برگزاری اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر در دانشگاه داغستان روسیه

۲۷ مهر ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۹ کد : ۵۵۶۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۷
در نوزدهمین اجلاس اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر، که با حضور روسای این دانشگاه ها در شهر ماخاچ کالا داغستان روسیه برگزار شد، دانشگاه گیلان به عنوان دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه های دولتی...
در نوزدهمین اجلاس اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر، که با حضور روسای این دانشگاه ها در شهر ماخاچ کالا داغستان روسیه برگزار شد، دانشگاه گیلان به عنوان دبیرخانه ایرانی اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر تعیین شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این اجلاس تمامی اعضا به همکاری های دو و چند جانبه بین کشور های عضو تاکید داشتند و همکاری های علمی را متضمن نزدیکی کشورهای حاشیه دریای خزر دانستند.
در حاشیه این اجلاس نشست مشترکی بین روسای دانشگاه گیلان و دانشگاه دولتی داغستان روسیه برگزار شد و تفاهم نامه همکاری بین این دو دانشگاه با هدف گسترش روابط علمی، تبادل استاد و دانشجو و انجام تحقیقات مشترک در دریای خزر منعقد شد.
دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان در این نشست ضمن اشاره به مشترکات فرهنگی جمهوری داغستان روسیه و ایران گفت: نبود زبان مشترک نباید باعث فاصله بین این دو ملت شود و نقش دانشگاه های منطقه را در بر طرف کردن این مسئله از طریق آموزش زبان های فارسی و روسی به زبان آموزان بسیار مهم توصیف کرد.
رئیس دانشگاه گیلان همچنین از آمادگی این دانشگاه در ارتباط با برگزاری کارگاه های مشترک و اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان ممتاز کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی داغستان خبر داد.
رئیس دانشگاه دولتی داغستان نیز با اشاره به سفر اخیر سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه به این جمهوری و حضور وی در دانشگاه داغستان روابط دو ملت را بسیار نزدیک دانست و ابراز امیدواری کردن که این ارتباطات هر چه بیشتر گسترش یابد.
وی همچنین با برشمردن فعالیت های بخش خاورشناسی این دانشگاه گفت: دو دانشگاه می توانند همکاری های مفید در این بخش و سایر بخش ها داشته باشند.
گفتنی است دانشگاه دولتی داغستان در آغاز هشتاد و پنجمین سال فعالیتش به عنوان رئیس دوره ای این اتحادیه تعیین شد. اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر از سال ۱۳۷۵ با هفت دانشگاه از پنج کشور حاشیه دریای خزر شروع به کار کرده و هم اکنون با ۵۵ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی ایرانی و خارجی به کار خود ادامه می دهد.


( ۲ )