در پژوهش مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگران داخلی و خارجی صورت گرفت:

بررسی اثر نانوذارت سیلیکایی بهبود یافته سطحی بر خصوصیات سیالات حفاری

۱۶ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۴۴ کد : ۵۵۶۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۱۵
در پژوهش مشترک اعضای هیئت عملی گروه مهندسی نفت دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران دانشگاه Adelaide استرالیا، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه شیراز اثر نانوذارت سیلیکایی بهبود یافته سطحی بر خصوصیات سیالات حفاری بررسی شد.
بررسی اثر نانوذارت سیلیکایی بهبود یافته سطحی بر خصوصیات سیالات حفاری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، در پژوهش مهندس سیدحسن حجی آبادی و دکترعلی خوش سیما، با محققان استرالیایی و پژوهشگران دانشگاه‌های شیراز و صنعتی شریف تاثیر تغییرات سطحی اعمال شده بر نانوذرات سیلیکا (به منظور تغییر خصوصیات آب‌دوستی) بر بهبود خصوصیات رئولوژی گل‌های حفاری امولسیون معکوس و کاهش آسیب‌های سازندی محتمل در طول عملیات حفاری با تکیه بر دانش تصویربرداری از محیط متخلخل (Imaging analyzing methods) مورد بررسی قرار گرفته است.
همچنین نتایج حاصل از این پژوهش در مقاله ای با عنوان”اثر نانوذارت سیلیکایی بهبود یافته سطحی بر خصوصیات سیالات حفاری و آسیب سازند” در مجله معتبر بین المللی “Journal of Petroleum Science and Engineering” با IF=2.886 و رتبه بندی علمی Q1، پذیرفته و منتشر شد.
گفتنی است علاقه مندان جهت دسترسی به این مقاله می‌تواند به آدرس الکترونیکی https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0920410520306306?dgcid=author مراجعه کنند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: حکیم سبزواری