گام عملی برای تحقق جهش تولید؛

تجاری‌سازی ۴۸۶ محصول توسط شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری فارس

تعداد بازدید:۹۰۸
دکتر امین ذوالقدر رییس پارک علم و فناوری فارس با اشاره به ابتکار این پارک در زمینه تحقق جهش تولید گفت: شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری فارس در سال گذشته ۴۸۶ محصول را برای نخستین بار تجاری‌سازی کردند.
تجاری‌سازی ۴۸۶ محصول توسط شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری فارس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری فارس، دکتر ذوالقدر اظهار داشت: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری فارس در حوزه‌های مختلف فعال هستند؛ همچنین واحد‌های فناور در شهرستان‌های استان فارس از جمله جهرم، فسا، لار، آباده و استهبان داریم و مراکز رشد اقماری نیز در این واحد‌ها مستقر هستند که در این واحد‌ها اقدامات خوبی در حال انجام است.
وی گفت: در شهرستان لارستان اولین مرکز رشد خیرساز در حال احداث است که خیرین این پروژه را با اعتباری نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان آغاز کردند و در حال حاضر ۵۵ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
دکتر ذوالقدر افزود: برای نخستین بار در کشور، مراکز نوآوری در کنار صنایع و کارخانه‌ها در استان فارس تاسیس می‌شوند که این اقدام گامی مهم برای تحقق شعار جهش تولید است.
رئیس پارک علم و فناوری فارس گفت: به دنبال آن هستیم بتوانیم با صنایع و کارخانه‌هایی که محصولات خاصی تولید می‌کنند و امکان میزبانی از شرکت‌های دانش بنیان استان را دارند برای راه اندازی مراکز نوآوری وارد مذاکره و تفاهم نامه شویم.
وی بیان کرد: تاکنون با ۲ واحد صنعتی و کارخانه وارد تعامل شده‌ایم و تفاهم نامه فیمابین امضا شده است که به زودی مراکز نوآوری در این واحد‌ها راه اندازی می‌شود.
رییس پارک علم و فناوری فارس در ادامه با اشاره به تعداد واحد‌های فناوری که از ابتدای تاسیس تا کنون در این پارک مستقر بودند گفت: در پارک علم و فناوری فارس از سال ۱۳۸۰ تا به امروز نزدیک ۱۰۲۸ شرکت یا واحد فناور مستقر شدند.
ذوالقدر افزود: برخی از این شرکت‌ها فن آموخته شدند و در سایر بخش‌ها مثل شهرک بزرگ صنعتی شیراز مستقر شدند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند، برخی از آنان نیز همچنان در پارک علم و فناوری فارس حضور دارند.
وی ادامه داد: ۱۶۰ شرکت دانش بنیان در استان فارس داریم که ۶۳ شرکت آن در پارک علم و فناوری فارس مستقر هستند.
رییس پارک علم و فناوری فارس گفت: البته معیار‌های ارزیابی پارک علم و فناوری برای دانش بنیان شناختن واحد‌های فناور، سختگیرانه است، بسیاری از واحد‌های فناور استان پتانسیل لازم را دارند که بتوانند بر اساس ارزیابی‌ها دانش‌بنیان شوند، اما برخی واحد‌ها اقدام نکردند.
دکتر ذوالقدر بیان کرد: در شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری فارس نزدیک به ۲۵۰۰ نفر فعال هستند و این شرکت‌ها ۱۲۱ میلیارد تومان درآمد و ۶.۸ میلیون دلار صادرات در سال ۱۳۹۸ داشتند.
وی ادامه داد: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری فارس در حوزه‌های مختلف فعال هستند؛ همچنین واحد‌های فناور در شهرستان‌های استان فارس از جمله جهرم، فسا، لار، آباده و استهبان و مراکز رشد اقماری نیز در این واحد‌ها مستقر هستند که در این واحد‌ها اقدامات خوبی در حال انجام است.
رییس پارک علم و فناوری فارس گفت: در شهرستان لارستان اولین مرکز رشد خیرساز در حال احداث است که خیرین این پروژه را با اعتباری نزدیک به ۴۰ میلیارد تومان آغاز کردند و در حال حاضر ۵۵ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی همچنین به برنامه‌های این پارک برای توسعه پردیس‌ها اشاره کرد و گفت: نخستین پردیس در دانشگاه شیراز راه اندازی شد که هدف ما ارتباط و تعامل بیشتر دانشجویان با شرکت‌ها و تیم‌های آن‌ها است تا بتوانیم فرهنگ کارآفرینی راترویج دهیم و موقعیت‌های کاری را برای دانشجویان فراهم کند.
دکتر ذوالقدر افزود: همچنین راه اندازی پردیس سلامت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز و راه‌اندازی پردیس دانشگاه صنعتی شیراز را در دستور کار داریم.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴ 


( ۱ )