در تازه‌ترین پژوهش محققان دانشگاه حکیم سبزواری با پژوهشگران بیرجندی به دست آمد:

سنتز نانوکاتالیزور زیست سازگار جدید با توانایی بالا در تهیه مشتقات ترکیب‌های دارویی زانتن

۱۵ تیر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۷ کد : ۵۵۶۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۲
محققان دانشگاه حکیم سبزواری در پژوهشی مشترک با پژوهشگران بیرجندی موفق به سنتز نانوکاتالیزور زیست سازگار جدید با توانایی بالا در تهیه مشتقات ترکیب‌های دارویی زانتن شدند.
سنتز نانوکاتالیزور زیست سازگار جدید با توانایی بالا در تهیه مشتقات ترکیب‌های دارویی زانتن
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، در پژوهش مشترک دکتر محمد چهکندی دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری با دکتر محمد علی ناصری عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند و صفورا شیخ دانشجوی دکتری گروه شیمی دانشگاه بیرجند، نانوکاتالیزور زیست سازگار جدیدی با توانایی بالا در تهیه مشتقات ترکیب‌های دارویی زانتن سنتز شد.
دکتر چهکندی با تاکید بر اینکه امروزه اهمیت کاربردی کاتالیزورها در صنایع به خوبی شناخته شده است، گفت: در همین راستا پژوهشگران در محیط های دانشگاهی و صنعتی در رقابتی تنگاتنگ سعی در سنتز ترکیب های کاتالیزوری جدید و یا بهینه کردن ترکیب های پیشین به منظور افزایش بازده تولید واکنش های مربوط هستند.
دانشیار گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه کاتالیزورها به دو دسته همگن و ناهمگن تقسیم می‌شوند که دسته دوم برتری های کاربردی محسوسی دارد، افزود: در این پژوهش ما موفق به تهیه نانوکاتالیزور جدید مغناطیسی ناهمگن با ساختار پیچیده دندریمری حاوی گروه های عاملی آمیدوآمین-سولفونیک اسید شده ایم که با بازده به طور عمده ۹۰ تا ۹۵ درصد، واکنش تهیه ترکیبهای رنگین، زیستی و مفید زانتن ها را از مواد اولیه سمی خانواده آلدئیدهای آروماتیک را کاتالیز کرده است.
دکتر چهکندی ادامه داد: افزون بر ویژگی های جالب ذکر شده، آنچه این کاتالیزور و این پژوهش را متمایز می کند، زیست سازگاری بالای آن از چند جنبه است (Eco-friendly). در ساختار این کاتالیزور، ماده سمی و خطرناک اسید سولفونیک به گروه عاملی مفید و غیر سمی مربوط تبدیل شده است.
دانشیار گروه شیمی دانشگاه حکیم سبزواری افزود: همچنین، طی واکنش برپایه شیمی سبز تحت شرایط واکنشی ملایم و بدون بوجود آمدن هیچ فرآورده جانبی سمی و مضر، بیش از ۵۰ مشتق رنگی زانتن ها با بازده عالی تهیه شد.
زانتن‌ها، افزون بر استفاده در صنایع رنگ دارای خواص پزشکی-دارویی بوده و به عنوان داروهای ضد سرطان، ضد ویروس-باکتری، ضد التهاب و آنتی اکسیدان های قوی کاربرد دارند.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

 


( ۵ )