتر کربن دات ها شد، همچنین با خاصیت الکترونگاتیویته ای که دارند توانسته‌اند رنگزای کاتیونی متیلن بلو را از محیط آبی و به صورت انتخابی با درصد بازدهی بالا، نسبت به کربن دات حاوی نیتروژن تنهاحذف کنند.
تیموریان درخصوص مشکلات استفاده کربن دات ها به‌صورت خالص در جذب رنگزاها، به حلالیت بالای آنها در آب اشاره کرد که جداسازی آنها را از آب بعد از واکنش جذب دشوار می‌کند، بنابراین جهت غلبه بر این مشکل باید از ساختارهای مزوپوری به عنوان بستر جهت نشاندن کربن دات و نامحلول شدن آنها استفاده کرد که از ویژگی‌های بستر انتخابی نیز می‌توان به زیست سازگاری بالا، پایداری حرارتی مناسب، آسانی در اصلاح سطح و تکرار پذیری مطلوب آن اشاره کرد.
از بررسی‌های آتی این طرح بررسی در پساب‌های واقعی صنعتی جهت اصلاح جاذب و بررسی سایر آلاینده‌های آب مانند فلزات سنگین می‌باشد.
گفتنی است دکترمحمدحسن موسی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای این طرح است.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی امیرکبیر