با هدف اشتغال و کارآفرینی در منطقه بلوچستان صورت گرفت؛

کشت زراعی و ارگانیک گیاه دارویی جینسینگ هندی در مرکز نوآوری مجتمع آموزش عالی سراوان

۱۱ تیر ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۳ کد : ۵۵۵۹۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۶۴
کشت زراعی گیاه جینسینگ هندی یا آشواگاندا، با هدف اشتغال و کارآفرینی در منطقه بلوچستان، توسط محققان مرکز نوآوری مجتمع آموزش عالی سراوان انجام شد.
کشت زراعی و ارگانیک گیاه دارویی جینسینگ هندی در مرکز نوآوری مجتمع آموزش عالی سراوان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از مجتمع آموزش عالی سراوان، این گیاه با نام علمی Withania somnifera (L.) Dunal که با نام آشواگاندا یا جینسنگ هندی و در زبان بلوچی نیز به کاکنگ شناخته می شود، یک گیاه دارویی با ارزشی است که از زمان های بسیار قدیم در طی سنتی هند مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه در سیستم پزشکی طب سنتی هندوستان به نام پادشاه گیاهان دارویی نامیده می شود و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان مانند هند، پاکستان و برخی از مناطق بلوچستان ایران مانند سراوان و ایرانشهر می باشد.
دکترمجید جعفری، عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی سراوان و مدیر عامل شرکت رویان گیاه شستون سبز، در این خصوص گفت: موانع اصلی کشت این گیاه به‌صورت زراعی، مشکلات مربوط به جوانه زنی بذر، استقرار گیاه در مزرعه، عدم اطلاعات لازم در زمینه تاریخ کشت مناسب، نیازهای تغذیه ی، حساسیت به سرما و طول طولانی دوره رشد گیاه، عدم شناخت کامل از عوامل بیماریزا، آفات و علف‌های هرز آن در مزرعه و عدم الگوی کشت زراعی ارگانیک آن در کشور می‌باشد. با حمایت های مرکز نوآوری مجتمع آموزش عالی سراوان کشت زراعی و ارگانیک این گیاه برای اولین بار در منطقه بلوچستان و شهرستان سراوان با موفقیت انجام شد.
وی افزود: جینسینگ هندی به‌طور گسترده در هند به‌صورت زراعی کشت می گردد و به‌دلیل خواص دارویی ارزشمند آن از هند به بسیاری از کشورهای جهان صادر می‌گردد. منطقه بلوچستان ایران به دلیل دارابودن شرایط آب و هوایی ویژه برای رشد بهینه این گیاه از قابلیت کشت و اشتغال و کارآفرینی در منطقه برای کشاورزان برخوردار است. مهمترین خواص دارویی این گیاه به ترکیبات مؤثره ارزشمند آن به نام ویتانولوئیدها مربوط می شود.
معاون آموزشی مجتمع آموزش عالی سراوان تصریح کرد: از آنجایی که این گیاه به عنوان یک آداپتوژن عمل می‌کند از طریق پایین آوردن میزان هورمون کورتیزول (معروف به هورمون استرس و اضطراب) باعث آرام بخشی، کاهش استرس و اضطراب و افزایش هوش و تمرکز می گردد. همچنین از اثرات مفید اثبات شده دیگر آن در مقالات معتبر پژوهشی می توان به خواص ضدسرطانی، کاهش دهنده قند خون، کلسترول، چربی مضر خون، افزایش تراکم استخوان و افزایش سیستم ایمنی بدن و اثرات ضد ویروسی آن در برابر بیماری هایی مانند آنفلونزا اشاره کرد. از دیگر خواص مهم این گیاه تنظیم تعادل هورمون های بدن، افزایش میزان هورمون تستوسترون و افزایش قدرت باروری در مردان می باشد.
وی گفت: اشکال قابل مصرف و سنتی این گیاه به صورت پودر ریشه های خشک شده گیاه در انواع نوشیدنی ها و یا در قالب کپسول یا قرص می باشد. همچنین برگ های آن به‌صورت دمنوش مورد استفاده قرار می گیرد. اشکال دارویی قابل ارایه آن در محصولات پزشکی و بهداشتی بصورت عصاره استخراجی ریشه به صورت کپسول و یا قرص، کرم، صابون و شامپو می‌باشد. سالانه میزان زیادی از ریشه این گیاه جهت عرضه به فروشندگان گیاهان دارویی در کشور وارد می‌گردد. با توجه به قیمت قابل توجه و بالای این محصول، توسعه کشت وسیع و علمی این گیاه می‌تواند علاوه بر تولید بازار این محصول در داخل کشور زمینه صادارات آن را نیز فراهم کند.
گفتنی است با توجه به سازگاری اقلیم مناسب منطقه بلوچستان برای کشت این محصول می‌توان زمینه اشتغال و کارآفرینی را در منطقه افزایش داد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: مجتمع آموزش عالی سراوان


( ۶ )